Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proháněl modelky, jednu si dokonce vzal, celý život byl však věrný jediné lásce. S tou se teď musel rozloučit

11.04.2018
Proháněl modelky, jednu si dokonce vzal, celý život byl však věrný jediné lásce. S tou se teď musel rozloučit

Foto: Show Jana Krause

Popisek: Petr Nedvěd

Další česká hokejová legenda odchází. Petr Nedvěd se rozloučil velkolepě, ale v Show Jana Krause neskrýval jednak dojetí, ale také smutek nad tím, že jedna životní etapa nadobro skončila.

S Petrem Nedvědem se rozloučili na stadionu v Liberci, kde jeho portrét v nadživotní velikosti stoupal k nebesům, takže se nemohl ubránit dojetí: „Já jsem měl problémy dostat ze sebe nějaké slovo. Člověk si říká, že už je opravdu hokejový konec,“ povzdechl si u Jana Krause a dodal: „Když jsem vyrůstal, bylo mi 18, 20, tak jsem si nikdy nepomyslel, že tenhle den někdy přijde. V 18 jsem už začal hrát NHL, já jsem začal brzo. Bohužel pak člověk zjistí, že tahle kapitola končí. A že nová kapitola začíná.“

S dvacetiletými mohl hrát pořád

Petr Nedvěd si ale nemůže naříkat, jeho hokejová kariéra byla mimořádně dlouhá: „Ani nevím, jak se to u mě odehrálo, ale měl jsem štěstí, asi jsem se tak narodil, že i v těch 40, 42 jsem mohl s těmi kluky pořád hrát. Byla to obrovská motivace, sám jsem to nečekal, myslel jsem, že ve 40 už budu patřit do starého železa, což tak bývá. Ale já jsem hrál a hrál a nechával tomu volný průběh a s těmi kluky jsem pořád mohl hrát, tak jsem si říkal, proč ne. Proč bych nemohl hrát dál. I v tomhle věku jsem byl konkurenceschopný,“ zhodnotil u Jana Krause.

Poslední zápas proti Džegymu

Jeho poslední zápas byl nesmírně efektní. Hrál za Benátky nad Jizerou proti Kladnu, za které nastoupil z Kanady se vracející Jaromír Jágr a který se odehrál v hale v Liberci. Petr Nedvěd dal dokonce gól: „To mě překvapilo nejvíc, měl jsem v kapse ještě písek z pláže. Přijel jsme z lyží a měl jsem obrovský strach. Nevěděl jsem, jestli Džegy bude moct hrát a kolik toho vydrží. Ani jsem neměl velké očekávání z mé strany a najednou vyprodaná hala v Liberci. Nechtěl jsem zklamat fanoušky. Celou noc jsem nespal. Najednou jsem si říkal, abych to vydržel. Nevěděl jsem, jestli Džegy dá jedno, dvě, nebo tři střídání. Já jsem si říkal, že musím vydržet. Nakonec to dopadlo úplně perfektně. Chtěl bych poděkovat majiteli Liberce, byl to jeho nápad,“ prohlásil Petr Nedvěd v Show Jana Krause. Zápas si velmi pochvaloval: „Tohle nevymyslíš. Jarda Jágr končil v Calgary, nevím jestli v NHL, a hrál s Benátkami, což je farma Liberce. Takže to dopadlo takhle a den poté mě vezli nahoru,“ naráží na slavnostní zakončení kariéry.

Nikol má půl roku, půl sezóny

S hokejem je konec a Petr Nedvěd musí vymyslet, jaká bude náplň jeho dalšího života. Zatím si hlavně užívá: „Přes zimu žiju na Miami. Čtyři pět měsíců, pak se vrátím domů. Teď mám hodně času. Od té doby, co jsem tu byl naposledy, sekám latinu,“ narážel na to, že při posledním setkání s Janem Krausem rozebírali hlavně jeho milostný život, který je… rozmanitý. Petr Nedvěd byl jednou ženatý s českou supermodelkou Veronikou Vařekovou, chodil s kdejakou modelkou, je to skutečný buldozer dívčích srdcí. Nyní má ale novou partnerku a na jiné prý nemyslí: „Mně se daří, už šest měsíců. To je půlka hokejové sezóny,“ okomentoval délku vztahu. Poznali se zřejmě právě na Miami, kde dívka pracuje: „Nikol je z Čech, v Miami pracuje. Už druhý rok,“ prozradil Janu Krausovi.

Na golf má času ještě dost

Miami, kde má luxusní vilu, mu vyhovuje: „Na Miami je to takový stereotyp. Mně se to líbí přes tu zimu. Já hraju rád tenis, na golf jsem zanevřel, mám tam loď, rád se potápím. Mám dva psy, ridgebacka a francouzského buldočka. Golf jsem přestal hrát, to zabíralo spoustu času. Na to mám ještě čas,“ prozradil náplň svého volného času. Prozradil také, že jeho jméno mu často pomáhá: „Když cestuju mezinárodně, tak většinou znají mě a Pavla. Když se nemůžu dostat do restaurace, tak řeknu, že jsem Paolo Nedvěd. Když tam potom přijdu, tak jsou trochu zklamaní,“ smál se Petr Nedvěd.

Petr Nedvěd oslavil v prosinci 46. narozeniny. Pochází z Liberce, NHL ale začal hrát velmi brzy. Už jako osmnáctiletý totiž emigroval, a to po úspěšném mládežnickém turnaji, kde byl za hvězdu. Není se tedy čemu divit, že po něm velmi brzy sáhl klub Vancouver Canack. Poté hrál vedle Jágra za Pittsburg Penguins, poté vystřídal několik dalších klubů, ale sezónu zahrál třeba i za Spartu.

Petr Nedvěd získal kanadské občanství a Kanadu reprezentoval třeba na olympiádě v Lillehammeru, kde získala Kanada stříbro. Teprve později mohl reprezentovat i svou domovinu.

Vložil: Michaela Špačková