Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

FOTO Jak jde čas, pamětníků ubývá. Bylo by dobré ale nezapomenout na půlstoletí krutosti, strachu a děsu... 17. listopad v Liberci

17.11.2017
FOTO Jak jde čas, pamětníků ubývá. Bylo by dobré ale nezapomenout na půlstoletí krutosti, strachu a děsu... 17. listopad v Liberci

Foto: kraj Liberecký

Popisek: Památník uctění

Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se dnes dopoledne konalo vzpomínkové shromáždění u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici. Přítomní k památníku položili květiny a vydali se na tradiční pochod proti zapomínání, který zakončili položením květin a zapálením svíček u Památníku obětem okupace 1968 na průčelí historické radnice na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Pietní akt tradičně pořádá statutární město Liberec ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Kromě široké veřejnosti se připomínky boje za svobodu a demokracie zúčastnili představitelé města, v čele s primátorem Tiborem Batthyánym, rektor Technické univerzity Zdeněk Kůs, náměstek hejtmana Libereckého kraje Přemysl Sobotka a radní Radka Loučková Kotasová a mnoho dalších hostů, včetně zástupců armády, policie a mnoha dalších organizací, spolků a odbojových organizací. V rámci programu vystoupila skupina Spolktrio a na závěr zazněla česká státní hymna.

Lajk jako lákadlo na akci

„Žijeme v přetechnizované době, kdy se lidé k názorovým proudům a podpoře takovýchto akcí připojují hlavně prostřednictvím „lajků“ na sociálních sociálních sítích. Leckdo by řekl, že i to je postoj, ale podle mě není. Tohle klikání je pro většinu lidí jen zautomatizovaná věc a není to to samé jako sem přijít a krátce zavzpomínat nebo se jen zamyslet. Netvrdím, že je to povinnost a nemělo by to být ani gesto. Prázdná gesta jsou k ničemu. Je to o tom, že když už sem někdo přijde, tak chce a něco to pro něj znamená,“ řekl ve svém proslovu primátor Liberce Tibor Batthyány.

Zhruba dvě stovky lidí si u památníku připomněly odpor českých studentů proti režimu v letech 1939 a 1989, a také všechny další lidi, kteří se v minulosti nebáli vyjádřit svůj postoj proti útlaku a bezpráví. Primátor Tibor Batthyány zdůraznil, že Den boje za svobodu a demokracii není jen připomínkou listopadu 1989, jak je převážně vnímán, ale také připomínkou událostí mnohem starších.

Mladí nemají informace

„Je pravda, že dnešní společnost už není tak dobře informovaná, jako tomu bylo krátce po Sametové revoluci a že jsme si jako národ na život v demokracii zvykli. Brát svobodu jako něco automatického a myslet si, že demokracie tu je a bude, by ale byla velká chyba a první krok k tomu, abychom o ni jednoho dne přišli,“ vyslovil primátor Liberce Tibor Batthyány.

Slavíme dvě výročí

Od roku 2000 se obě události (1939, 1989) v České republice uctívají státním svátkem. Do té doby měl 17. listopad statut významného dne. Výročí boje studentů za svobodu a demokracii si připomínají i občané Slovenské republiky. Tento den je rovněž Mezinárodním dnem studenstva, který odkazuje právě na události v protektorátu roku 1939. Rozbuškou k nim se stala pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu 1939, která přerostla v protiokupační protesty. Opletal podlehl čtyři dny předtím následkům střelného zranění, jež utrpěl během násilného potlačení tiché demonstrace studentů u příležitosti 21. výročí vzniku Československa.

Pamětníků ubývá

„Jak jde čas, pamětníků ubývá. Bylo by dobré ale nezapomenout na uplynulé půlstoletí. Půlstoletí plné krutosti, strachu a děsu. Přál bych si, abychom nezapomněli na dobu, kdy jsme nemohli cestovat, studovat, co jsme chtěli, nemohli jsme poslouchat hudbu, kterou jsme chtěli. Přál bych si, aby nejen každý v sobě, ale aby celý národ nezapomněl,“ řekl rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Zdroj: Tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb