Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sudek, Funke, Drtikol, ale i Tono Stano. Oblastní galerie Liberec zahájila obří fotografickou výstavu, na níž by byla i Praha hrdá

25.06.2018
Sudek, Funke, Drtikol, ale i Tono Stano. Oblastní galerie Liberec zahájila obří fotografickou výstavu, na níž by byla i Praha hrdá

Autor: Oblastní galerie Liberec

Popisek: Oblastní galerie Liberec představuje návštěvníkům 150 let české a slovenské fotografie

150 let české a slovenské fotografie… Cenné fotografie Sudka, Funkeho, Drtikola a dalších českých a slovenských fotografů zvučných jmen ze sbírky PPF vystavuje od minulé středy Oblastní galerie Liberec. Unikátní soubor děl reflektujících vývoj fotografie i celé společnosti bude v oblastní galerii k vidění do konce září letošního roku. V průběhu prázdnin doplní expozici také speciální týdenní fotografické ateliéry pro děti. Kurátory výstavy jsou Lucie Mlynářová a Luděk Lukuvka.

Výstava Sudek, Funke, Drtikol...Česká a slovenská fotografie ze sbírky PPF představuje návštěvníkům Oblastní galerie Liberec 150 let české a slovenské fotografie. Výběr 131 originálních fotografií  je instalován v Bazénové hale a Ochozu bývalých městských lázní v Liberci až do 30. září 2018.

„Záměrem výstavy, která čerpá z jedné z největších soukromých sbírek v České republice, je podat vyvážený obraz média, které se zejména při nástupu avantgardy sebevědomě začlenilo do uměleckého vyjádření své doby,“ uvádí kurátor výstavy Luděk Lukuvka.

Labyrinty od Josefa Sudka

Vývoj fotografie mezi lety 1870 a 2018

Výstava poskytuje přehled o základní chronologii vývoje fotografie od piktorialismu přelomu 19. a 20. století až do současnosti. Vývoj fotografie mezi lety 1870 a 2018 představuje také dobovou společenskou situaci, jejímž nejsilnějším zrcadlem fotografie byla i je. Poprvé je v takto uceleném souboru představen výběr toho nejlepšího ze sbírky fotografií PPF. „Výstava v Oblastní galerii Liberec je doposud nejkomplexnější a nejobsáhlejší expozicí z naší sbírky. V minulosti jsme vystavovali pouze menší tematické celky. Návštěvu jedné z těchto výstav si nenechal ujít herec Richard Gere, který patří k obdivovatelům díla Josefa Sudka. Velkou pozornost si získala také výstava v dublinské galerii současného umění Douglas Hyde Gallery, která ke 120. výročí narození Josefa Sudka představila výběr z jeho díla ze sbírky PPF irskému publiku,“ doplňuje informace Jan Řehák, ředitel PPF Art.

I současní autoři

Výraznou linku výstavy tvoří ukázky ze slavných fotografických cyklů Josefa Sudka. Nechybí ani práce dalších osobností české fotografie, jako jsou Jaromír Funke, František Drtikol nebo Jaroslav Rössler. Ze současných autorů se v Liberci představuje například Ivan Pinkava, Jiří Thýn, Alena Kotzmannová, autorská dvojice Polák – Jasanský či držitel ocenění Fotograf roku Czech grand design 2017 Václav Jirásek. „Důležitým aspektem výstavy je také přítomnost zástupců slovenské fotografie, která se pochopitelně v naší historii prolínala s tou českou.

Křičící hlava od Veroniky Bromové

Bez slovenské fotografie by byl průřez vývojem fotografie u nás neúplný,“ doplnil Luděk Lukuvka. Slovenské autory na výstavě reprezentují například Jano Pavlík nebo slovenští fotografové označovaní pojmem slovenská nová vlna - Miro Švolík, Tono Stano, Rudo Prekop a Vasil Stanko.

Fotolaboratoř pro děti

Expozici fotografií v Oblastní galerii Liberec doplní v letním období také týdenní výtvarné ateliéry pro děti.

Tři cykly Fotolaboratoří jsou určeny dětem ve věku od 6 do 12 let a budou zaměřeny na práci a experiment s fotografickými technikami. „Období prázdnin je pro práci s dětmi ideální a my v mladých chceme vzbudit zájem o fotografii a umění už v raném věku. Galerie má být prostorem plným života,“ uvádí Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie Liberec a dodává, že právě doprovodné programy lektorského oddělení velkou měrou přispívají k naplnění této filosofie. Odborného vedení kurzů se ujmou mladí fotografové, pod jejichž taktovkou se uskuteční také vernisáž výsledných prací účastníků kurzů. Letní výtvarné ateliéry proběhnou v termínech 16. – 20. 7., 13. – 17. 8. 2018 a 27. – 31. 8. 2018.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace