Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když brutální vrazi zůstanou na místě činu, přivolají pomoc a „zachraňují“ oběti… Letošní liberecké vraždy mají společný jmenovatel

01.02.2018
Když brutální vrazi zůstanou na místě činu, přivolají pomoc a „zachraňují“ oběti… Letošní liberecké vraždy mají společný jmenovatel

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Policie ve večerce v libereckých Vratislavicích

KRIMI Liberečtí kriminalisté vyšetřili v lednu dvě vraždy, které mají společný jmenovatel. Spojuje je fakt, že vrazi zůstali na místě činu, tragickou událost sami nahlásili a své oběti měli resuscitovat. Aby se někdy z oznamovatele tak závažného činu stal obviněný, muži zákona tady nepamatovali. Jeden příběh se odehrál na Turnovsku v obci Přepeře, druhý v liberecké části Vratislavice.

Když na tísňovou linku záchranářů zavolal toho dne muž a žádal výjezd lékaře ke své 54leté matce, dispečerka nemohla tušit, že mluví s vrahem. Do obce Přepeře na Turnovsku vyslala posádku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Syn uvedl, že jeho matka v důsledku špatného zdravotního stavu zkolabovala, a tak mu do příjezdu záchranky žena na tísňové lince ještě pomáhala s resuscitací po telefonu. Po příjezdu si ženu převzali profesionální zdravotníci a v resuscitaci pokračovali.

Podezření se potvrdilo

Životní funkce se záchranářům ale už nepodařilo obnovit a konstatovali úmrtí. Navíc bylo nutné zklidnit syna, který je přivolal, protože si počínal značně agresivně.  Když byla u mrtvé objevena na těle zranění, která si těžko mohla způsobit sama,  byli k úmrtí povoláni i krajští kriminalisté, kteří nařídili provést soudní pitvu. Jejich podezření, že jde o násilný trestný čin,  závěry pitvy potvrdily. Svědecké výslechy z okolí bydliště, v kterých byl syn označen jako místní násilník, který svoji matku brutálně mlátil už delší dobu, obrátily pozornost k synovi.  Podle všeho po předešlé hádce a pod vlivem alkoholu svou matku fyzicky napadl a následně ji usmrtil. Teď mu hrozí až osmnáct let ve vězení. 

Ze zachránce se vyklubal vrah

Také u první vraždy v tomto roce, která se stala 5. ledna 2018 ve večerce v liberecké části Vratislavice, čtyřicetiletý muž nejprve ubodal prodavačku z vietnamské komunity, pak sám přivolal policisty a vydával se nejen za jednu z obětí trestného činu, ale i „poskytovatele“ první pomoci smrtelně zraněné ženy.  Původně uvedl, že prodavačku napadl nožem neznámý útočník, a když se ji snažil bránit, napadl i jeho. Po útoku měl, podle svého tvrzení, pachatel ještě s jedním mužem, čekajícím před prodejnou, utéct přes protilehlý most. Zraněný muž dal policistům i částečný popis údajných pachatelů. Podezření, že lže, pojali policisté, když ho poprvé vyslechli v nemocnici. Byla to pro ně nová zkušenost. Nepamatovali, že by se někdy z oznamovatele tak závažného činu stal obviněný.

Ze zraněné oběti brutálním vrahem

Muž šel podle kriminalistů do večerky loupit.  Policie zatím neví, zda si vlastní zranění způsobil sám, nebo ho poranila v sebeobraně prodavačka. Každopádně mu hrozí 15 až 20 let nebo dokonce výjimečný trest, protože bylo konstatováno, že skutek provedl obzvlášť trýznivým způsobem z důvodu majetkového prospěchu. Muž z Liberecka nebyl pro policisty nepopsaným bílým listem. V minulosti byl již trestně stíhán pro krádeže. K vraždě ho přiměla tíživá finanční situace. TV Prima uvedla, že muž měl ještě před třemi lety práci a dokonce kandidoval do místního zastupitelstva, zvolený však nebyl. Potom spadl na samé dno a skončil na ubytovně. 

Vložil: Jana Maisnerová