Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odvážná holka z Jizerek je hvězdou i bez silikonů a luxusního make-upu a nezasloužil se o to jenom její super zadek. Nejvíc na to doplácí její láska

15.01.2017
Odvážná holka z Jizerek je hvězdou i bez silikonů a luxusního make-upu a nezasloužil se o to jenom její super zadek. Nejvíc na to doplácí její láska

Foto: Facebook

Popisek: Elitní česká překážkářka a dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová na aktuálním snímku z prosince

Když nejde o fotbal nebo hokej, spousta lidí ani netuší, jakou hvězdu vlastně máme. Svět o ní ví mnohem víc. Přinejmenším ten atletický. Skromnou holku z Liberce s neuvěřitelně pevnou vůlí to ale netrápí. Spíš ji občas štve, že nemá čas na své koníčky. Možná jednou…

Nezdolná bojovnice. Rozená vítězka a zároveň skromná dívka. Nadaná atletka, která vždycky věděla, že talent je jenom odrazovým můstkem a sám o sobě ji na vrchol nevystřelí. K pozici světové jedničky pomohly překážkářce Zuzaně Hejnové především její vůle a pracovitost. Dovedly ji dvakrát na zlatý stupínek na mistrovství světa, k olympijské medaili i k titulu nejlepší atletky Evropy. V příběhu ‘rychlé holky‘ Zuzany Hejnové se setkáváme s událostmi, které rozvíjely a formovaly její osobnost od útlého dětství. Společně s ní prožíváme radost i zklamání, sportovní vzestupy a pády... A vystoupáme s ní až na Olymp. Knihu o jedné z nejúspěšnějších českých atletek vydalo nakladatelství XYZ.

Zuzana Hejnová: Rychlá holka

Chtěla být jako sestra

Elitní překážkářka, přezdívaná Lula, se narodila 19. prosince 1986 v Liberci a rodiče Pavel a Alena ji odmala vedli ke sportu. „Odmalička jsem byla hodně aktivní dítě a chvilku neposeděla,“ prozradila jejich tehdejší hlavní motivaci. Vzorem se jí stala starší sestra Michaela, česká reprezentantka ve víceboji a účastnice letní olympiády 2004 v Athénách. „Líbilo se mi, jak vyhrává, nosí domů medaile a soutěží s ostatními. Chtěla jsem být jako ona,“ říká Zuzana. Již od druhé třídy navštěvovala atletický kroužek a od pátého ročníku pak přestoupila do atletické třídy na sportovní škole. Odmala také hrála na klavír, ale atletika nakonec dostala přednost. Je odchovankyní klubu AC Slovan Liberec. V osmé třídě začala trénovat v Jablonci nad Nisou pod vedením uznávané atletické trenérky Dany Jandové, která ji vedla v dalších letech k prvním juniorským úspěchům, a závodila za TJ LIAZ Jablonec.

V náruči přítele Honzy po úspěchu na letní olympiádě v Londýně, kde vybojovala bronz. Pánové, to je panečku figura…

V náruči přítele Honzy po úspěchu na letní olympiádě v Londýně, kde vybojovala bronz. Pánové, to je figura...

Bez Česti ani ránu

Svůj první velký závod absolvovala v roce 2002, kdy se v jamajském Kingstonu konalo mistrovství světa juniorů. Ve finále obsadila páté místo v českém dorosteneckém rekordu 58.42 sekundy a stala se nejúspěšnější členkou české výpravy. Je téměř neuvěřitelné, že tenkrát běžela teprve svůj čtvrtý závod na 400 metrů překážek. Po ukončení základní školy začala studovat libereckou Střední pedagogickou školu a ve třetím ročníku začala trénovat v Praze pod trenérkou Martinou Blažkovou. Středoškolská studia úspěšně zakončila v roce 2006 a od té doby se profesionálně věnuje atletice. Až do roku 2012 startovala v barvách USK Praha, od roku 2013 je jejím klubem Dukla Praha. Její specializací je běh na 400 metrů překážek a běh na 400 metrů. Jako talisman s sebou vozí na všechny závody plyšového medvěda, kterému říká Česťa. A také několik malých kamínků, které se vejdou do kapsy a prý mají různé účinky.

S přítelem Honzou Žaludem na dovolené na Havaji

S přítelem Honzou Žaludem na dovolené na Havaji

Místo golfu žehlička

Sice se zdá, že jí už na nic jiného kromě sportu nemůže ani zbývat čas, a občas to tak v jejím životě opravdu i vypadá. Přesto si stihla najít partnera Honzu, s nímž si báječně rozumí a je jí oporou. „V podstatě se mnou žije život profesionálního sportovce, což není úplně běžné. A to je vlastně ta největší podpora. Kdyby si žil svůj život a dělal si, co chtěl, tak bychom se vůbec neviděli. Něco takového si neumím představit,“ prozradila v rozhovoru pro denik.cz a dodala, že je to leckdy pro něj těžké. „Vidím to na něm. Kolikrát je z toho hotový, ale pak jsou mu odměnou mé úspěchy. Vidí, že to má smysl a že je potřeba, abychom do toho všechno dávali oba dva.“ S domácností jí ale nepomáhá, to prý spíš jeho maminka či paní na úklid, kterou si Zuzana pořídila, když si uvědomila, že náročné trénninky a každodenní domácí povinnosti stěží zvládne. Pravou černou můrou je pro ni žehlení. „To je fakt masakr. Jsem schopná mít doma šest vypraných praček a nechat si prádlo přerůst přes hlavu.“ Ze svých koníčků má nejraději golf, většinou jí ale na něj nezbývá čas. Tvrdí však, že v závodním období jí ani moc nechybí.

S korunou pro vítěze ankety Sportovec roku

S korunou pro vítěze ankety Sportovec roku

Do politiky? Ani náhodu

S třicítkou na krku si je dobře vědoma, že s profesionálním sportem sotva vydrží až do penze. „Asi bych chtěla dělat něco s dětmi. Uvažuju, že bych ještě před skončením kariéry založila nějakou školku, aby se to trochu rozjelo,“ zapřemýšlela nahlas a dodala: „Bavilo by mě vést děti ke sportu.“ Možnost angažovat se v politice rázně odmítla. „Nejsem na to ten typ. Ani se nesnažím v politice nějak orientovat a vidět do ní.“ Prozatím dál dře ze všech sil a maká na sobě, protože chce zaútočit na třetí titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek.Po olympiádě v Rio de Janeiru se rozešla s trenérem Daliborem Kupkou a hledala nového kouče. V Čechách se jí nikdo nezamlouval, a tak sáhla do zahraničí. Připravuje se v Německu pod vedením Falka Balzera, trénink je ale diametrálně odlišný od toho, na co byla zvyklá. Zatímco na podzim běhala objemové úseky, nyní obouvá i tretry a piluje starty a rychlost. A nevyloučila, že bude v halové sezoně startovat na mistrovství Evropy počátkem března v Bělehradu.

S věrou Čáslavskou na Sportovci roku: Paní Věra už byla jak křehké ptáčátko

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská