Roztomilí malí rysíci… Zajímavý projekt; v liberecké ZOO můžete online sledovat rysy, zebry a buvolce
15.10.2018
Foto: Zoo Liberec / Jiří Mikoláš
Popisek: V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských
Živě a 24 hodin denně mohou lidé díky společnému projektu firmy Jablotron a Zoo Liberec od 12. října sledovat na webových stránkách www.onlinezoo.cz výběh rysů karpatských, zeber Chapmanových a buvolců běločelých.
Projekt Online zoo vznikl proto, aby umožnil lidem virtuální pohled na život zvířat odkudkoliv v libovolný čas, tedy i tehdy, když návštěvu Zoo už nestihneme nebo je zrovna zavřená. „Naše IP kamery, které fungují online, si lidé pořizují, aby měli kdykoliv přehled, jestli je jejich domov a blízcí v bezpečí. Tady poslouží zajímavému projektu, který lidem přiblíží život zvířat. Doufáme, že bude užitečný nejen široké veřejnosti, ale třeba i dětem ve škole v rámci výuky přírodopisu,” říká manažer tuzemského prodeje Jablotronu Antonín Švorc.
Projekt Online zoo umožňuje virtuální pohled na život zvířat odkudkoliv v libovolný čas, foto Zoo Liberec
U výběhů bude umístěna informační tabulka. „Řada zvířat v liberecké zoo je nejvíce aktivní brzy ráno při úsvitu nebo naopak na večer při západu slunce. Zájemci tak díky nainstalovaným kamerám budou moci sledovat život našich zvířat i v tento čas, kdy jsou brány Zoo pro běžné návštěvníky uzavřené,” dodává tisková mluvčí Zoo Liberec Bára Tesařová.
Nové přírůstky rysů karpatských
V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských. Přestože obě rysata přišla na svět již 28. 8. 2018, dlouho zůstávala očím návštěvníků skryta. Ošetřovatelé po několik týdnů nechávali výběh zakrytý, aby matka s mláďaty měla klid a nebyla ničím rušena. Nyní už návštěvníci mohou oba rysí sourozence spatřit ve výběhu, který sdílí společně se svými rodiči.
Mláďata ale nejsou jedinými novými rysími jedinci v Zoo Liberec. Na návštěvu přicestovala do liberecké zoo čtyřčlenná rysí skupina ze Zoo Olomouc, foto Zoo Liberec
Pohlaví obou jedinců zatím zůstává pro všechny tajemstvím, protože ošetřovatelé do vývoje koťat nijak nezasahují a vše nechávají na přírodě. „Vzhledem k tomu, že se jedná o ohrožený druh, je při odchovu mláďat až na výjimečné případy vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar. Pohlaví rysů bude známo přibližně v polovině října, až mláďatům bude více než šest týdnů a proběhne jejich očkování.
Tato mláďata ale nejsou jedinými novými rysími jedinci v Zoo Liberec. V pátek 5. 10. 2018 přicestovala do liberecké zoo čtyřčlenná rysí skupina ze Zoo Olomouc, kde v současnosti probíhá rekonstrukce výběhu těchto největších evropských kočkovitých šelem. Zoo Liberec v rámci nezištné pomoci, která mezi zoologickými zahradami sdruženými v EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad) běžně probíhá, poskytla olomouckým rysům dočasný azyl. Návštěvníci je mohou spatřit ve výběhu ve spodní části zoo, který sloužil pandám červeným, ale předtím právě i rysům karpatským. Zajímavostí je, že olomoucká samice byla odchována právě zde a vrací se nyní i se svým čtyřměsíčním potomkem na místo svého narození.
Vložil: Markéta Vančová