Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hadilov normálně loví hady, teď ale ulovil cenu pro Zoo Liberec, té se totiž povedl mistrovský kousek

26.05.2018
Hadilov normálně loví hady, teď ale ulovil cenu pro Zoo Liberec, té se totiž povedl mistrovský kousek

Autor: Zoo Liberec

Popisek: Hadilov písař, velmi pěkný pták, nemyslíte?

VIDEO Zoo Liberec se i v letošním roce zapojila do 24. ročníku soutěže Bílý slon, kterou vyhlašuje sdružení Česká Zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad. Soutěž má dva okruhy, v jednom se posuzuje nejlepší stavba či expozice vybudovaná v uplynulém roce, v druhém se hodnotí významný a unikátní odchov loňského roku, a to v kategoriích savci, ptáci a ostatní. Nyní ale bude řeč o ptákovi, a to velmi neobvyklém.

Hadilov písař (Sagittarius serpentarius) je velký, převážně na zemi žijící pták. Dokonce: Patří do řádu dravců, ale je tak specifický, že pro něj byla vytvořena zvláštní čeleď, jejímž je jediným zástupcem, jak praví Wikipedie. Jde o ohrožený druh, jeho přirozeným domovem je Afrika...

No a liberecká Zoo? Tak ta zabodovala v té ptačí kategorii. O první místo se podělila se Safari Parkem Dvůr Králové, a to za unikátní odchov dvorského mláděte hadilova písaře, kterého odchovali liberečtí „pěstouni“ orli bělohlaví. Díky této netradiční a nezištné spolupráci zoologických zahrad se podařilo mládě tohoto afrického lovce jedovatých hadů zachránit. Pro cenu si přišli zástupci obou zahrad společně.

Velký úspěch

„Je to pro nás veliká čest. Za čtyřiadvacetiletou historii je to podruhé, co se nám podařilo hlavní cenu získat. Poprvé to bylo v roce 1997 za odchov orla stepního. Soutěž je zároveň skvělou příležitostí, jak ukázat veřejnosti poctivou práci všech ošetřovatelů a dalších pracovníků zoo“, dodává Jan Hanel, kurátor dravých ptáků v Zoo Liberec, který cenu Bílého slona přebíral.

Hadilov je věrný

Hadilov žije většinou celý život ve stejném páru. Partneři společně loví a společně také stavějí velké ploché hnízdo ve větvích stromů. Hnízdo pak používají několik let. Díky své specializaci na lov ze země ale mají jinak vyvinuté pařáty a do korun stromů musí všechen materiál na stavbu hnízda přemístit zobákem. Každý pár si brání vlastní teritorium o rozloze až 45 kilometrů čtverečních. V zemích svého původu jej lidé často domestikují a nechají si ho běhat po pozemcích. Výhoda je zcela jasná – loví hady, kteří na farmách dělali paseku.

Jak loví hadilov

Hadilov písař nerad létá. Radši se pohybuje po zemi. A to rychlostí, kterou by nepřekonal ani Emil Zátopek. Při lovu zpravidla používá nohy, kterými kořist prostě ukope. Jedna prudká rána, poté přichycení drápy a jedno mocné polknutí. Hadilov se s trháním potravy neobtěžuje. Potravu trhá jen v případě, že je příliš objemná. Chytá již zmíněné hady, ještěrky, malé savce nebo hmyz. V Africe není hadilov písař ohroženým druhem. Naopak, tamní lidé si jej váží pro jeho schopnost lovit hady.

I při svém majestátním zjevu je hadilov plaché zvíře, které nemá rádo, když jej očumují návštěvníci. A to obzvláště v době, kdy mají mladé. Zvláštností je, že při vyrušení vydává hluboké hrdelní zvuky, podobné spíše buvolovi, než někomu z ptačí říše. Hadilov dokáže být také dost nebezpečný a účty by si dokázal vyřídit i s neopatrným člověkem, který se zatoulal do jeho teritoria.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace