Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Projekt Liberec proti šmejdům přináší úspěchy. Loni opět poklesl počet nahlášených předváděcích akcí

06.02.2017
Projekt Liberec proti šmejdům přináší úspěchy. Loni opět poklesl počet nahlášených předváděcích akcí

Foto: youtube

Popisek: Podvedená seniorka - ilustrační foto

Projekt Liberec proti šmejdům přináší jednoznačné úspěchy. V roce 2016 opět poklesl počet nahlášených předváděcích akcí pro oblast Libereckého kraje, a to zejména ve druhém pololetí. Je zřejmé, že v tomto případě již naplno zafungovala preventivní i restriktivní opatření.

Preventivní i restriktivní opatření, která už druhým rokem činí všichni účastníci projektu – město Liberec, Česká obchodní inspekce (ČOI), Městská policie Liberec (MPL) i příspěvkové organizace města, jimiž se daří tento byznys na území statutárního města významně regulovat. „V roce 2016 jsme pro zdar projektu udělali strašně moc a jsem hrozně rád, že se to znatelně projevilo jak v počtu nahlášených akcí, tak v chování samotných pořadatelů. Obojího významně ubylo zejména ve druhém pololetí, kdy jsme spustili varovný web Liberec proti šmejdům a začali distribuovat stejnojmenné letáky, v posledních třech čtyřech měsících je to zdaleka nejmarkantnější – Liberec byl takřka bez akcí. Přesto musíme pokračovat dál, stále platí naše nulová tolerance, tedy úplné vymýcení podvodných akcí z území města,“řekl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Lákadlo pro nové firmy

ČOI nahlásilo v roce 2016 konání předváděcích akcí v Libereckém kraji celkem deset subjektů, což je o pět méně než v roce předchozím a o třináct méně než v roce 2014. „V prvním pololetí roku 2016 to přitom bylo sedm subjektů, ve druhém už jenom tři. Aktivní přístup státní správy a samosprávy značí omezený prostor pro jejich nekalé aktivity, což ale neznamená, že další organizace nezkoušejí proniknout do tohoto regionu. Předváděcí prodejní akce, orientované na rychlý zisk, jsou velkým lákadlem pro stávající i nové firmy, které na tomto trhu začínají působit, takže boj proti nim bude mít dlouhodobý charakter,“ vysvětlila Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj.

Při kontrolní činnosti přitom ČOI stále naráží i na zásadní přestupky vůči zákonu. „V roce 2016 se inspektoři inspektorátu ČOI v rámci Libereckého kraje přímo zúčastnili šestnácti předváděcích prodejních akcí, při jejich průběhu zjistili ve dvanácti případech nedostatky (porušení obecně závazných právních předpisů) a následně bylo zahájeno správní řízení. Za nejzávažnější zjištění považujeme zejména používání zakázaných nekalých obchodních praktik přibližně v polovině případů a vybírání peněz v hotovosti přímo na prodejních akcích, případně okamžitě po nich, což zákon o ochraně spotřebitele neumožňuje,“ dodala Linhartová.

Liberec proti šmejdům

V samotném Liberci nadále dohlížejí na konání akcí i strážníci městské policie, kteří ale měli v roce 2016 významně méně práce než v předchozím. „V rámci prevence jsme evidovali jen šest událostí, žádná z nich ale nevyžadovala náš zákrok. Monitorujeme situaci i mimo nahlášené časy předváděcích akcí a není nám známo, že by se loni nějaké uskutečnily načerno,“ uvedla mluvčí MPL Daniela Bušková.

Statutární město Liberec ve spolupráci s partnery projektu spustilo loni v září speciální webovou stránku Liberec proti šmejdům (www.liberecprotismejdum.cz), která představuje nejpoužívanější taktiky šmejdů, důležité rady, co mají poškození občané v konkrétních situacích dělat, i skutečné případy podvedených Liberečanů. Totéž ve zhuštěné podobě obsahují i stejnojmenné letáky, jichž radnice nechala vytisknout 20 000 kusů. „Prakticky všechny už jsme rozdali jak do našich organizací, tak do ordinací praktických lékařů a na pracoviště krajské nemocnice. Zároveň jsem se na užší spolupráci domluvil i s  provozovateli dvou zařízení, v nichž se předváděcí akce konají nejčastěji a kterým nyní posíláme soupis nahlášených akcí,“ doplnil Ivan Langr.

Varování České obchodní inspekce

Trvalé doporučení ČOI je velmi jednoduché: NA PODEZŘELÉ PŘEDVÁDĚCÍ AKCE NECHODIT! Pokud se ale spotřebitel stane účastníkem této akce, je třeba, aby znal svá práva. Například:

  • právo na úplné a pravdivé informace o pořadateli, výrobku, ceně, odstoupení od smlouvy, možnosti reklamace
  • právo volby, zda smlouvu uzavře či nikoli
  • právo na odstoupení od smlouvy, uzavřené na předváděcí akci, do 14 dnů bez udání důvodu
  • právo na vrácení peněz, zákazu uhrazení ceny výrobku na předváděcích akcích nebo ve lhůtě do 7 dnů od uzavření smlouvy

Navíc ČOI varuje před bezdůvodným předáváním osobních údajů, pouštěním neznámých lidí do bytů, rizikem možnosti uzavření smlouvy po telefonu.

Stále dlouhodobě platí, že spotřebitelé, navštěvující předváděcí akce, jsou především lidé staršího, důchodového věku, tedy skupina obyvatel velmi zranitelná. Poslední dobou jsou na předváděcí akce zváni především formou telefonického oslovení či SMS ze strany společnosti, pořádající organizované akce, a následným zasláním osobní pozvánky (na konkrétní jméno a adresu spotřebitele). Prodejci se cíleně zaměřují na sběr osobních údajů (jméno, adresa, tel. číslo, e-mail) s využitím různých anket, akcí, nabídek, které jim senioři ve své důvěřivosti ochotně sdělují.

Pořadatelé změnili taktiku

Pořadatelé tedy zcela změnili taktiku k pozvání spotřebitelů na předváděcí akce – ubyla možnost zúčastnit se předváděcí akce na základě letákové pozvánky, vhozené do poštovní schránky. Organizované akce jsou řízeny profesionálně vyškolenými pracovníky, kteří dovedou s návštěvníky manipulovat a vytvořit situace, při kterých jsou nabízeny různé neexistující výhody, slevy a výhry.

O dalších aktivitách organizátorů předváděcích akcí, kteří v rozporu se zákonem konání předváděcích akcí neohlásili, se ČOI dozvídá často od jimi oslovených spotřebitelů. V této souvislosti je třeba veřejnosti poděkovat za spolupráci a zájem o řešení výše popsaného společensky negativního jevu. Velkým problémem je i přesouvání prodejních aktivit do soukromých obydlí spotřebitelů, kam inspektoři ČOI bez pozvání a bez souhlasu majitele bytu nemohou. Složitější je i zásah v případě osobního či telefonického kontaktu spotřebitele organizátorem akce.

Přibývá rafinovanost

Lze konstatovat, že ubývá agresivního chování pořadatelů a prodejců v předváděcích akcích, ale přibývá jejich rafinovanost. Závažným problémem je, že předváděcí společnosti sice formálně existují, ale zpětně se spotřebiteli ani s kontrolními pracovníky nekomunikují, nereagují na telefonické kontakty ani písemnou korespondenci. Správní orgán má zákonné prostředky, jak se s těmito jevy vyrovnat, spotřebitel je na tom hůř, často mu nezbývá nic jiného, než se obrátit na policii nebo se soudit.

Ponaučení však nejsou ani senioři, neboť se těchto akcí i nadále účastní, přestože byli mnohokrát oklamáni a přestože jsou prostřednictvím médií, v rámci prevence při přednáškách a besedách na takovéto akce upozorňováni.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL