Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Terénním pracovníkům Zoo Liberec se podařilo zatknout gang pytláků a pašeráků vzácných želvích vajec

25.04.2018
Terénním pracovníkům Zoo Liberec se podařilo zatknout gang pytláků a pašeráků vzácných želvích vajec

Foto: Youtube / repro

Popisek: Kareta pravá. Takovéto nádherné želvy pracovníci Zoo Liberec v Indonésii chrání

FOTO V sobotu 24. března odpoledne zadrželi pracovníci zoologické zahrady Liberec a slovenští ochranáři přírody ve spolupráci s jednotkou Indonéského námořnictva loď s šestičlennou posádkou, která pravidelně vykrádala želví snůšky v indonéském souostroví Derawan. Na lodi pytláků bylo nalezeno více než 1 200 vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské a pět kilogramů výbušniny pro takzvaný rybolov dynamitem.

První otázka se naskýtá, co dělali lidé z Liberce zrovna v Indonésii? „Úlohou a cílem moderních zoologických zahrad není jen chov a péče o ohrožené a vzácné druhů zvířat přímo v zoologických zahradách, ale čím dál větší důraz je také kladen na ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu - tzv. ochrana in situ (to je latinsky a znamená to na místě – pozn. red.),“ píše se na stránkách Zoo. 

Lev berberský - již jen v Liberci 

A text pokračuje: „Bohužel pro mnoho vzácných druhů už není ochrana in situ možná kvůli stoupajícímu vlivu člověka. Je-li zbytková populace zvířat příliš malá na to, aby přežila, nebo se zbývající jedinci nacházejí mimo chráněné území, pak nemusí být ochrana in situ účinná. Za takových okolností je jediným způsobem záchrany druhů před vyhynutím udržování jedinců v umělých podmínkách pod lidským dohledem v zajetí. Tato strategie je známa jako ochrana ex situ. Jsou známé případy několika živočišných druhů, které v přírodě už vyhynuly a přežívají pouze díky záchovným programům zoologických zahrad. V Zoo Liberec je to například lev berberský.“ 

 

Lev berberský. Majestátní šelma, tato je k vidění v Zoo Liberec

Zoo Liberec se podílí na ochraně vzácných druhů zvířat a biodiverzity obecně v rámci několika in situ projektů, mezi nimiž je i projekt Lestari, právě v Indonésii.  S neziskovou organizací Lestari začalo Zoo Liberec aktivně spolupracovat v roce 2016 a plynule tím navázalo na dlouhodobou spolupráci s indonéskou neziskovou organizací ISCP, jejíž ochranářské aktivity převzala právě organizace Lestari. 

Ochrana želvích vajec 

Lestari se věnuje především problematice palmového oleje, který představuje jednu z největších ekologických problémů jednadvacátého století, a to jak pomocí kampaně a osvěty  v ČR, tak pomocí aktivit vyvíjených přímo v zemích, kde jsou ohrožovány vzácné ekosystémy. Prioritní oblastí je Indonésie, kde v současné době rozvíjí následující ochranářské a výzkumné aktivity. Společně s místní organizací HAkA se Lestari podílí na ochraně tropického ostrova s původním primárním deštným pralesem, který čelí velkému nájezdy pytláků ať již za želvími líhněmi či za odchytem vzácných ptáků. V roce 2016 se členům organizace podařilo dopadnout a zatknout gang pytláků a pašeráků želvích vajec a celou akci i v Indonésii dostatečně mediálně zpropagovat,  a tím odstrašit případné další pytláky.

 

Takto vypadá mládě karety obrovské

Přiblížit práci lidí, kteří aktivně pracují v těchto projektech na ochranu přírody, mají přednášky v Zoo Liberec, které se konají každou 4. středu v měsíci v budově ZooExpo a jsou zdarma. Dnes si můžete přijít poslechnout vyprávění Pavla Zoubka a dozvědět se více právě o ochraně přírody na indonéských ostrovech. Pavel zde zakládal korálové školky, chránil korálové útesy a pomáhal místním komunitám zlepšovat situaci s plastovými odpadem na ostrovech. Dokonce se podílel i na zatčení pytláků želvích vajec. 

Právě dnes, ve středu, a zcela zdarma!

Dobrodružství v Indonésii 

Přestože je tento způsob rybaření v zemi nelegální, místní komunity se v honbě za větším výdělkem k němu stále mnohdy uchylují a dochází tak k ohromnému kolapsu rovnováhy tamní mořské biodiverzity. „Výbuchy trhaviny otřásali celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové našeho týmu. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Získané informace nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je předávali pracovníkům Indonéského námořnictva,“ přibližuje průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník Zoo Liberec.

 

Liberečtí se zadrženými želvími vajíčky

Námořníci společně se zaměstnanci Zoo Liberec pytláky zadrželi, když se vraceli s úlovkem zpět z ostrova. Následně byli převezeni na výslech do města Tarakan (provincie východní Kalimantan, regentství Berau). Zde proběhla také tisková konference a informace o zadržení pytláků se objevily v místních novinách i televizním zpravodajství. Tato obrovská medializace celého případu by tak měla na nějakou dobu pomoci ochránit ostrovy před dalšími nájezdy zločinců. 

Také Zoo Hodonín… 

V oblasti Berau dlouhodobě působí i česká zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka Zoo Hodonín, Hana Svobodová, která zde pracuje jako odborný poradce pro místní neziskovou organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Hlavním cílem této indonéské organizace je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv a redukovat nelegální prodej produktů z želv - masa a vajec určených ke konzumaci, a želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky. „Oblast Berau je nejdůležitějším kladištěm karet v celé jihovýchodní Asii a trpí neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají mačetami i naše rangery na ostrovech (únor 2018). Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě,“ vysvětluje Hana Svobodová.

 

Na první pohled je Indonésie ráj na zemi (foto z FB liberecké Zoo)

Vejce mořských želv se na souostroví Derawan kradou celkem na pěti ostrovech, přičemž dva z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Každoročně je z ostrovů upytlačeno několik tisíc želvích vajec a zisk z tohoto černého obchodu dosahuje řádu milionů korun. „Každé želví hnízdo obsahuje 80 až 100 vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem 12 korun,“ dodává Ouhel.  

Ochránci divoké přírody 

Celou zatýkací akci dlouho připravovala nově vzniklá československá skupina s názvem Wildlife Guards, mezi kterou patří i dva zaměstnanci Zoo Liberec. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat prostřednictvím rozkrývání organizovaného zločinu na přírodním bohatství.  Součástí týmu ochranářů je i slovenský dokumentarista Michal Gálik, který celou akci natáčel a o zatčení gangu pytláků zpracovává dokumentární film.

 

Potápění patří k téhle práci

Skupina Wildlife Guards už začala pracovat i na dalších akcích, mezi které bude patřit například také snaha o oslabení trhu se zpěvnými ptáky v jihovýchodní Asii. To je cílem i světové ochranářské kampaně Silent Forest, které liberecká Zoo předsedá. 

Nejstarší Zoo v ČR 

Zoologická zahrada Liberec je nejstarší zoologickou zahradou na území bývalého Československa. Byla založena v roce 1919, nicméně její kořeny sahají až na začátek 20. století.  Na ploše 14 ha můžete obdivovat až na 160 druhů zvířat ze všech kontinentů. Mezi nejzajímavější chované druhy patří takin čínský, pavián pláštíkový, nestor kea, lev berberský, panda červená,slon indický, sob lesní, mnoho druhů opů, surikata, krajta mřížkovaná a samozřejmě velmi populární bílá forma tygra indického. Jen u nás uvidíte i 4 největší druhy evropských sov, unikátní kolekci dravých ptáků a mnoho unikátních zástupců asijské ptačí říše.

 

Maličký sambar je doslova k sežrání

Co se želv týče, liberecká Zoo má želvu korunkatou, ostruhatou, nádhernou a uhlířskou… I v Liberci se těší z nových přírůstků. 14. února ohlásili nadšeně na Facebooku:  „Hurá! Zoo Liberec hlásí nový vzácný přírůstek! Jedná se o samečka sambara skvrnitého. Tento druh jelena žije pouze na dvou filipínských ostrovech, kde je z důvodu kácení lesa silně ohrožen.“

 

Vložil: Anička Vančová