Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejstarší část Liberce projde opravami

23.07.2013
Nejstarší část Liberce projde opravami

Foto: archiv

Popisek: Liberec

Radnice ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí vymění u kostela sv. Antonína nevyhovující rozvody vody, kanalizace a plynu. Zároveň přistoupí k vybudování klidové zóny s informačními tabulemi, která z části nahradí dosavadní parkoviště.

Historicky nejstarší část krajského města, mezi kostelem sv. Antonína a farou, není jen místem vyhledávaným archeology, ale také turisty. Bohužel však tato lokalita nenabízí návštěvníkům města příliš možností k zastavení se a prohlídkám zajímavostí, které se zde nacházejí. Lokalita je ale historická i tím, jak jsou zde provedeny inženýrské sítě pocházející i z počátku 20. století. Jejich stav je nevyhovující a výměna rozvodů vody, kanalizace a plynu je tak nutností.

Po loňské první etapě opravy 40 metrů Kostelní uličky v letošním roce pokračuje Statutární město Liberec ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí v rekonstrukci lokality Kostelní až k přechodu pro chodce na rohu Sokolovského náměstí. Ještě před začátkem prací zde došlo k zahájení archeologického průzkumu, neboť se jedná o místo, které je dobře známé jako nejvýznamnější liberecké archeologické naleziště.

„Archeologický průzkum je v této lokalitě nutností, ale také příležitostí pro poodhalení další části liberecké historie. Na jeho financování se podílí jak město, tak i vlastníci inženýrských sítí. Celkově tento průzkum vyjde na 2,2 milionu korun,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová.

Město má v plánu i „info tabule“

V rámci rekonstrukce město před kostelem přistoupí také k vybudování klidové zóny s informačními tabulemi, která z části nahradí dosavadní parkoviště. Rekonstrukce celé lokality v dávných dobách fungující jako hřbitov, kterou ve 30. letech 17. století nechal Albrecht z Valdštejna přebudovat na náměstí, začíná v těchto dnech a podílejí se na ní vlastnící technické infrastruktury a město Liberec.

„Ještě do konce července zde bude probíhat archeologický průzkum, který provádí Severočeské muzeum v Liberci. Na místě se podařilo odkrýt mnoho zajímavostí a některé další archeologové ještě očekávají,“ přiblížila probíhající práce primátorka. Podle ní archeologové nalezli například lidské ostatky, které zde byly pohřbeny pravděpodobně v 16. století, kdy toto místo fungovalo jako hřbitov. Očekává se ale ještě odhalení studny a podzemní chodby, o kterých badatelé mají zprávy z dobových materiálů. „Na potvrzení jejich existence již nebudeme dlouho čekat. V těchto dnech na místo archeologové přizvou speciální techniku, která provede měření,“ doplnila Martina Rosenbergová.

Současně s archeologickým průzkumem už ale na místo nastupují první stavbaři, kteří budou měnit plynovodní potrubí. „Tato část Liberce byla plynofikována jako jedna z prvních a právě v okolí kostela je vedení nejstarší. Jeho výměna je tedy logickou součástí práce vlastníka plynovodu,“ uvedl vedoucí odboru technické správy veřejného majetku libereckého magistrátu David Novotný. V harmonogramu prací po plynařích na místo nastoupí zhotovitel výměny kanalizace a vodovodu. Stát by se tak mělo na konci srpna. Poté přijde na řadu nejviditelnější část celé rekonstrukce, a sice povrchy komunikací a umístění městského mobiliáře. Tato část bude v režii města, jehož dodavatelem jsou Technické služby města Liberce.

Klidová zóna vznikne na konci aleje

„Opravena bude zádlažba celé plochy, v lokalitě bude vyměněno také veřejné osvětlení a před vchodem do kostela přibudou lavičky doplněné stromy, čímž dojde k prodloužení aleje ze Sokolovského náměstí. V této nově vzniklé klidové zóně umístíme také několik informačních tabulí, na kterých bude veřejnost moci vidět zajímavosti z průběhu rekonstrukce a dokumentaci nálezů, které zde učinili archeologové,“ popsal činnosti města David Novotný.

Město práce vyjdou na 4,6 milionu korun a dokončeny by měly být letos na podzim. Do církevního majetku město zasáhne jen výjimečně, a to pouze v případě, kdy se bude jednat o zásah spojený s výměnou sítí nebo osvětlení.

„Vybudováním klidové zóny zde sice ubude několik parkovacích míst, ale hned v příštím roce, kdy bude rekonstrukce lokality pokračovat i v levé části Sokolovského náměstí, jejich počet opět zvýšíme,“ uvedla primátorka. O opravě informovalo město Liberec na svých webových stránkách.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace