Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Kauza lyžařského MS je u soudu. Bývalý rektor odmítl vypovídat

30.05.2013
Kauza lyžařského MS je u soudu. Bývalý rektor odmítl vypovídat

Autor: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia.cz

Popisek: Vesec, MS v klasickém lyžování, Liberec 2009. Na snímku Lukáš Bauer

Dozvuky po lyžařském mistrovství světa v Liberci v roce 2009 pokračují. Začal soud s bývalým rektorem liberecké univerzity Vojtěchem Konopem a spolumajitelem firmy Investing CZ Josefem Nadrchalem.

Na červenec odročil Okresní soud v Liberci líčení se dvěma obžalovanými v kauze lyžařského mistrovství světa. Soud sice začal kauzu projednávat, avšak bývalý rektor univerzity Vojtěch Konopa odmítl vypovídat. Spolumajitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal se cítí nevinný. Oba pánové jsou obžalováni z pletichy při veřejné soutěži, hrozí jim dva roky až osm let vězení.

Jednal jsem v zájmu univerzity, tvrdil obžalovaný

Policisté muže vinní z toho, že bez soutěže zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě zhruba 25 milionů korun vítězi původní zakázky, kterou byla známá liberecká stavební firma Syner. Ta měla podle obžaloby získat asi tři miliony korun. Investing CZ zajišťovala při opravě kolejí investorsko-inženýrskou činnost, navíc byla realizátorem výběrových řízení.

Josef Nadrchal ve středu před libereckým soudem vypověděl, že jednal v zájmu univerzity. „Řešili jsme jen vzniklé problémy. Už při přípravě stavby se počítalo s novým nábytkem, chybou projektanta ale byl v zadávací dokumentaci jen pro dvě ze šesti budov," uvedl.

Nepružná spolupráce s ministerstvem

Nadrchal je přesvědčený, že řešení bylo správné. „Nechtěli jsme ohrozit začátek školního roku na univerzitě, také jsme chtěli zakázku dokončit před šampionátem včas," pronesl. Zároveň odmítl, že by dodatečná zakázka zahrnovala stavební práce v objemu 19 milionů korun.

Obžalovaný spolumajitel firmy Investing CZ před soudem tvrdil, že nejednali bez vědomí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ovšem přiznal, že podmínky ministerstva se porušovaly po celou dobu výstavby. „Spolupráce s ministerstvem byla zdlouhavá a nepružná," řekl.

Za rekonstrukci kolejí zaplatil stát 350 milionů korun. Vysokoškolský areál se opravoval díky tomu, že v době mistrovství na kolejích bydlely sportovní týmy.

Před soudem již stanuli jiní dva muži a žena v související kauze nedodaného, ale zaplaceného nábytku. Okresní soud je zprostil obvinění, krajský soud ale případ vrátil k novému projednání.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace