Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Pavilon šelem bude mít novou obyvatelku. Liberecká ZOO netrpělivě očekává příjezd lvice berberské

10.01.2017
Pavilon šelem bude mít novou obyvatelku. Liberecká ZOO netrpělivě očekává příjezd lvice berberské

Autor: Ilustrační foto archiv

Popisek: Lví rodina v zoologické zahradě

Ve čtvrtek 12. ledna 2017 dorazí do ZOO Liberec nový obyvatel – samice lva berberského. Tento druh chová liberecká zoo od roku 2015.

Ve čtvrtek uskuteční ZOO Liberec velmi očekávaný transport. V dopoledních hodinách dorazí až z Paříže do nejstarší zoo v Čechách samice lva berberského (Panthera leo leo) jménem Shani. Shani se narodila v dubnu 2015 a bude spárována s dvouletým samcem Terrym.

První dny bude lvice ubytována ve své vnitřní ubikaci s možností úkrytu a odpočinku v takzvaném oddělení porodnice. Bude záviset pouze na ní, kdy se rozhodne návštěvníkům zoo pod Ještědem ukázat v celé své kráse v expoziční části výběhu. Aklimatizace potrvá několik týdnů a spojení se lvím samcem se bude odvíjet podle chování Shani. Lvice bývají pohlavně dospělé ve dvou a půl až třech letech, a ZOO Liberec se tak pokusí po několika letech znovu odchovat vzácné krále zvířat.

Liberečtí lví bratři Terry a Basty

Liberečtí lví bratři Terry a Basty

Dosud expozici v dolní části zoo obývalo bratrské lví duo Terry a Basty. Jak uvádí Luboš Melichar, hlavní zoolog: „Lvi jsou na rozdíl od tygrů společenská zvířata, žijící ve smečce – to nám umožňovalo chovat dva samce společně v jedné expozici. Nyní však samci začínají pohlavně dospívat, a proto jsme se rozhodli nahradit jednoho samce novou samicí a v budoucnu se pokusit o odchov mláďat tohoto v přírodě již vyhynulého druhu.“

Basty bude tentýž den transportován do Zoo du Bois d´Atilly ve Francii. „Lvi chová liberecká zoologická zahrada s přestávkami již od roku 1950 – tedy už 67 let,“ dodává ředitel, David Nejedlo. Lev berberský je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat IUCN, ve volné přírodě byl vyhuben v 19. století a přežívá pouze v zoologických zahradách a soukromých chovech. Z tohoto důvodu je koordinované rozšiřování populace v zoologických zahradách velice žádoucí.

Lev berberský

Lev berberský je jedním z větších druhů lva. Obýval převážně severní Afriku. Žil ve smečkách, čítajících přibližně patnáct až dvacet jedinců. Velikost smečky závisí na mnoha faktorech (dostatek potravy, velikost teritoria, atd.). Ve smečce bývají jeden až čtyři dospělí samci, kteří ji ovládají.
Samec: velikost: 180 – 250 cm, hmotnost 160 – 260 kg
Samice: velikost 170 – 230 cm, hmotnost 110 – 170 kg

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace