Pivo za dvě padesát, hranice zavřené a Havel též. Komanči to zas přeťápli. Přestože mazali, máme důkaz
komentář
31.08.2018
Foto: Facebook
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip na sjezdu... Komanči jsou holt veselá parta, nemáme je prý brát až tak moc vážně. Ilustrační foto
Na facebookových stránkách libereckých komunistů se objevilo podivné vyjádření: „Kdysi na počátku osmdesátých let, byla krásná doba. Pivo za dvě padesát, hranice zavřené a Havel též.“ Přesně to na komunistickém Facebooku stálo, včetně uvedené pravopisné chyby, tedy čárky navíc. Co se nám tím snaží komunisté sdělit?
To, co se tváří jako rádoby vtip, je jasné jako facka. Máme sedět v hospodách u levného piva a kašlat na to, že se zde zavírají lidé do vězení pro své názory a také že se odtud nemůžeme hnout, protože jsou hranice hermeticky uzavřeny. Tedy přesně to, co naprostá většina národa nesnášela a kvůli čemu se udál listopadový převrat. Podle komunistů to ale byla blahá doba, vše bylo super levné a hlavně byly ty jistoty, že. Tvrzení vyšlo na oficiálním facebookovém profilu liberecké organizace, znamenalo to tedy, že jde o její oficiální vyjádření a že komunisté schvalují věznění bývalého prezidenta a to, že jsme nemohli jezdit do zahraničí?

Printscreen webové stránky libereckých komunistů. Teď už to tam nenajdete, raději to smazali
Údajně jen vtip, o nic přece nejde…
Tisková mluvčí KSČM Helena Grofová vše bagatelizuje a tvrdí, že to je jen vtip, těch přece po Facebooku koluje! „S předsedkyní KV KSČM Libereckého kraje jsem o tomto sdělení mluvila. Bylo nasdílené ze sítě Facebooku, kde koluje už hodně dlouho, nebylo to žádné její vyjádření. Koluje po síti v různých barevných verzích, např. i se známkou, na které je bývalý prezident Husák… Předsedkyně to nasdílela z žertu, není to její text.“ Ano, po internetu koluje spousta hnusu a nevkusu, paní mluvčí ale zapomíná na jedno. Pokud si toto vystaví na svém Facebooku jedna z organizací naší parlamentní strany, něco tím říká. Komunisté se alespoň lekli a nevhodný vtip ze stránek odstranili: „Po Vašem upozornění byl tento příspěvek z Facebooku KV KSČM Libereckého kraje stažený. Koluje však po síti dál, lidé ho sdílejí a lajkují,“ uvedla tisková mluvčí Helena Grofová. Oficiální vyjádření strany to prý rozhodně není: „Bylo to v žertu – což znamená, že to není oficiální stanovisko strany. A proto to také bylo staženo. Když se někdo něčemu pousměje, že je to vtipné (cokoliv), neznamená to ještě, že souhlasí s obsahem. Oficiální stanoviska strany ze sociálních sítí nestahujeme.“
Komunisty prý nikdo neobhajuje
Tisková mluvčí tedy nevyjádřila jakoukoliv omluvu tomu, kdo by se tímto vyjádřením mohl cítit dotčený, naopak vytáhla do boje: „V souvislosti s tím bych ráda vyjádřila politování nad tím, že útoky na vedení KSČM, které kolují na sociálních sítích, nejen trapné a vulgární, ale mnohdy až za hranou zákona (vyhrožování smrtí, oběšením,…), nechávají novináře klidnými.“ Opět ale zapomíná, že hlasy jednotlivců na sociálních sítích se nedají srovnat s oficiálním vyjádřením stranické organizace.
Za hanobení prezidenta do vězení; ale jen některého
Při této příležitosti si nelze nevzpomenout na aktivitu poslance Zdeňka Ondráčka, který ještě s dalšími spolustraníky navrhoval, aby se do našeho trestního zákoníku vrátil paragraf proti hanobení prezidenta republiky. Ve zkratce požadovali, aby za křivé slovo proti prezidentu republiky (tehdy šlo pochopitelně o podporu Miloše Zemana) mohl jít člověk „natvrdo“ sedět. Není ale vyjádření, že je dobře, že byl bývalý prezident státu zavřený, tím stejným hanobením? Což vypadá, jako by komunističtí poslanci zákon mířili jen na určité hlavy státu.
Okupace? Sovětský svaz přece jen bránil svou sféru vlivu
Je málo jistot na světě, to, že se komunistická strana prostě nemění, je jednou z nich. Nové názory nemůžeme čekat ani co se ruské okupace týká. Liberečtí komunisté s nadšením sdíleli citaci Jana Klána, předsedy kutnohorských komunistů: „Opravdu šlo o to, že si Sovětský svaz bránil svoji sféru vlivu? Ano, skutečně. Stačí si vzpomenout, že den před intervencí, přesněji řečeno večer 20. srpna, navštívil sovětský velvyslanec v USA Anatolij Dobrynin prezidenta Spojených států Lyndona Johnsona. Ten jej informuje o vojenské intervenci do Československa. Z toho plyne, že si Sovětský svaz bránil svoji sféru vlivu podobně, jako to dělaly v té době USA ve Vietnamu v rámci politiky ´zadržování komunismu´.“

Vložil: Michaela Špačková