Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před třiceti lety na Michala Davida nebo Hanu Zagorovou na festivalech pískali a bučeli, teď jim aplaudují. Co má mladá generace na popíku 80. let? Hudební publicista vysvětluje. A vzpomíná

30.08.2016
Před třiceti lety na Michala Davida nebo Hanu Zagorovou na festivalech pískali a bučeli, teď jim aplaudují. Co má mladá generace na popíku 80. let? Hudební publicista vysvětluje. A vzpomíná

Foto: Facebook

Popisek: Hana Zagorová na festivalu Benátská v Liberci prý sklidila větší úspěch než legendární Tom Jones

Pro týdeník 5plus2 okomentoval současnou retrománii hudební publicista Josef Vlček… Král diskoték Michal David určitě nerad vzpomíná na 15. září roku 1987, kdy ho diváci během Mírového koncertu v plzeňském amfiteátru vyprovodili ze scény pískáním a házením kamení.

Před ním se totiž na scéně objevili němečtí pankáči Die Toten Hosen, kteří na koncert přilákali tvrdší publikum, pro které byl Michal David symbolem „socialistického hudebního zla". „Na tom koncertě jsem byl, takže si to dobře pamatuji. Tehdy tam byla ještě jedna německá kapela,  Einsturzende Neubauten, kterou pak pořadatelé ani nenechali vystoupit. David za to tehdy nemohl. Jeho si ho prostě objednali na vystoupení, on tam přijel a nevěděl, kdo tam s ním bude ještě vystupovat. Bylo mi ho svým způsobem líto, protože čekal úplně jiný typ publika,“ vzpomíná publicista.

Osmdesátkové popíkové retro

Dnes už ale Michal David opět vesele na velkých akcích vystupuje, trefil se do vlny osmdesátkového retra, které postihuje dnešní třicátníky, kteří tehdy byli dětmi. A není jediný z „mohykánů“, kdo dnes vesele obráží festivaly. Když se podíváte na programy současných českých velkých festivalů, najdete v nich překvapivá jména. A jsou dokonce hlavními taháky.

Na Haničku víc lidí než na Toma Jonese

Taková Hana Zagorová nedávno rozpumpovala návštěvníky festivalu Benátská. Stala se hlavním tahákem této akce, přestože se pořadatelům podařilo ulovit i zahraniční hvězdu Toma Jonese. „Hana Zagorová letos slaví 70. narozeniny a hodně se o ní v této - souvislosti mluví a píše. Lidé jsou proto ti na ni poměrně nabuzení, což se na festivalu ukázalo. Hraje tady roli fakt, že její písničky jsou notoricky známé a posluchači si mohou během koncertu zpívat s ní. Ukázala, že i v 70 letech je schopna komunikovat i s publikem o generace mladším,“ říká Vlček. Hanička prostě jede.

Karel Gott hlavní hvězdou Rock for People

Vlnu old stars na rockových festivalech odstartoval před třemi roky kdo jiný než Karel Gott. Ten tehdy vystoupil na festivalu Rock for People, jehož byl překvapivou hlavní hvězdou. Ten zas uměl festivalu přizpůsobit výběr písní. „Karel Gott si pro tento festival vybral rockovější repertoár, protože zvláště v 60. a na začátku 70. let měl hodně rockově laděných songů. Byl proto pro mladší generaci přijatelný nejen jako legenda, ale i díky téhle volbě písní. Navíc každý na těch skladbách vyrostl. A Karlovi to muselo dát pocit uspokojení, že dokázal oslovit nejmladší generaci,“ vzpomíná publicista. „Už čtvrt hodiny před začátkem koncertu ze mě při skandování 'Karel, Karel!' spadla obava, že tady může být publikum, které zrovna nemiluje Karla Gotta nebo mohou být z tolika hudby unavení. Ale bylo to něco takového, jako když se zpěvákovi zdá ten nejlepší sen," vzpomíná na své účinkování sám Božský Karel.

Pilarka je pankáč

Nikdo ale nemá na Evu Pilarovou, která v poslední době vystupuje s pankáči! Dala se totiž dohromady s punkovou partičkou Wohnout, čímž dost možná šokovala nejen své fanoušky, ale i milovníky téhle alternativní rozverné kapely.  „Wohnout jsou kapela, která má smysl pro humor a recesi. Kontrast jejich trošku potrhlé muziky a zpěvačky, která je v podstatě zázrakem přírody, protože dokáže uzpívat všechno, to je prostě ideální spojení! Z této starší generace neznám zpěváka, který s Wohnouty zvládl zazpívat cokoli. Navíc Eva Pilarová je typ umělce, který je rád mezi mladými lidmi,“ hodnotí Vlček. Otázkou je, jestli si Pilarová uvědomuje, že si z ní mládež dělá tak trochu srandu…

Václav Neckář hraje pořád a všude

Mezi mladými teď frčí i Václav Neckář, který už léta vystupuje jak na velkých akcích, tak v podstatě na venkovských tancovačkách. Roli prý hraje jak hudební styl, tak osobní příběh. „I když se to nezdá, tak Neckář byl v 70. a 80. letech interpret něčeho, čemu bychom dnes říkali pop rock nebo soft rock. To znamená, že přímá vazba na muziku, která se hraje dneska, je u něj větší než u Gotta nebo Zagorové. Možná i proto je přijetí jeho muziky pro posluchače snazší než u ostatních. Pak jsou tady samozřejmě také sympatie k člověku, který dokázal ve své kariéře překonat nešťastné zdravotní zákruty,“ tvrdí Josef Vlček.

Stará garda prostě vycítila svou velkou šanci a tak řádí na pódiích jak zamlada. A Michal David? Ten se v říjnu chystá dokonce do O2 arény…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová