Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nejstarší část Liberce projde opravami

23.07.2013
Nejstarší část Liberce projde opravami

Autor: archiv

Popisek: Liberec

Radnice ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí vymění u kostela sv. Antonína nevyhovující rozvody vody, kanalizace a plynu. Zároveň přistoupí k vybudování klidové zóny s informačními tabulemi, která z části nahradí dosavadní parkoviště.

Historicky nejstarší část krajského města, mezi kostelem sv. Antonína a farou, není jen místem vyhledávaným archeology, ale také turisty. Bohužel však tato lokalita nenabízí návštěvníkům města příliš možností k zastavení se a prohlídkám zajímavostí, které se zde nacházejí. Lokalita je ale historická i tím, jak jsou zde provedeny inženýrské sítě pocházející i z počátku 20. století. Jejich stav je nevyhovující a výměna rozvodů vody, kanalizace a plynu je tak nutností.

Po loňské první etapě opravy 40 metrů Kostelní uličky v letošním roce pokračuje Statutární město Liberec ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí v rekonstrukci lokality Kostelní až k přechodu pro chodce na rohu Sokolovského náměstí. Ještě před začátkem prací zde došlo k zahájení archeologického průzkumu, neboť se jedná o místo, které je dobře známé jako nejvýznamnější liberecké archeologické naleziště.

„Archeologický průzkum je v této lokalitě nutností, ale také příležitostí pro poodhalení další části liberecké historie. Na jeho financování se podílí jak město, tak i vlastníci inženýrských sítí. Celkově tento průzkum vyjde na 2,2 milionu korun,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová.

Město má v plánu i „info tabule“

V rámci rekonstrukce město před kostelem přistoupí také k vybudování klidové zóny s informačními tabulemi, která z části nahradí dosavadní parkoviště. Rekonstrukce celé lokality v dávných dobách fungující jako hřbitov, kterou ve 30. letech 17. století nechal Albrecht z Valdštejna přebudovat na náměstí, začíná v těchto dnech a podílejí se na ní vlastnící technické infrastruktury a město Liberec.

„Ještě do konce července zde bude probíhat archeologický průzkum, který provádí Severočeské muzeum v Liberci. Na místě se podařilo odkrýt mnoho zajímavostí a některé další archeologové ještě očekávají,“ přiblížila probíhající práce primátorka. Podle ní archeologové nalezli například lidské ostatky, které zde byly pohřbeny pravděpodobně v 16. století, kdy toto místo fungovalo jako hřbitov. Očekává se ale ještě odhalení studny a podzemní chodby, o kterých badatelé mají zprávy z dobových materiálů. „Na potvrzení jejich existence již nebudeme dlouho čekat. V těchto dnech na místo archeologové přizvou speciální techniku, která provede měření,“ doplnila Martina Rosenbergová.

Současně s archeologickým průzkumem už ale na místo nastupují první stavbaři, kteří budou měnit plynovodní potrubí. „Tato část Liberce byla plynofikována jako jedna z prvních a právě v okolí kostela je vedení nejstarší. Jeho výměna je tedy logickou součástí práce vlastníka plynovodu,“ uvedl vedoucí odboru technické správy veřejného majetku libereckého magistrátu David Novotný. V harmonogramu prací po plynařích na místo nastoupí zhotovitel výměny kanalizace a vodovodu. Stát by se tak mělo na konci srpna. Poté přijde na řadu nejviditelnější část celé rekonstrukce, a sice povrchy komunikací a umístění městského mobiliáře. Tato část bude v režii města, jehož dodavatelem jsou Technické služby města Liberce.

Klidová zóna vznikne na konci aleje

„Opravena bude zádlažba celé plochy, v lokalitě bude vyměněno také veřejné osvětlení a před vchodem do kostela přibudou lavičky doplněné stromy, čímž dojde k prodloužení aleje ze Sokolovského náměstí. V této nově vzniklé klidové zóně umístíme také několik informačních tabulí, na kterých bude veřejnost moci vidět zajímavosti z průběhu rekonstrukce a dokumentaci nálezů, které zde učinili archeologové,“ popsal činnosti města David Novotný.

Město práce vyjdou na 4,6 milionu korun a dokončeny by měly být letos na podzim. Do církevního majetku město zasáhne jen výjimečně, a to pouze v případě, kdy se bude jednat o zásah spojený s výměnou sítí nebo osvětlení.

„Vybudováním klidové zóny zde sice ubude několik parkovacích míst, ale hned v příštím roce, kdy bude rekonstrukce lokality pokračovat i v levé části Sokolovského náměstí, jejich počet opět zvýšíme,“ uvedla primátorka. O opravě informovalo město Liberec na svých webových stránkách.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace