Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sudek, Funke, Drtikol, ale i Tono Stano. Oblastní galerie Liberec zahájila obří fotografickou výstavu, na níž by byla i Praha hrdá

25.06.2018
Sudek, Funke, Drtikol, ale i Tono Stano. Oblastní galerie Liberec zahájila obří fotografickou výstavu, na níž by byla i Praha hrdá

Foto: Oblastní galerie Liberec

Popisek: Oblastní galerie Liberec představuje návštěvníkům 150 let české a slovenské fotografie

150 let české a slovenské fotografie… Cenné fotografie Sudka, Funkeho, Drtikola a dalších českých a slovenských fotografů zvučných jmen ze sbírky PPF vystavuje od minulé středy Oblastní galerie Liberec. Unikátní soubor děl reflektujících vývoj fotografie i celé společnosti bude v oblastní galerii k vidění do konce září letošního roku. V průběhu prázdnin doplní expozici také speciální týdenní fotografické ateliéry pro děti. Kurátory výstavy jsou Lucie Mlynářová a Luděk Lukuvka.

Výstava Sudek, Funke, Drtikol...Česká a slovenská fotografie ze sbírky PPF představuje návštěvníkům Oblastní galerie Liberec 150 let české a slovenské fotografie. Výběr 131 originálních fotografií  je instalován v Bazénové hale a Ochozu bývalých městských lázní v Liberci až do 30. září 2018.

„Záměrem výstavy, která čerpá z jedné z největších soukromých sbírek v České republice, je podat vyvážený obraz média, které se zejména při nástupu avantgardy sebevědomě začlenilo do uměleckého vyjádření své doby,“ uvádí kurátor výstavy Luděk Lukuvka.

Labyrinty od Josefa Sudka

Vývoj fotografie mezi lety 1870 a 2018

Výstava poskytuje přehled o základní chronologii vývoje fotografie od piktorialismu přelomu 19. a 20. století až do současnosti. Vývoj fotografie mezi lety 1870 a 2018 představuje také dobovou společenskou situaci, jejímž nejsilnějším zrcadlem fotografie byla i je. Poprvé je v takto uceleném souboru představen výběr toho nejlepšího ze sbírky fotografií PPF. „Výstava v Oblastní galerii Liberec je doposud nejkomplexnější a nejobsáhlejší expozicí z naší sbírky. V minulosti jsme vystavovali pouze menší tematické celky. Návštěvu jedné z těchto výstav si nenechal ujít herec Richard Gere, který patří k obdivovatelům díla Josefa Sudka. Velkou pozornost si získala také výstava v dublinské galerii současného umění Douglas Hyde Gallery, která ke 120. výročí narození Josefa Sudka představila výběr z jeho díla ze sbírky PPF irskému publiku,“ doplňuje informace Jan Řehák, ředitel PPF Art.

I současní autoři

Výraznou linku výstavy tvoří ukázky ze slavných fotografických cyklů Josefa Sudka. Nechybí ani práce dalších osobností české fotografie, jako jsou Jaromír Funke, František Drtikol nebo Jaroslav Rössler. Ze současných autorů se v Liberci představuje například Ivan Pinkava, Jiří Thýn, Alena Kotzmannová, autorská dvojice Polák – Jasanský či držitel ocenění Fotograf roku Czech grand design 2017 Václav Jirásek. „Důležitým aspektem výstavy je také přítomnost zástupců slovenské fotografie, která se pochopitelně v naší historii prolínala s tou českou.

Křičící hlava od Veroniky Bromové

Bez slovenské fotografie by byl průřez vývojem fotografie u nás neúplný,“ doplnil Luděk Lukuvka. Slovenské autory na výstavě reprezentují například Jano Pavlík nebo slovenští fotografové označovaní pojmem slovenská nová vlna - Miro Švolík, Tono Stano, Rudo Prekop a Vasil Stanko.

Fotolaboratoř pro děti

Expozici fotografií v Oblastní galerii Liberec doplní v letním období také týdenní výtvarné ateliéry pro děti.

Tři cykly Fotolaboratoří jsou určeny dětem ve věku od 6 do 12 let a budou zaměřeny na práci a experiment s fotografickými technikami. „Období prázdnin je pro práci s dětmi ideální a my v mladých chceme vzbudit zájem o fotografii a umění už v raném věku. Galerie má být prostorem plným života,“ uvádí Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie Liberec a dodává, že právě doprovodné programy lektorského oddělení velkou měrou přispívají k naplnění této filosofie. Odborného vedení kurzů se ujmou mladí fotografové, pod jejichž taktovkou se uskuteční také vernisáž výsledných prací účastníků kurzů. Letní výtvarné ateliéry proběhnou v termínech 16. – 20. 7., 13. – 17. 8. 2018 a 27. – 31. 8. 2018.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová