Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč je Česká mincovna právě v Jablonci? Co jste za kačku koupili za tatíčka Masaryka a co dnes? Po stopách českého mincovnictví

01.10.2018
Proč je Česká mincovna právě v Jablonci? Co jste za kačku koupili za tatíčka Masaryka a co dnes? Po stopách českého mincovnictví

Foto: Liberecký kraj

Popisek: Česká mincovna dělá dobré jméno nejen Jablonci nad Nisou, ale celému Libereckému kraji již čtvrt století

Výstava České mincovny, kterou po celý měsíc říjen hostí Krajský úřad Libereckého kraje pod záštitou statutární náměstkyně hejtmana Jitky Volfové, je rozdělena do tří tematických celků. První představuje výrobní proces, který začíná kresbou, pokračuje řadou specializovaných řemesel a končí mincí vyraženou z ryzího zlata.

Rok 2018 je vskutku mimořádný. Připomínáme si nejen 100. výročí založení Československa a 25. výročí vzniku České republiky, ale také rovné čtvrtstoletí existence české měny a České mincovny v Jablonci nad Nisou. Jak se vyrábějí české mince? Proč je Česká mincovna právě v Jablonci? Kdo je otcem naší měny? Co jste si za jednu korunu mohli koupit za tatíčka Masaryka a co si za ni pořídíte dnes? Čím platili naši předkové před tisíci lety? A čím budou jednou platit naše děti? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na výstavě s názvem „Po stopách českého mincovnictví“.

Dobré jméno nejen Jablonci nad Nisou, ale celému Libereckému kraji již čtvrt století

„Česká mincovna dělá dobré jméno nejen Jablonci nad Nisou, ale celému Libereckému kraji již čtvrt století. O to víc mě těší, že Krajský úřad Libereckého kraje hostí výstavu, jejíž návštěvníci mohou zblízka obdivovat práci zlatých jabloneckých ručiček,“ říká statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová a dodává: „Do dalších let přeji České mincovně a jejím zaměstnancům chuť a sílu se dál rozvíjet, mnoho kreativních nápadů a spokojených zákazníků.“

Druhá část expozice je věnována 25. výročí české koruny a vznikla ve spolupráci s Českou národní bankou. Nabízí tak mimo jiné archivní výtvarné návrhy, které ukazují, jak také mohly vypadat mince, které nám cinkají v peněženkách.

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou

S třetí částí výstavy se vypravíte do vzdálenější minulosti – dozvíte se, jak se měnila podoba českého oběživa v uplynulém století i celém tisíciletí. Zároveň se podíváte do možné budoucnosti. Součástí výstavy jsou totiž hypotetické české euromince a eurobankovky, které vznikly se svolením Evropské unie.

Bývají plné symbolů…

„Minci vnímáme jako normální součást svých životů. Za jejím vznikem je ale dlouhá cesta, od té čistě ekonomické a formální, až po tu krásnou část, tedy výtvarný návrh, který něco vyjadřuje a o hodnotě mince či bankovky mnohé říká. Bývá plný symbolů a možná bude právě výstava České mincovny motivem k tomu, otevřít vlastní peněženku, mince si dobře prohlédnout. Těší mě, že máme výrobce českých mincí právě u nás, v Libereckém kraji,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dále na vás čeká řada perliček, které za normálních okolností zůstávají očím veřejnosti skryty. Například si – mezi prvními – budete moci prohlédnout, jak bude vypadat mince vyrobená z více než 100 kilogramů zlata, která vznikne v roce 2019 u příležitosti 100. výročí československé koruny. Expozice je přístupná v pracovních dnech do 31. října 2018.

V Jablonci již od roku 1993

Česká mincovna sídlí v Jablonci nad Nisou u přehrady. Svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je tedy jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku.

Založena byla v roce 1993 po rozpadu československé federace jako ražebna mincí akciové společnosti Bižuterie v Jablonci nad Nisou, která díky svým bohatým zkušenostem v oblasti zpracování kovů, ražby a rytectví již v listopadu roku 1992 vyhrála výběrové řízení na dodavatele oběžných mincí pro nově vznikající samostatnou Českou republiku. Kvůli nutnosti uvést v lednu 1993 nové české mince do oběhu vznikala první razidla pro české oběžné mince v kanadské a hamburské mincovně, kde byly české mince zpočátku raženy. V průběhu roku 1993 už ražbu českých oběžných mincí postupně převzala jablonecká Česká mincovna. Zprvu se jednalo o ražbu mincí s haléřovým nominálem, o rok později se v Jablonci nad Nisou razí mince do nominální hodnoty 10 Kč, v roce 1995 pak konečně kompletní oběživo od desetníku po bimetalickou padesátikorunu.

Od roku 1994 se pro potřeby ČNB razí v České mincovně také pamětní mince ČR

Na svém kontě má Česká mincovna také ražbu oběživa pro zahraniční centrální banky, např. pro Moldávii, Arménii, Venezuelu, Spojené arabské emiráty, nebo Libanon. Kromě toho provádí vlastní emisi pamětních medailí, replik historických mincí, žetonů a medailonků. Ve své produkci má také kilové zlaté investiční medaile a půlkilové platinové.

Provozuje prodejny v Praze, v Brně a v Jablonci nad Nisou a od roku 2010 také specializovaný internetový obchod. V současnosti má Česká Mincovna 76 zaměstnanců, jejím vlastníkem je Česká mincovna Group, která patří do investiční skupiny Monetica.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová