Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Roztomilí malí rysíci… Zajímavý projekt; v liberecké ZOO můžete online sledovat rysy, zebry a buvolce

15.10.2018
Roztomilí malí rysíci… Zajímavý projekt; v liberecké ZOO můžete online sledovat rysy, zebry a buvolce

Autor: Zoo Liberec / Jiří Mikoláš

Popisek: V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských

Živě a 24 hodin denně mohou lidé díky společnému projektu firmy Jablotron a Zoo Liberec od 12. října sledovat na webových stránkách www.onlinezoo.cz výběh rysů karpatských, zeber Chapmanových a buvolců běločelých.

Projekt Online zoo vznikl proto, aby umožnil lidem virtuální pohled na život zvířat odkudkoliv v libovolný čas, tedy i tehdy, když návštěvu Zoo už nestihneme nebo je zrovna zavřená. „Naše IP kamery, které fungují online, si lidé pořizují, aby měli kdykoliv přehled, jestli je jejich domov a blízcí v bezpečí. Tady poslouží zajímavému projektu, který lidem přiblíží život zvířat. Doufáme, že bude užitečný nejen široké veřejnosti, ale třeba i dětem ve škole v rámci výuky přírodopisu,” říká manažer tuzemského prodeje Jablotronu Antonín Švorc.

Projekt Online zoo umožňuje virtuální pohled na život zvířat odkudkoliv v libovolný čas, foto Zoo Liberec

U výběhů bude umístěna informační tabulka. „Řada zvířat v liberecké zoo je nejvíce aktivní brzy ráno při úsvitu nebo naopak na večer při západu slunce. Zájemci tak díky nainstalovaným kamerám budou moci sledovat život našich zvířat i v tento čas, kdy jsou brány Zoo pro běžné návštěvníky uzavřené,” dodává tisková mluvčí Zoo Liberec Bára Tesařová.

Nové přírůstky rysů karpatských

V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských. Přestože obě rysata přišla na svět již 28. 8. 2018, dlouho zůstávala očím návštěvníků skryta. Ošetřovatelé po několik týdnů nechávali výběh zakrytý, aby matka s mláďaty měla klid a nebyla ničím rušena. Nyní už návštěvníci mohou oba rysí sourozence spatřit ve výběhu, který sdílí společně se svými rodiči. 

Mláďata ale nejsou jedinými novými rysími jedinci v Zoo Liberec. Na návštěvu přicestovala do liberecké zoo čtyřčlenná rysí skupina ze Zoo Olomouc, foto Zoo Liberec

Pohlaví obou jedinců zatím zůstává pro všechny tajemstvím, protože ošetřovatelé do vývoje koťat nijak nezasahují a vše nechávají na přírodě. „Vzhledem k tomu, že se jedná o ohrožený druh, je při odchovu mláďat až na výjimečné případy vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar. Pohlaví rysů bude známo přibližně v polovině října, až mláďatům bude více než šest týdnů a proběhne jejich očkování.

Tato mláďata ale nejsou jedinými novými rysími jedinci v Zoo Liberec. V pátek 5. 10. 2018 přicestovala do liberecké zoo čtyřčlenná rysí skupina ze Zoo Olomouc, kde v současnosti probíhá rekonstrukce výběhu těchto největších evropských kočkovitých šelem. Zoo Liberec v rámci nezištné pomoci, která mezi zoologickými zahradami sdruženými v EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad) běžně probíhá, poskytla olomouckým rysům dočasný azyl. Návštěvníci je mohou spatřit ve výběhu ve spodní části zoo, který sloužil pandám červeným, ale předtím právě i rysům karpatským. Zajímavostí je, že olomoucká samice byla odchována právě zde a vrací se nyní i se svým čtyřměsíčním potomkem na místo svého narození.

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace