Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jen na základě zpřesněných dat můžeme být schopni nastavit účinná řešení... Město Liberec zahájilo mapování sociálně vyloučených lokalit, ubytoven a bezdomovců

21.09.2017
Jen na základě zpřesněných dat můžeme být schopni nastavit účinná řešení... Město Liberec zahájilo mapování sociálně vyloučených lokalit, ubytoven a bezdomovců

Autor: wiki

Popisek: Bezdomovci začínají být pro Liberec problémem

Rezort školství a sociálních věcí zahájil v pondělí systematické mapování terénu, ubytoven a sociálně vyloučených lokalit na území města. Na několikadenní akci spolupracuje se sociálními službami, Platformou pro sociální bydlení (PSB) i Agenturou pro sociální začleňování (ASZ), ale hledá i další dobrovolníky, kteří by chtěli s monitoringem pomoci. Cílem je získat co nejucelenější data o lidech bez přístřeší a ohrožených sociálním vyloučením.

Projekt Bydlení především

Jen na základě zpřesněných dat můžeme být schopni nastavit účinná řešení. Akci sledujeme primárně z pohledu projektu Housing first (Bydlení především), který má řešit problém se zabydlováním lidí v bytové nouzi, ale zároveň získáme přehled o všech nejpotřebnějších, jejich historii, dosavadní spolupráci se sociálními službami, akutních i chronických onemocněních apod. Předpokládám, že dohledáme i řadu lidí, kteří dosud nebyli s nikým v žádném kontaktu a jen přežívají na ulici,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr. 

Potřebujeme dobrovolníky!

Aby monitoring v průběhu zhruba 10 dní podchytil co nejširší skupinu lidí, vyžaduje řadu dobrovolníků. Akce se sice účastní pracovníci sociálních služeb i dobrovolníci z ASZ a PSB až z Brna, stále je ale potřeba dalších rukou. Už proto, že mapování probíhá i v ranních a nočních hodinách. Zájemci se mohou zapsat přímo do elektronického formuláře Houser v googlovském prostředí (goo.gl/X7nXfL), následně je osloví pracovník štábu, nebo mohou kontaktovat oddělení humanitní na tel. 485 243 184. 

Cílem je daleko aktivnější kontakt s lidmi na ulici

Způsob monitoringu i samotný projekt Housing first jsme převzali jako dobrou praxi z Brna, plánem je přitom v prvním roce zabydlet prvních dvacet lidí v nouzi. Přímo v terénu chceme na monitoring navázat projekty kontaktní sociální práce (4 terénní pracovníci) a asistenti prevence kriminality (5 asistentů), které jsme na konci srpna podali k financování z OPZ v celkovém objemu 13 miliónů. Cílem je daleko aktivnější kontakt s lidmi na ulici, řešení jejich problémů s doklady či zdravím a obecně účinnější sociální práce. To samozřejmě vyžaduje spolupráci úřadů, sociálních služeb i zdravotníků,“ vysvětlil Ivan Langr. 

Je čím dál více bezdomovců

Město předpokládá, že se počet bezpřístřeší ve městě každoročně zvyšuje, zatím pracuje s kvalifikovaným odhadem z roku 2015, který připouštěl zhruba 170 lidí žijících přímo na ulici. „Město velikosti Liberce samozřejmě skýtá větší anonymitu i příležitosti, velkým problémem začínají podle sociálních služeb být i agenturní pracovníci, kteří se sem dostávají na základě poptávky firem, ale v okamžiku, kdy v zaměstnání neuspějí, už se o ně nikdo nepostará,“ dodal Ivan Langr.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .      

 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace