Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Sloní dáma Rání žije v liberecké ZOO už půl století. Zoologická zahrada chce zmapovat její život a shání fotky

18.08.2017
Sloní dáma Rání žije v liberecké ZOO už půl století. Zoologická zahrada chce zmapovat její život a shání fotky

Autor: Facebook

Popisek: Sloni v liberecké ZOO

Padesát let letos uplyne od doby, kdy se do liberecké zoologické zahrady nastěhovala slonice Rání. A proto si chce ZOO veškeré vzpomínky na ni připomenout, a žádá veřejnost, aby jí pomohla zdokumentovat život slonice. Prosí všechny, kdo by měli doma historické snímky starší dvaceti let, aby je zoologické zahradě poskytli.

Fotografie je možné posílat buď elektronicky na adresu nebo přinést osobně na marketingové oddělení do budovy Lidových sadů - ve středu od osmi do jedenácti hodin.

„O fotky se nemusíte obávat, pracovníci marketingu si je oskenují a hned vrátí. Každý, kdo se o svoji fotografii podělí, bude zařazen do slosování o rodinnou vstupenku do ZOO,“ píše Liberecký deník, který na akci upozornil.

Kity a Rání

Chov slonů v ZOO Liberec započal v roce 1958, kdy do zahrady přijela asi dvouletá samice slona indického, Kity. Její ubikace a výběh se nacházel v prostorách úseku dnešních stájí. Měla ráda procházky po zahradě se svým ošetřovatelem a žila zde dalších 7 let, než uhynula následkem nevhodného krmení ze strany návštěvníků.

Chov slonů indických se obnovil o dva roky později v roce 1967, kdy do ZOO přiletěla z daleké indické Kalkaty čtyřletá Rání. Ve stejném roce jí začala dělat společnost podobně stará slonice Gaurí, původem z indické ZOO Mysore. Obě slonice byly v roce 1972 přesunuty do nového pavilonu, který je k chovu slonů využíván dodnes.

Správná dvojka

V sedmdesátých letech, v roce 1974, se chov rozrostl o dalšího člena, tentokrát o samici slona afrického jménem Tana, která pocházela z volné přírody. Rání přežila obě své sloní společnice. Bylo tedy nutné vyřešit její sociální izolaci.

V roce 2013 získala zahrada slonici jménem Bala z německé ZOO Münster. Bala vyrůstala jako mládě v přírodě v Myanmaru, poté prošla berlínským cirkusem a dvěma zoologickými zahradami. Kvůli její problematičtější povaze bylo obtížné jí v těchto institucích začlenit mezi ostatní chované slony. V liberecké ZOO si naštěstí se starší slonicí Rání hned porozuměla a dnes společně tvoří stabilní dvojici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace