Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

SKOL!!! se určitě ještě objeví, dokonce mluvíme o zahraničí, spolupráce s výtvarníky je navázána, říká autor projektu

02.05.2018
SKOL!!! se určitě ještě objeví, dokonce mluvíme o zahraničí, spolupráce s výtvarníky je navázána, říká autor projektu

Foto: Raul.cz

Popisek: Marek Tesař je bratr Milana Tesaře, dlouholetého kulturního redaktora Reflexu

ROZHOVOR „SKOL!!! - výstava, která zaujme i ty, kteří do galerií nechodí,“ píše se na stránkách. O co jde? Oblastní galerie v Liberci, dnes známější jako Lázně, hostila až do konce dubna výstavu SKOL!!!., prý hravou, vtipnou, sebeironickou a hlavně originální… Jak myšlenka spojit sport a umění vznikla? Jak na výstavu reagovali samotní lyžaři, média a veřejnost? Rozhovor o výstavě vedla autorka s jejím duchovním otcem, Markem Tesařem.

Výstava Jizerské 50 minulý týden po několika měsících skončila. Už jste si jí stihl v hlavě zhodnotit?

Ano, kolekce SKOL!! má za sebou dvě vernisáže v prestižních prostorách pražského Mánesu, Oblastní liberecké galerie, a skoro devadesát dní výstavy. Musím přiznat, že jsem z počátku vůbec nečekal, jak velký zájem o ni ze strany veřejnosti a médií bude. Také mě překvapila pozitivní reakce od lyžařů samotných.

Zmínil jste stěhování na sever Čech. To získala v Praze takové renomé, že se ještě přidali další autoři?

V současnosti je jich už čtrnáct a celkem 71 děl. Tím, že výstava postupně rostla, bylo vidět, že autoři o ní mají až spontánní zájem a tím zvyšovali zájem i u návštěvníků, kteří se tak mohli na prohlídky vracet. Už teď máme další dohody na příští ročník. Takže tenhle proces jen tak neskončí.

Celý život se pohybujete ve sportovním světě, jak Vás napadlo nahlédnout do toho uměleckého a spojit umění s Jizerskou 50?

Chtěli jsme stylově oslavit 50. výročí závodu a najít mu nový rozměr. Inspirací mi byl kamarád Petr Volf, který se dlouhodobě věnuje výtvarnému umění.

Hádám, že jste spolu seděli nad jeho knihou “Sport je umění”?

Je to tak, jeho kniha je krásná. Velmi důsledně se věnuje tématu sportu ve výtvarném umění. Na vernisáži v DOXu jsem ho poprosill, zda-li by mi nepomohl oslovit vybrané autory k realizaci výstavy SKOL!!! a on souhlasil. Výsledek jste viděli.

Jaké byly reakce oslovených autorů?

Myslel jsem si, že dva, tři z deseti oslovených by mohli kývnout. I tak bych byl moc spokojený. Jenže oni souhlasili všichni. Líbil se jim ten nápad propojení výtvarna s tak zajímavým fenoménem jako je Jizerská 50. Chci jim tímto moc poděkovat!

Douhodobě spolupracujete s Českým olympijským výborem, blízko máte k Jiřímu Kejvalovi. I on se netají láskou k umění, radil Vám?

Spíše inspiroval. Rád s ním podobná témata konzultuji. Každá naše rozprava vždy naše projekty posune. Je to takový brainstorming, kdy ale naše nápady hned i kriticky hodnotíme. Jiří se dlouhodobě snaží propojovat svět umění a sportu. V rámci aktivit ČOV jsme spolupracovali například s Vladimirem 99, Janem Novákem, Davidem Černým nebo Michaelem Rittsteinem.

Výstava byla poprvé představena v pražské Galerii Mánes, kde se konala i vernisáž. Jak složité je uspořádat akci v tak významném místě?

Myslím, že se jim nápad s naší výstavou líbil a dohodli jsme se celkem rychle. Lepší místo jsme si nemohli představit, v centru Prahy, bohatá historie, krásné prostory, opravdu velmi důstojné místo. Výstava zde byla krátká, byl to takový teaser pro Liberec. Ale i tak velký zájem, prostě skvělý start!

Mezi všemi autory mě zaujalo jméno Davida Vávry. Velké eso české architektury a umění se dokonce stal tváří výstavy.

On je velký srdcař a hlavně také pravidelný účastník Jizerské 50, to nám hrálo do karet. Od samého začátku záměru fandil. Složil dokonce báseň na oslavu výstavy. Do kolekce SKOL!!! přispěl třemi kresbami. Jeho přístup nás všechny strašně bavil, ukázal, jak moc má Jizerskou 50 rád. Toho si moc vážím.

Hovořili jsme už o tisícovce návštěvníků v Praze, jaký byl celkový ohlas na výstavu?

V Oblastní galerii Liberec bylo těch návštěvníků ještě násobně více, takže z tohoto pohledu si nemůžeme vůbec stěžovat, zájem byl velký. Navíc nám chodili komplimenty od lidí z výtvarné obce, odborníků, kritiků, umělců. Když nám někdo takový vysekne poklonu, je to příjemné a motivující.

Za výstavou musel stát pořádný kopec práce, šel byste do toho znovu?

Teď se mi to snadno říká, protože projekt byl úspěšný, ale ano, šel. Sám bych to ale nikdy nedokázal. I proto chci poděkovat Petr Volfovi, kurátorovi výstavy, který se výstavě sám osobně věnoval a v Liberci pořádal i komentované prohlídky. Nesmím zapomenout ani na další členy týmu, Petru Reisigerovou, která řešila produkční část výstavy a Richardovi Valouškovi, který se staral o publicitu celé akce. Hodně nám pomohli zástupci Oblastní galerie Liberec - ředitel Jan Randáček a Markéta Kroupová. V neposlední řadě poděkování směřuje k našim partnerům v čele se Skupinou ČEZ. Bez jejich podpory bychom to takto důstojné nikdy nemohli udělat.

Jizerská 50 se koná tradičně v Bedřichově, ale zázemí výstavy bylo v Liberci. Proč?

Přišel jsem s touto myšlenkou za panem Hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, kterému se celý koncept líbil a doporučil nám oslovit jejich krásnou Oblastní galerii Liberec. To bylo skvělé rozhodnutí, dokonce jsme zde udělali i slavnostní setkání přátel Jizerské 50!

Co mě zaujalo a nebývá to zvykem, do příprav jste zapojil i svou rodinu.

S mým bratrem, dlouholetým redaktorem časopisu Reflex, jsem primárně spolupracoval na knize k padesátému výročí Jizerské 50, kde jsme zobrazili deset děl našich autorů. A má sestra je malířka, takže se to spojení nabízelo. Jejich zapojení pro mě znamenalo ještě větší tlak, aby se vše povedlo. A ono se to povedlo.

Co dál?

Výstava SKOL!!! se určitě ještě někde objeví, dokonce mluvíme i o zahraničí. Tradice spolupráce s výtvarníky založena. Budu rád, když se přidají další autoři. Jizerská 50 si to jistě zaslouží. Za několik let se třeba zase do Liberce vrátíme.

Snímek z instalace

Základní informace o výstavě

Marek Tesař, spoluvlastník agentury RAUL, která marketingově zaštiťuje Jizerskou 50, přišel loni s nápadem dát závodu k padesátinám dárek, výstavu na téma Jizerská 50 v umění. Myšlenky se chopil Petr Volf, autor mnoha knih (mimo jiné Sport je umění) a kurátor, který má s výstavami se sportovní tématikou zkušenosti. Loni před padesátou Jizerskou 50 oslovil několik umělců, o kterých věděl, že mají ke sportu a k práci s tělem vztah. Dále pak ty, kteří třeba ani nelyžují, ale mají rádi výzvy. Všichni oslovení nabídku přijali.

První česká i světová výstava o běhu na lyžích

Mnozí z autorů svá díla odevzdali již před jubilejním závodem a na Jizerskou 50 se přijeli podívat. Alena Anderlová, Roman Franta a David Vávra se Jizerské i zúčastnili. Na tomto místě se hodí vyjmenovat další tvůrce, kterými jsou Michal Cihlář, Jakub Flejšar, Ondřej Kohout, Ivan Komárek, Michael Rittstein, Jakub Špaňhel, Radu Tesaro, Eva Vones, Petr Wagenknecht, Milan Cais a Jan Šafránek. Poslední dva jmenovaní do projektu vstoupili později, takže je ve výpravném katalogu výstavy nenajdete.

Největší skulptura se sportovní tématikou na světě

Vzniklý soubor uměleckých děl sklidil zasloužený úspěch na předpremiéře v pražském Mánesu a nyní se v rozšířené podobě přestěhoval do Liberce. Ke sportu odjakživa patří soutěžení, rekordy. Ani v tomto ohledu výstava SKOL!!! nijak nezaostávala. Podle Petra Volfa si může připsat nejméně dvě prvenství. Je první českou, a podle dostupných informací i světovou, výtvarnou výstavou monotematicky věnovanou běhu na lyžích. Jedním z exponátů je (podle dostupných informací) největší skulptura se sportovní tématikou na světě.

11 m dlouhý a 3 m vysoký svařenec Jakuba Flejšara s názvem Rozpad, vyjadřuje pocity sportovce po proběhnutí cíle. Záběry závodníků padajících za cílem k zemi a nehybně ležících několik dalších vteřin jsou notoricky známé. Rozpad vyjadřuje přesně tento okamžik absolutního vyčerpání.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Štěpán Cháb