Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znásilnili třináctiletého postiženého kluka, který v Chrastavě navíc vůbec být neměl. Děs. Jen nová paní ředitelka má pocit, že je vše v pořádku, prý to pachatel „neměl v papírech“. Co ministerstvo?

30.06.2016
Znásilnili třináctiletého postiženého kluka, který v Chrastavě navíc vůbec být neměl. Děs. Jen nová paní ředitelka má pocit, že je vše v pořádku, prý to pachatel „neměl v papírech“. Co ministerstvo?

Autor: Youtube, repro

Popisek: Ministryně Valachová

Třináctiletý mentálně postižený chlapec, kterého ve výchovném ústavu v Chrastavě znásilnil o dva roky starší chovanec, je na tom psychicky velmi zle. Matka tvrdí, že je vzteklý a často si ubližuje, navíc je nedůvěřivý k ostatním lidem. A vina podle ní leží hlavně na bedrech současné ředitelky Soni Cpinové. Ta údajně tušila, že se sexuální násilí děje, přesto však věc nenahlásila.

Mentálně postižený chlapec se násilníka bál, už dříve žádal o přeložení na jiný pokoj. To se stalo, ředitelka Cpinová ale povolila násilníkovi, aby se nastěhoval zpět, třebaže vychovatelé byli proti. Podle zdrojů blízkých ústavu navíc opravdu nešlo o „nevinné“ sexuální obtěžování, ale o dokonaný sexuální styk… Paní ředitelka Cpinová ovšem, zdá se, nic neřešila.

Nechápu, jak to mohli nenahlásit, rozčilují se bývalí ředitelé

Na problém upozornil na schůzi města i starosta Chrastavy Michael Canov. Současná ředitelka podle něj bagatelizovala případ znásilnění mentálně postiženého chlapce jiným chovancem ústavu. Na případ upozornila jako první TV Nova, která podala na policii trestní oznámení. „Nechápu to. Za mě jsme vždy podobné případy hlásili policii naprosto automaticky," zmínil bývalý ředitel ústavu Zdeněk Pelda. Také odvolaná ředitelka ústavu Markéta Sochorová postup nové ředitelky kritizuje.

Udělal obrovský pokrok a teď tohle…

Na schůzi města vystoupila i lékařka Eva Štičková. Ta Deníku.cz popsala, o jakého chlapce šlo.  „Když ho do ústavu přivezli, bylo mu jedenáct, měl pleny a byl celý nadopovaný léky. Zaměstnanci ústavu s ním udělali neuvěřitelný pokrok. A teď se mu stane tohle. Je to jen důsledek uvolněného režimu, který zavedla současná ředitelka," řekla lékařka, která s ústavem spolupracuje.

V dokumentaci nic nepsali, hájí se Cpinová

Oba chlapci byli přitom už před časem od sebe odděleni. Jenže násilník později požádal novou ředitelku, aby mohli spolu opět bydlet a ta to povolila. „V jeho dokumentaci jsem se nikde nedočetla, že by mohl mít takovéto sklony. Proto jsem přestěhování povolila," hájila se před lidmi Cpinová. Cpinová povolala do ústavu jen psycholožku z diagnostického ústavu v Liberci. „Podle názoru psycholožky není zatím nutné podávat trestní oznámení. O žádné brutální znásilnění nešlo. Navíc se domnívám, že TV Nova by sama měla čelit trestnímu oznámení za šíření poplašné zprávy," uvedla Cpinová. Za dočasnou ředitelku se postavilo i ministerstvo školství. „Paní ministryně si ověřovala u ředitelů jiných podobných ústavů, zda paní Cpinová postupovala správně. Přesvědčila se, že ano," uvedla mluvčí Jarmila Balážová.

Co je běžná praxe?

Je tedy běžná praxe v ústavech, že se nenahlašuje podezření na sexuální delikty, pokud ministerstvu na případu nepřijde nic podezřelého? Postupují takto i ti zmínění ředitelé jiných ústavů? Kolik podobných případů bylo zameteno pod koberec? Bývalá ředitelka Sochorová navíc uvedla, že mentálně postižený chlapec do ústavu pro mladistvé delikventy vůbec nepatřil. „Žádala jsem celé měsíce o pomoc Úřad ombudsmana i ministerstvo školství, aby nám pomohly s jeho přemístěním jinam. Bohužel, zcela bezvýsledně. Tady se opravdu stala obrovská chyba." Nepřipomíná celý případ film Filipa Renče Rekviem pro panenku, také inspirovaný skutečnou událostí?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.      

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace