Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejstarší část Liberce projde opravami

23.07.2013
Nejstarší část Liberce projde opravami

Autor: archiv

Popisek: Liberec

Radnice ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí vymění u kostela sv. Antonína nevyhovující rozvody vody, kanalizace a plynu. Zároveň přistoupí k vybudování klidové zóny s informačními tabulemi, která z části nahradí dosavadní parkoviště.

Historicky nejstarší část krajského města, mezi kostelem sv. Antonína a farou, není jen místem vyhledávaným archeology, ale také turisty. Bohužel však tato lokalita nenabízí návštěvníkům města příliš možností k zastavení se a prohlídkám zajímavostí, které se zde nacházejí. Lokalita je ale historická i tím, jak jsou zde provedeny inženýrské sítě pocházející i z počátku 20. století. Jejich stav je nevyhovující a výměna rozvodů vody, kanalizace a plynu je tak nutností.

Po loňské první etapě opravy 40 metrů Kostelní uličky v letošním roce pokračuje Statutární město Liberec ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí v rekonstrukci lokality Kostelní až k přechodu pro chodce na rohu Sokolovského náměstí. Ještě před začátkem prací zde došlo k zahájení archeologického průzkumu, neboť se jedná o místo, které je dobře známé jako nejvýznamnější liberecké archeologické naleziště.

„Archeologický průzkum je v této lokalitě nutností, ale také příležitostí pro poodhalení další části liberecké historie. Na jeho financování se podílí jak město, tak i vlastníci inženýrských sítí. Celkově tento průzkum vyjde na 2,2 milionu korun,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová.

Město má v plánu i „info tabule“

V rámci rekonstrukce město před kostelem přistoupí také k vybudování klidové zóny s informačními tabulemi, která z části nahradí dosavadní parkoviště. Rekonstrukce celé lokality v dávných dobách fungující jako hřbitov, kterou ve 30. letech 17. století nechal Albrecht z Valdštejna přebudovat na náměstí, začíná v těchto dnech a podílejí se na ní vlastnící technické infrastruktury a město Liberec.

„Ještě do konce července zde bude probíhat archeologický průzkum, který provádí Severočeské muzeum v Liberci. Na místě se podařilo odkrýt mnoho zajímavostí a některé další archeologové ještě očekávají,“ přiblížila probíhající práce primátorka. Podle ní archeologové nalezli například lidské ostatky, které zde byly pohřbeny pravděpodobně v 16. století, kdy toto místo fungovalo jako hřbitov. Očekává se ale ještě odhalení studny a podzemní chodby, o kterých badatelé mají zprávy z dobových materiálů. „Na potvrzení jejich existence již nebudeme dlouho čekat. V těchto dnech na místo archeologové přizvou speciální techniku, která provede měření,“ doplnila Martina Rosenbergová.

Současně s archeologickým průzkumem už ale na místo nastupují první stavbaři, kteří budou měnit plynovodní potrubí. „Tato část Liberce byla plynofikována jako jedna z prvních a právě v okolí kostela je vedení nejstarší. Jeho výměna je tedy logickou součástí práce vlastníka plynovodu,“ uvedl vedoucí odboru technické správy veřejného majetku libereckého magistrátu David Novotný. V harmonogramu prací po plynařích na místo nastoupí zhotovitel výměny kanalizace a vodovodu. Stát by se tak mělo na konci srpna. Poté přijde na řadu nejviditelnější část celé rekonstrukce, a sice povrchy komunikací a umístění městského mobiliáře. Tato část bude v režii města, jehož dodavatelem jsou Technické služby města Liberce.

Klidová zóna vznikne na konci aleje

„Opravena bude zádlažba celé plochy, v lokalitě bude vyměněno také veřejné osvětlení a před vchodem do kostela přibudou lavičky doplněné stromy, čímž dojde k prodloužení aleje ze Sokolovského náměstí. V této nově vzniklé klidové zóně umístíme také několik informačních tabulí, na kterých bude veřejnost moci vidět zajímavosti z průběhu rekonstrukce a dokumentaci nálezů, které zde učinili archeologové,“ popsal činnosti města David Novotný.

Město práce vyjdou na 4,6 milionu korun a dokončeny by měly být letos na podzim. Do církevního majetku město zasáhne jen výjimečně, a to pouze v případě, kdy se bude jednat o zásah spojený s výměnou sítí nebo osvětlení.

„Vybudováním klidové zóny zde sice ubude několik parkovacích míst, ale hned v příštím roce, kdy bude rekonstrukce lokality pokračovat i v levé části Sokolovského náměstí, jejich počet opět zvýšíme,“ uvedla primátorka. O opravě informovalo město Liberec na svých webových stránkách.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace