Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pravičák a levičák z pohraničí se shodli: Nečas patří před soud

11.07.2013
Pravičák a levičák z pohraničí se shodli: Nečas patří před soud

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Premiér na dnešní tiskové konferenci

V názoru na žádost o vydání premiéra Petra Nečase k trestnímu stíhání se zástupci pravicových a levicových stran v Poslanecké sněmovně – alespoň prozatím - liší. V severočeském Liberci to ale vidí jinak. Alespoň dva oslovení občané. Jeden fandí levici, druhý pravici a jejich odpovědi se překvapivě v tom nejzásadnějším shodují. „Petr Nečas by se měl obhájit u soudu.“

Ani jeden z nich si nemyslí, že by u nás nastal nějaký rozvrat či anarchie. „Parlamentní volby asi vyhrajou 'socani a bolšáni', ale celkově žádná katastrofa nehrozí,“ domnívá se pravičák Miloš Sabáček.

„Jde o selhání jedinců, nikoliv systému. Naopak se tím posílí důvěra lidí,“ říká levičák Jan Červený. „Pokud půjde Petr Nečas dolů, doufám, že s sebou stáhne i další neoliberální kluky,“ přeje si.

Oba věří justici. „Mám tam tři hlavní pilíře – Zemana, Ištvana a Bradáčovou,“ uvádí Červený. „V justici mám důvěru všeobecně. Je v ní spousta mladých lidí nezatížených minulostí,“ informuje Sabáček.

Na každou svini se vaří voda

Toto přísloví připomněl pravicově zaměřený podnikatel, vystudovaný právník Miloš Sabáček. „Nemyslím, že by Petr Nečas sám takový byl. Ale jestliže se takovými lidmi obklopil a toleroval je, musí počítat s tím, že jednou se ta hladina zavře,“ konstatuje.

Žádost o vydání premiéra vítá i levicově zaměřený bývalý člen sociální demokracie Jan Červený. „Je to logický další krok a doufám, že nezůstane jen u něj. Překvapuje mě ale, že strážce veřejné morálky Karel Schwarzenberg nechce Nečase vydat. Přitom byl plný morálních gest a frází 'Padni, komu padni'. Lidé, kteří vytvářejí zákony, brání v jejich naplňování,“ podivuje se.

Volby vyhrajou "socani a bolšáni". Ale katastrofa nenastane

Anarchie či rozvrat politického systému podle nich nehrozí. „Ve volbách vyhrajou socani a bolšáni a budeme tady mít takové Slovensko. Většina bude ráda, protože se bude mít líp. Menšina, která se má dneska dobře, se bude mít o něco hůř. Ale žádná katastrofa nenastane,“ nastiňuje svůj pravicový pohled Sabáček. „Jde o selhání lidského faktoru, jedinců, nikoliv systému. Naopak si myslím, že se nyní posílí důvěra lidí v systém,“ upozorňuje Červený.

Právo a spravedlnost se snad začnou brát vážně

Obvinění premiéra je podle nich správným krokem pro vnímání spravedlnosti v naší zemi. „Je to naprosto správné. Myslím, že jednání premiéra Nečase ohledně takzvaných trafik pro exposlance je zcela jednoznačně nemorální. V oblasti práva mu trestný čin asi nedokážou a vyvázne beztrestný,“ myslí si Sabáček.

„Současné vyšetřování je první krok k tomu, aby se u nás začalo právo a spravedlnost brát vážně, a určuje parametry hřiště, kam až je možné dojít a kam už ne. Zaplať pánbůh za něj,“ raduje se Červený.

Kalousek nemá teď klidné spaní

Současná situace podle Červeného dost znervózňuje i další vysoké představitele státu. „Klidné spaní asi nemají lidé, na které toho Petr hodně ví. Třeba ministr financí Kalousek, s kterým určitě společně dělali ty jejich, v uvozovkách, kompromisy,“ sděluje. „Jestli půjde Petr Nečas dolů, doufám, že stáhne s sebou i další neoliberální kluky,“ přeje si Červený.

Nečas je zbabělec

„Kvůli své osobní zbabělosti se Petr Nečas nenechá vydat. Svědčí o tom i událost z roku 1996, kdy na poslední chvíli odmítl nabídku na ministra. On je prostě zbabělý, už to historicky prokázal,“ domnívá se Sabáček. „Osobně bych se nechal vydat a děj se vůle boží,“ dodává. Sněmovna ale podle něj Nečase nevydá. „Postaví to jako jednotu koalice. Což je škoda,“ míní.

Jan Červený si naopak myslí, že pod tíhou dalších informací a tlaku veřejnosti bude Petr Nečas sněmovnou vydán k trestnímu stíhání. „A také doufám, že souhlasné stanovisko vydá imunitní výbor Parlamentu,“ zmiňuje. „Pokud nechají Davida Ratha hnít rok a půl ve vazbě, měl by být Petr Nečas první, kdo prokáže svou nevinu u soudu,“ zdůrazňuje.

V justici i Ištvana máme důvěru

„Doufám, že Ištvan bude mít dost síly, aby všechno zvládl. Věřím ve tři pilíře – Zemana, Ištvana a Bradáčovou,“ konstatuje Červený. 

„Mám všeobecně důvěru v justici. Je v ní spousta mladých lidí nezatížených minulostí,“ ozřejmuje Sabáček. „Máme třístupňový systém justice, takže když jednou nepochodím, můžu se odvolat a pak případně dovolat. Takže mám jistotu ve spravedlivé rozhodnutí,“ objasňuje.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová