Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Až tohle dočtete, možná ani neusnete. Útěky se promění v dovolenky, když je někdo agresivní, raději ho pustí ven... Zaměstnanec pod podmínkou anonymity prozradil, co se teď děje ve Výchovném ústavu Chrastava

15.06.2016
Až tohle dočtete, možná ani neusnete. Útěky se promění v dovolenky, když je někdo agresivní, raději ho pustí ven... Zaměstnanec pod podmínkou anonymity prozradil, co se teď děje ve Výchovném ústavu Chrastava

Foto: stránky VUDD

Popisek: Budova ústavu v Chrastavě

EXKLUZIVNĚ Reakci na článek paní Cpinové ze dne 9. 6. na iDnes.cz o situaci (zklidňující) ve Výchovném ústavu Chrastava poslal redakci KrajskýchListů.cz jeden ze zaměstnanců, který si nepřeje být jmenován. „Omlouvám se, že se nepodepisuji, ale tady nejde jen o ztrátu pracovního místa, tady jde o víc,“ dodává. Redakce ale jeho totožnost samozřejmě zná. Přečtěte si jeho výpověď.

Jsem jedním ze zaměstnanců, kteří podle paní Šabatové, Valachové, Cpinové a „dalších odborníků“ převážně z   Klíčova „hrubě porušoval práva dětí umístěných v našem zařízení“. Paní Cpinová uvedla, že „když přebírala ústav bylo na útěku devatenáct dětí“. Proč všichni stále lžou?Paní Sochorová „odstoupila“ 24. 5., a to bylo na útěku devět chlapců z 37. Jen pro zajímavost – ještě v úterý 7. 6. bylo na útěku sedmnáct dětí (a jedno v CPZ) z 36.

Jak snížila paní Cpinová útěkovost

Za poslední  dny PČR zadržela čtyři chlapce (ale jeden utekl rovnou od budovy při příjezdu, protože podle paní Cpinové se chlapců vůbec nesmíme dotýkat, druhý byl paní Cpinovou puštěn ven, aby se uklidnil – samozřejmě je na útěku, další den stejným způsobem „odešli“ i zbylí dva chlapci).

Dále nebyl myšlen strach zaměstnanců z umístěných dětí, ale strach z „nadřízených“, jako je ombudsman, MŠMT a spol., kteří, jak je vidět, dokáží zlikvidovat nejen člověka, ale i celé fungující zařízení. Prý jsou u nás jen děti s drobnou trestnou činností, hyperaktivitou atd. (říká paní Cpinová). Pár příkladů, jaká je pravda.

Jeden chlapec – obchodování s lidmi, další – sexuálně rizikové chování k malým dívkám, veden v sexuologické a psychiatrické poradně, další – opakované krádeže a šikana, loupežné přepadení, další – veden u pedopsychiatra a neurologa, agresivní, napadání ostatních dětí, opakovaně umístěn v psychiatrické léčebně (i tam s ním měli velké problémy) a mohl bych pokračovat. A to žádný z výše uvedených chlapců nepatří do skupiny zmiňovaných s tzv. ochrannou výchovou za závažnější delikty. Tak kdo tedy mluví pravdu? Jaká je tady skutečnost? A to se nebavím o zprávě ombudsmana – hromadné stříhání na ježka atd. = další lži (na kterých se také podílela paní Cpinová jako člen komise).

Jak to chodí v Chrastavě

Občané, připadá vám selským rozumem normální, co se nyní odehrává ve Výchovném ústavu v Chrastavě? Na tiskové konferenci MŠMT 25. 5. 2016 bylo řečeno, že „ten hrozný stav ve Výchovném ústavu v Chrastavě“ přijde napravit na slovo vzatý odborník, terapeut, supervizor a specialista s 35letou praxí, speciální pedagog PhDr. Soňa Cpinová, která však byla zároveň členkou týmu první kontroly z Kanceláře ombudsmana. Téhož dne skutečně nastoupila na pozici ředitele VÚ Chrastava. Co se jí za necelé dva týdny „podařilo“?

V posledních dnech se v první řadě výrazně zvýšil počet útěků chlapců ze zařízení. Alarmující je i skutečnost, že jsou chlapci v agresi raději pouštěni ven, aby třeba venku napadli vás při touze po drogách a penězích. Nová ředitelka pustí na více než 24 hodin na vycházku chlapce s nařízenou ochrannou výchovou od 10 let jeho věku (pozn. Ta se v deseti letech jen tak nedává, co asi musel udělat?) s 23 útěky, napadením a zraněním ochranky obchodního centra, verbálním i fyzickým napadáním pracovníků ústavu i ostatních chlapců, poté co byl přemístěn z policejní cely, kde se choval též agresivně. Navíc se jedná o žáka ZŠ, plnícího zákonem stanovenou povinnou školní docházku, který se jí svými dlouhodobými útěky vyhýbá. Nyní je paradoxně z výuky oficiálně uvolněn.

Nejedná se však o ojedinělý případ. Jiný chlapec s nařízenou ochrannou výchovou, tzv. v podmínce a s výrazně agresivními sklony, byl po útěku a „fetování“ vypuštěn na výběrovou týdenní akci (tj. olympiáda DDŠ). Jaký byl výsledek tohoto pokusu? Chlapec ihned po návratu utekl, celý víkend se pohyboval v davu lidí na Chrastavských slavnostech a pokračoval ve fetování. Po skončení slavností se po půlnoci vrátil do ústavu, najedl a vyspal se a odpoledne utekl z tohoto „uvolněného systému“ opět. Laciný a dobrý hotel, že?

Dále bych upozornil na zpravodajství TV Nova ze dne 6. 6. 2015, kde bylo mj. zveřejněno napadení pedagogického pracovníka a vykopnutí dveří kabinetu chlapcem. Ale to byl jen jeden zmíněný příklad, který vznikl za „kralování“ paní Cpinové. Předcházelo mu kupř. napadení asistenta pedagoga dalším z chlapců, který zaútočil pracovníkovi na oči a udeřil jej pěstí.

A my, obyčejní a poctiví občané, abychom se ve své vlastní zemi báli. Kdo to vše schválil?  Ti, které si platíme ze svých daní (ombudsman, pracovníci MŠMT a spol.) To snad ne! Toto je jen pouze krátký výčet výsledků odbornice paní Cpinové, dosazené ministryní školství.

Útěky jsou měněny v dovolenky?

Alarmujícím příkladem byl též případ agresivního chlapce, který po návratu z útěku a následném odjezdu PČR začal napadat jiného mladšího chlapce. Vyhrožoval pracovníkům a následně byl na pokyn ředitelky Cpinové vypuštěn ven z budovy.

Chlapci podle paní Cpinové a spol. mohou jezdit domů, ať se v ústavu chovají, jak chtějí. Pokud to v jiných ústavech chodí obdobným způsobem a útěky jsou měněny v dovolenky, mohu si pouze klást otázku: Kam zmizela výchova těchto dětí? Není nakonec úmyslem ministerstva školství všechny ústavy zavřít, když soudem umístěné děti jsou pouštěny domů? Pokud ano, tak proč jen Chrastava? Jsme právě nyní na řadě? Které zařízení bude další v pořadí? Neodehrála se náhodou podobná kauza před lety v Ostravě-Hrabůvce, kam paní Šabatová se svými pracovníky přiletěla vrtulníkem? Následně došlo k zavření ústavu, ten byl však o pár let později opět otevřen. Zjistilo se, že takové zařízení musí fungovat a chybí?

MŠMT nám před krátkou dobou opět povolilo užívat kamerový systém. Jeho užívání se ale nyní stalo jedním z důvodů „odvolání“ ředitelky. Pokud je pravda, co se postupně dozvídám, běhá mi z toho mráz po zádech a chce se mi zvracet. Vše to vypadá na vysokou politiku…

Na závěr přepis jedné SMS zprávy (v závorkách upřesnění pro ty, kteří některé hlavní účastníky neznají), kterou jsem dostal již 4. 6. 2016 přímo od „pramene“ z Prahy. Paní ministryně Valachová oznámila zrušení výchovného ústavu až 8. 6. 2016.

„Ještě jedna důležitá věc k Chrastavě. Matoušů (ředitel výchovného ústavu Klíčov) byl vloni na zavření (jeho ůstav). Neměl děti. Prymulová (bývalá vedoucí našeho odboru) mu snížila kapacitu. On se takto zachraňuje jako kdysi Kašpařík a Dobřichovice. Kašpařík neměl děti, tak zrušili Dobřichovice a děti dali jemu. Proto Matoušů doporučil Píclovi (náměstek ministryně školství)  zrušit výchovňák a převést děti na Klíčov. Proto chtějí zrušit Chrastavu.“

Nevěřil jsem tomu, ale……všichni víme, jak to dopadlo.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL