Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Severočeské muzeum odhalí veřejnosti poklady svých cenných sbírek. Druhá etapa modernizace skončí za dva roky

01.02.2017
Severočeské muzeum odhalí veřejnosti poklady svých cenných sbírek. Druhá etapa modernizace skončí za dva roky

Autor: liberec.cz

Popisek: Severočeské muzeum Liberec

Neuvěřitelné bohatství muzejních sbírek i nové interaktivní prvky odhalí veřejnosti Severočeské muzeum v Liberci. Na nové expozice se mohou návštěvníci těšit přibližně za dva roky, kdy má skončit 2. etapa modernizace muzea. Jeho přeměna odstartuje na jaře 2018 a přinese nejen rekonstrukci a stavební úpravy exteriéru a interiéru historické budovy, ale i spoustu zajímavých novinek.

„Muzeum by mělo nabízet pestrý program a lákat návštěvníky na atraktivní expozice a výstavy, za kterými se budou lidé opakovaně vracet. Naším společným cílem je proto nabídnout v muzeu mnohem více zajímavostí než dosud a oslovit i mladší generaci, například interaktivními prvky. Chystaná rekonstrukce umožní provést v tomto směru mnohé vylepšení a úpravy,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, který je zřizovatelem Severočeského muzea. 

Cenný lustr ze Severočeského muzea v původním stavu...

Cenný lustr ze Severočeského muzea v původním stavu...

V rámci připravované modernizace dojde k výraznému rozšíření výstavních prostor. Především díky přesunu části administrativního provozu muzea do nově získaného objektu v sousedství historické budovy, který Liberecký kraj muzeu poskytne. „V muzeu budou kromě nových interaktivních expozic užitého umění a uměleckých řemesel či nové přírodovědné expozice v celkové ploše 2500 m2 navíc zpřístupněny tzv. instalované depozitáře, které představí část obrovského bohatství muzejních sbírek novou formou,“ vysvětluje ředitel muzea Jiří Křížek. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí muzejních fondů uměleckého skla, zbraní, textilu, porcelánu a keramiky, které zůstávaly dosud přístupné pouze příležitostně a ve velmi omezeném rozsahu.

Rekonstrukcí dojde také ke zlepšení technického zázemí muzea, a to nejen pro pořádání výstav a společenských akcí, ale i pro zajištění lepšího servisu návštěvníkům. „V muzeu například necháme kompletně vyměnit elektroinstalaci a zavést nové high tech osvětlení expozic a výstavních sálů. V rámci modernizace vybudujeme řízenou klimatizaci, novou recepci, obchod a šatny pro návštěvníky. Dojde i k výraznému rozšíření bezbariérových zón,“ vyjmenovává další části modernizace Křížek.

...a krátce po renovaci

...a krátce po renovaci

Liberecký kraj koncem loňského roku uspěl se žádostí o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Na projekt Modernizace Severočeského muzea v Liberci - 2. etapa, jehož celkový rozpočet činí 99.726.010,33 korun, získá dotaci téměř 89,5 mililonů. Muzeum v současnosti už připravuje záměr 3. etapy modernizace, která se bude týkat především restaurování sbírkových exponátů, modernizace restaurátorských dílen s laboratořemi a rekonstrukce depozitárních prostor muzea.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace