Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Osud mořských želv není lhostejný liberecké Zoo. Do Čech i do Indonésie dodala omalovánky nejen pro děti

22.02.2018
Osud mořských želv není lhostejný liberecké Zoo. Do Čech i do Indonésie dodala omalovánky nejen pro děti

Foto: H. Svobodová

Popisek: Mořské želvy mají spoustu nepřátel, tím největším a nejhorším je člověk a jeho igelitky.

Co mořské želvy ohrožuje, v jakém prostředí se jim nejlépe žije a jak od sebe rozeznat jednotlivé druhy? I toto se mohou dozvědět děti z nové publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. Představuje krásu želv, ale zejména poukazuje na ohrožení těchto starobylých tvorů a také učí děti i jejich rodiče, jak je mohou chránit. Omalovánky budou dostupné nejenom v Čechách, ale i přímo v Indonésii a jiných zemích, kde mořské želvy žijí.

Želvy jsou starobylou skupinu živočichů s ojedinělou tělesnou stavbou obývající naši planetu bezmála čtvrt miliardy let. Byly svědky vzestupu i pádu dinosaurů, viděly vzlétnout první ptáky a přihlížely vzniku člověka. Za posledních 30-40 let však klesly počty mnoha druhů natolik, že jim hrozí úplné vyhubení!

Želvy umírají nejen kvůli masu, ale i díky plastovým odpadkům

V mnoha oblastech světa jsou jejich vejce i maso důležitou tradiční pochoutkou místních komunit, jejich krunýře jsou využívány jako surovina pro další zpracování, široké uplatnění mají želvy i při výrobě orientálních léčiv. Místa výskytu želv jsou činností člověka poškozována, znečišťována, rozdrobována či úplně zlikvidována a zastavěna. Mořské želvy hynou v rybářských sítích, umírají díky konzumaci plastových odpadků putujících oceány, které si spletly s medúzami, a jejich rozmnožovací pláže zabírají lidé...

Chráníme mořské želvy

Na problém dramatického úbytku želví populace v Indonésii, která se od druhé světové války zmenšila o 91 %, upozorňuje nová publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. „Jejím cílem je ukázat dětem i jejich rodičům nejen krásu želv, ale především to, že jsou ohrožené. Všichni jim můžeme pomoci na dálku z domova, nebo když jedeme na dovolenou do míst, kde se vyskytují,“ říká bioložka a zakladatelka neziskové organizace Chráníme mořské želvy, která je autorkou omalovánek.  Coby turisté se s tímto problémem můžeme opravdu setkat poměrně často. „Na svých cestách po exotických zemích bychom si měli dávat pozor, co nabízejí místní restaurace. Určitě bychom si také měli rozmyslet, jaké suvenýry kupujeme a jestli nejsou vyrobeny z ohrožených druhů živočichů,“ upozorňuje Hana Svobodová.

Zábavná forma

V omalovánkách se děti pomocí různých doplňovaček a kvízů dozvědí o mořských želvách téměř vše. Pod názvem „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“ se ukrývá první komplexní výukový materiál k ochraně těchto vyhubením ohrožených živočichů. Autorce se podařilo dětem zábavným způsobem přiblížit vývoj, životní cyklus želv, jejich ohrožení i způsob ochrany.

Pro výuku i v Indonésii

Omalovánky vycházejí v české, anglické, španělské a indonéské verzi. Budou sloužit i ke vzdělávání dětí přímo v zemích, kde želvy žijí. „Tam je to naprosto přelomový materiál. Děti v Indonésii často doma knihy ani pastelky nemají, a jsou tak pro ně velmi lákavé. Na distribuci omalovánek v Indonésii spolupracujeme s místními vzdělávacími organizacemi a věříme tedy, že se materiály dostanou k co největšímu počtu dětí a učitelů,“ říká Hana Svobodová.

Omalovánky se budou dále do světa distribuovat pomocí Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a také pomocí mezinárodního vzdělávacího programu GLOBE, který funguje ve 119 zemích světa. Omalovánky jsou určeny dětem od 7 do 12 let a vznikly ve spolupráci se Zoo Liberec, Zoo Ostrava a Zoo Hodonín. Všechny tyto zoo se čím dál více snaží podporovat záchranu ohrožených živočišných druhů nejen chovem ohrožených druhů v lidské péči, ale přímo v místech jejich výskytu (tzv. in situ). Želví omalovánky mohou lidé v Česku získat ve zmíněných zoo a na akcích organizace Chráníme mořské želvy.

Ochrana mořských želv není lhostejná ani zoo v Liberci

Liberecká zoo se na ochraně mořských želv podílí již několik let.  V roce 2016 se například jejím terénním pracovníkům podařilo odhalit a zatknout pytláckou skupinu na ostrově Bangkaru, který leží v Indickém oceánu na západním pobřeží Sumatry. Na jeho panenské pláže připlouvají klást své vejce 3 z celkových 7 druhů mořských želv a s průměrným počtem 15–25 kladoucích želv denně se Bangkaru řadí mezi nejdůležitější světová kladiště těchto mořských plazů. Od dubna 2016 se na tento ostrov s největším dochovaným primárním lesem v Indonésii začaly stahovat stále nové organizované skupiny vykrádající želví snůšky a za více než dva měsíce se na ostrově nevylíhlo ani jedno želví mládě i přes prokazatelné mnohočetné kladení. Jen za tuto dobu si lupiči odvezli z ostrova více než 120 000 želvích vajec. Kolegům liberecké zoo se však podařilo lupiče vypátrat a dostat do vězení.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Dagmar Olbrichová