Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Opět je tu kauza MS v lyžování 2009: Nad Libercem visí hrozba bankrotu

19.07.2013
Opět je tu kauza MS v lyžování 2009: Nad Libercem visí hrozba bankrotu

Autor: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia.cz

Popisek: Vesec, MS v klasickém lyžování, Liberec 2009. Na snímku Lukáš Bauer

Těžce zadlužený Liberec děsí přízrak velké pokuty. Kvůli pochybení při výstavbě bytů pro mistrovství světa v klasickém lyžování konaném v roce 2009 nařídil liberecký finanční úřad městu vrátit dotaci v plné výši, což je 200 milionů korun. A aby toho nebylo málo, přidal navrch pokutu ve stejné výši – 200 milionů. Dohromady tedy 400 milionů.

Liberec se odvolal k nadřízenému orgánu – brněnskému finančnímu úřadu. Ten ale na práci svých kolegů neshledal žádné pochybení. Město přesto věří v prominutí sankce. Na její zaplacení totiž nemá peníze.

Absurdní, brutální verdikt

Pokuta vyvolala vlnu nevole u libereckých politiků. „Je to absurdní. Byty dnes slouží pro sociálně znevýhodněné občany. Podmínky dotace tedy byly splněny,“ myslí si ekonomický náměstek primátorky Liberce Jiří Šolc. „Šlo jen o administrativní pochybení. Jde o brutální verdikt,“ konstatoval už v lednu, kdy vešlo ve známost rozhodnutí libereckého finančního úřadu. Teď je však situace vážnější, protože liberecké odvolání skončilo neúspěchem.

Kanalizace kratší o 200 metrů

Město postavilo 254 bytů v libereckém Zeleném údolí za 450 milionů. Jedním z důvodů pokuty je kanalizace. „Je nám vytýkána rozdílná délka kanalizačního vedení,“ vysvětluje Šolc. Kanalizace je kratší o 200 metrů. „Proč tomu tak je, nedokážu říct. My jsme u toho tehdy nebyli. Rozhodně ale nejde o nějaké fatální pochybení,“ domnívá se.

Zaplacení pokuty – neřešitelný problém

Liberec tíží dvoumiliardový dluh, který horkotěžko splácí. „Čeká nás 12 až 15 nuzných let,“ uvedl Šolc v souvislosti se splácením dlužné částky. Zaplacení 400 milionů navíc by městu způsobilo prakticky neřešitelný problém. Proto se obrátilo na generální ředitelství cel se žádosti o prominutí sankce. Jiří Šolc je optimista. „Nezkrachujeme. Na devadesát devět procent to platit nebudeme,“ doufá.

Snad přijde nějaká úleva

I jindy kritická opozice tentokrát s výškou pokuty nesouhlasí. „Je nepřiměřeně přísná. Lze si jen přát, aby se městu podařilo dosáhnout nějaké úlevy,“ říká ekonomický expert Změny pro Liberec Jaromír Baxa. Což si jistě přejí i všichni Liberečané. Jinak městu hrozí bankrot.

Oldřich Szaban, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace