Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Transportní služba pro kachnu obývající atrium ZŠ... Záchranka pro volně žijící zvířata v nouzi a její kuriózní příběhy

24.01.2018
Transportní služba pro kachnu obývající atrium ZŠ... Záchranka pro volně žijící zvířata v nouzi a její kuriózní příběhy

Foto: Pixabay

Popisek: Kachna; ilustrační foto

Při procházkách přírodou nebo třeba hned za vlastním domem můžeme narazit na volně žijící zvíře, které potřebuje lidskou pomoc. Co s ním? Na koho se obrátit? Právě pro tyto účely je Česká republika pokryta Národní sítí záchranných stanic pro handicapované živočichy z volné přírody. Jedna z nich je v Liberci.

Záchranná stanice Archa při liberecké ZOO poskytuje pomoc volně žijícím zvířatům, kteří jsou z nějakých důvodů neschopni přežít ve volné přírodě. Jen za minulý rok Archa přijala 1079 zvířecích pacientů. Tradičně bylo nejvíce netopýrů a ježků, ale ošetřili také například velké množství rorýsů, kosů a poštolek. Ne malá část zvířat se do záchranné stanice dostane i zbytečně. Platí to hlavně u mláďat. „Velmi často přijímáme mláďata, která lidé odeberou z přírody v domnění, že jsou opuštěná. Matka je však ponechává na místě a přichází několikrát za den nakrmit. V případě nálezu neporaněného mláděte by se měl člověk rychle vzdálit a mláděte se hlavně nedotýkat,“ vysvětluje Ing. Ivana Hancvenclová, pracovnice záchranné stanice a útulku.

Zraněná zvířata potřebují odbornou pomoc

Nejčastěji jsou přijímána zvířata poraněná dopravou, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem na skleněnou plochu či postřelená. Častá jsou i zranění psem nebo kočkou a také pády do jímek nebo šachet. „Nelehké bývají odchyty ptáků omotaných rybářskými vlasci či poraněných od rybářských háčků," uvádějí ochránci přírody. 

Zraněná, volně žijící zvířata potřebují pomoc odborníků

Zraněná, volně žijící zvířata jako netopýři potřebují také pomoc odborníků

Zbylí soví sourozenci drží pohromadě

V loňském roce se do záchranného centra v Liberci dostal i neobvyklý počet sov - puštíků obecných. „Šlo o sedm několikadenních mláďat, která byla z kraje roku nalezena v dutině pokáceného stromu v Krompachu. Podařilo se nám je úspěšně odchovat a po několikaměsíčním pobytu v Arše, kdy jsme je učili lovu živé potravy, byli vypuštěni zpět do volné přírody. Všechny jsme okroužkovali a během podzimu se k nám vrátili zpět hned dva z těchto odchovanců. Oba nepříliš šťastně. Jeden propadl komínem domu v blízkém Ostašově a druhý bohužel uhynul po nárazu do okna nedaleko stanice. Oba byli ale ve velmi dobrém výživném stavu a my měli obrovskou radost, že jsme je na život ve volné přírodě dokázali dobře připravit. Ostatní soví sourozenci se drží v okolí záchranné stanice a jejich přítomnost dokazuje mimo jiné to, že zde letos nemáme žádný problém s myšmi,“ vypráví Ivana Hancvenclová z liberecké záchranné stanice.

Sedm  mláďat, která byla z kraje roku nalezena v dutině pokáceného stromu v Krompachu

Sedm sovích mláďat, která byla nalezena v dutině pokáceného stromu v Krompachu

Kachně se zalíbilo v atriu bez východu

Netradiční transportní službu již čtvrtým rokem poskytují pracovníci Archy kachně obecné, která hnízdí v atriu jablonecké Základní školy Mozartova. Díky hustým porostům a keřům, které prorůstají dvorem, se zde kachna cítí bezpečně a pravidelně snáší svá vejce. To se však zjistí až ve chvíli, kdy se vylíhnou mláďata a začnou s kachnou hledat potravu na dlažbě atria. Jenže zde není žádný východ ven a kachní rodina by se bez lidské pomoci nebyla schopna sama dostat na vodu. „V uplynulém roce tam kachní samice zahnízdila dokonce dvakrát. Vždy musíme odchytit nejprve dospělou kachnu, aby neuletěla, a pak naháníme kachňata, která běhají velice rychle. Naštěstí tato akce proběhla zatím vždy úspěšně a hejno kachen jsme opět vypustili na Jabloneckou přehradu,“ přibližuje opět Ivana Hancvenclová.

Malou lasičku zaměstnanci centra každé tři hodiny kojili malou stříkačkou

Malou lasičku zaměstnanci centra každé tři hodiny kojili malou stříkačkou

Na WC jablonecké školy zajíždějí zachránci pro netopýry

Velice často zajíždí pracovníci záchranné stanice k odchytům do Jablonce nad Nisou. V současné době v Arše zimuje například více než osmdesát jabloneckých netopýrů. Většina z nich pochází z odchytu ze Základní školy Na Šumavě, kde zřejmě hledali zimoviště na tamním školním WC. Další zajímavý přírůstek pochází z Hodkovic nad Mohelkou. Místní lidé zde našli prochladlé, ještě slepé mládě lasice kolčavy, jehož velikost nepřesahovala pár centimetrů. Malou lasičku zaměstnanci centra odvezli a každé tři hodiny ji kojili malou stříkačkou. Mládě se jim nakonec podařilo úspěšně odchovat. Do volné přírody ji ale zatím vypouštět nebudou, protože většina mláďat uhyne již v prvním roce života. Lasice tedy nadále zůstává v záchranném centru a zatím bude sloužit k vzdělávacím účelům a šíření osvěty o tom, jak mohou lidé pomoci zraněným zvířatům ve volné přírodě.

Když dotace podpoří správnou věc

Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Liberci byla podpořena Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR a mohla pro zachraňovaná zvířata dostavbou areálu zajistit lepší prostory. Původně měla Záchranná stanice k dispozici pouze pět dřevěných voliér pro ptáky, mobilní hliníkovou sestavu voliér pro drobné ptactvo a malé savce a vytápěným domečkem pro intenzivní péči. V rámci projektu byly vystavěny tři řady voliér s betonovými vanami, aby se zvířátka nemohla podhrabat, dále oplocený výběh pro vodní ptáky s jezírkem, oplocenka pro srny, rozletová voliéra pro rehabilitované ptáky, izolační voliéra a hospodářský objekt se zimovištěm, garáží a veřejným WC pro návštěvníky akcí. Zakoupen byl dále automobil a traktůrek na sekání trávy a zimní údržbu. Díky projektu mohl být stávající objekt útulku napojen na kanalizaci a vyroben letní užitkový vodovod pro údržbu voliér využívající vodu z podzemního vrtu. Inu, dobře investované dotace. Příroda a zvířata si naši péči určitě zaslouží. Už jen pro naše potomky.

Vložil: Jana Maisnerová