Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Liberecká iQLANDIA: Stavba za stamiliony je v plném proudu

21.07.2013
Liberecká iQLANDIA: Stavba za stamiliony je v plném proudu

Autor: archiv

Popisek: Současný stav budovy IQLandie

V úterý 16.července 2013 to byl přesně rok od poklepání na základní kámen obřího libereckého science learning centra iQLANDIA, jehož vznik přijde na téměř 400 milionů korun.

Stavba, která je financována z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovaci a do níž se prozatím investovalo 100 milionů, je v plném proudu. iQLANDIA ohromí své návštěvníky celkem 355 exponáty z oborů astronomie, nanotechnologie, geologie, fyziky, chemie nebo techniky. Chybět nebude ani planetárium, simulátor rakety či možnost vyzkoušet si laparoskopickou operaci. Otevření centra je plánováno na březen 2014.

Na stavbě se intenzivně pracuje. „Momentálně dokončujeme první z pěti podlaží. Do měsíce dokončíme i betonový monoblok s točitou rampou, která nahradí schody a bude mírně stoupat po obvodu stěn válce. Takže expozici plně zpřístupníme i pro handicapované, a to nejenom výtahy,“ říká Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti LABYRINT BOHEMIA, která bude SC iQLANDIA provozovat.

Dosud se proinvestovalo 100 milionů korun. Na výstavbu je z rozpočtu vyčleněno celkem 220 milionů, zbytek peněz padne na pořízení exponátů a vybavení. Celý projekt je financován z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovaci. „Kde to jde, nezakrýváme technologie ani stavební prvky, rozvody elektřiny, ventilace nebo tepelná čerpadla zůstanou viditelná. Návštěvníci budou moci toky veškerých energií v budově pozorovat prostřednictvím velkých obrazovek,“ vysvětluje Miluše Suchardová, architektka stavby.

Moderní planetárium uprostřed Liberce

Liberecká iQLANDIA se navíc zapíše na mapu evropských planetárií a představí i světovou technickou špičku – digitální projekci na kulovou plochu ve 3D. „Z pohodlí sklopených sedaček budou návštěvníci sledovat oblohu, planety, pořady o zrodu vesmíru, ale i další programy s astronomickou a přírodovědnou tematikou,“ upřesňuje Pavel Coufal.

Stavbu o rozloze 10 000 m čtverečních, která se nachází v brownfieldu bývalé liberecké Desty, koncipovali autoři Miluše Suchardová a Jiří Palas tak, aby měla minimální náklady na energie. Budova bude vytápěna tepelnými čerpadly a část energie dodá vlastní solární elektrárna. Prostory ochladí jedinečným systém betonových stropů, unikátní je i technologie leštěného asfaltu v podlahových krytinách, což je v Evropě naprostá novinka.

Podle některých záměrů by se do nové budovy IQlandie mělo přestěhovat Centrum vzdělanosti Libereckého kraje (CVLK). Společnost Labyrint Bohemia jedná s Libereckým krajem o další možné spolupráci. Liberecké novinky informoval Mgr.Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

SC iQLANDIA v číslech:

Celková investice: 400 milionů Kč
Počet exponátů: 355
Plocha: 10 000 m2
Očekávaný počet návštěvníků: 250 – 300 000 ročně
Očekávaný počet pracovních míst: cca 50
Datum otevření: 28. 3. 2014

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace