Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako Salzburg... Architektura Liberce už nebude v rukou politiků; nastupuje zaniklá tradice Rady architektů

10.02.2018
Jako Salzburg... Architektura Liberce už nebude v rukou politiků; nastupuje zaniklá tradice Rady architektů

Foto: www.liberec.cz

Popisek: Urbanistický rozvoj města bude mít na starosti sedmičlenný tým významných architektů z Čech i zahraničí.

Liberec navazuje na zaniklou tradici Rady architektů, která bude poradním orgánem primátora, určeného zastupitele a odboru hlavního architekta. Inspirací mu byly úspěšně fungující rady v rakouských městech. Sedmičlenná rada, ve které zasednou i dva odborníci ze zahraničí, se bude zabývat rozvojem města, architekturou, urbanismem a bude se vyjadřovat k územnímu plánování či veřejnému prostoru. Obnovu Rady architektů inicioval primátor Tibor Batthyány.

„Toto řešení považuji oproti pozici městského architekta za odbornější a finančně dostupnější. Pozice městského architekta by byla víceméně úřednickým postem s dalším nárokem na navyšování pracovních míst. V tak zásadních věcech, jako jsou územní plán a urbanismus, považuji za důležitější pluralitu odborných názorů, než pohled jednoho člověka,“ vysvětlil primátor Tibor Batthyány.

Odborné orgány doposud chyběly

Právě odborné názory jsou podle něj tím, co v diskuzích a rozhodovacích procesech často chybí. „O rozvoji města a vztazích s investory se obvykle mluví spíše v laické rovině, kdy hrají roli především osobní pocity a politika. Rada architektů, tvořená týmem převážně nezávislých expertů, do těchto procesů vnese odbornost a věřím, že si získá respekt politiků, občanů, investorů, stavitelů a v neposlední řadě místních architektů a urbanistů,“ konstatoval primátor, který se ve středu 17. ledna zúčastnil úvodní schůze Rady architektů v prostorách liberecké radnice.

Složení první liberecké Rady architektů

Předsedou Rady architektů byl na úvodním zasedání zvolen pražský architekt Josef Smutný, který je poradcem primátora Tibora Batthyányho v oblasti územního plánování a architektury a který byl od samého počátku odborným garantem vzniku Rady architektů. Dalšími členy jsou pražští architekti Martin Kloda a Jakub Cigler, liberecká architektka Jana Medlíková, architekt statutárního města Liberec Petr Kincl a zahraniční architekti Peter Gero (Hamburk) a Christoph Braumann (Salzburg). Všichni členové Rady architektů byli vybráni po několika jednáních mezi primátorem, oslovenými architekty a zaměstnanci odboru hlavního architekta.

„Jsem rád, že se nám podařilo najít zkušené experty, kteří v Radě architektů chtějí být. Co se týče zahraničních architektů, tak s panem Gerem i s panem Braumannem jsem se setkal loni v dubnu na mezinárodní konferenci o plánování evropských měst a toto setkání mě ujistilo, že jsme se rozhodli správně,“ konstatoval primátor. Zahraniční experti by podle něj měli být zváni nejčastěji ve věcech zásadního strategického významu. „Umím si představit, že je přizveme například ve chvíli, kdy se objeví vážný zájem velkého zahraničního investora. Zkušenosti ze zahraničí pro nás v takové chvíli budou velmi cenné. Zvlášť když si uvědomíme, že Salzburg, kde působí architekt Christoph Braumann, je morfologicky a urbanisticky až neuvěřitelně podobný Liberci,“ doplnil primátor.

Model rakouského Salzburgu

Mít v týmu uznávané zahraniční odborníky těší i předsedu liberecké Rady architektů Josefa Smutného. „Zkušenosti Petera Gera nejen z výstavby Hafen City v Hamburgu a Christopha Braumanna z regionálního plánování Salzburgu považuji za excelentní příležitost pro celé město Liberec. V rámci jejich prvního pozvání do Liberce by určitě bylo přínosné zorganizovat například veřejnou přednášku, která by určitě zajímala spoustu lidí včetně místních architektů. Zároveň by to byla dobrá příležitost, jak veřejně prezentovat samotnou Radu architektů,“ navrhl Josef Smutný.

„Jsem si jistý, že si náš odborný tým vybuduje respekt před laickou i odbornou veřejností. Potěšilo mě, že již v průběhu příprav a diskuzí o podobě Rady architektů mě oslovili zástupci tří českých měst, které naše vize zaujala. My sami se chystáme navštívit zasedání rady architektů v Linci a případně v Salzburgu, abychom viděli, jak probíhají jednání a následná implementace závěrů v již úspěšně fungujících a uznávaných radách architektů,“ uzavřel Josef Smutný s tím, že hlavní inspirací pro konečný formát a statut liberecké Rady architektů byl model rady architektů rakouského Innsbrucku.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Dagmar Olbrichová