Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Libereckem dál hýbe problém zajištění autobusové dopravy. Nerozumíme tlaku hnutí Změna pro Liberecký kraj na stále nižší ceny na úkor zaměstnanců, říkají odboroví předáci

27.04.2016
Libereckem dál hýbe problém zajištění autobusové dopravy. Nerozumíme tlaku hnutí Změna pro Liberecký kraj na stále nižší ceny na úkor zaměstnanců, říkají odboroví předáci

Foto: Ilustrační foto busline.cz

Popisek: Autobusová doprava v Libereckém kraji

Již delší dobu hýbe Libereckým krajem veřejná desetiletá zakázka na autobusovou dopravní obslužnost a tendr na zajištění dopravní obslužnosti v přechodném období, ve kterém se uzavřely dvouleté smlouvy s regionálními dopravci, a to možností opce. Odbory se snaží vystupovat jako konstruktivní a rozumný partner při jednáních s vedením Libereckého kraje.

Jsme rádi, že dřívější 'chladnější vztahy' byly nahrazeny vstřícným oboustranným dialogem. Tohoto dialogu si vážíme a rádi bychom v něm pokračovali i do budoucna. Naprosto nerozumíme současnému tlaku hnutí Změna pro Liberecký kraj na stále nižší ceny dopravního výkonu, ale zvyšování kvality dopravy, a to podle nás na úkor zaměstnanců dopravních firem.

Pokud někdo chce novější a novější autobusy za nižší a nižší cenu dopravního výkonu, za kterou mají tyto autobusy jezdit, tak žádný zaměstnavatel nedokáže naplnit očekávání svých zaměstnanců na navyšování mezd. Odboroví předáci společnosti BusLine, ČSAD Liberec a ČSAD Česká Lípa se zúčastnili tiskové konference hnutí Změna pro Liberecký kraj, která se konala v sídle Krajského protikorupčního pracoviště v Liberci a která byla zaměřena zejména na veřejnou dopravu v Libereckém kraji. Zajímalo nás, jak se Změna pro Liberecký kraj staví k nízkým cenám dopravního výkonu, které neustále ve svých protestech požaduje a využívá tohoto tématu k předvolebnímu boji.

Řidiči autobusů jsou placeni nejhůř v zemi

Jablonecká výzva a dopravní odbory v celé ČR volají po nápravě a po změně systému zadávání veřejných zakázek na dopravu, v rámci kterých politický tlak na co nejnižší cenu za kilometr způsobuje, že řidiči autobusů jsou odměňováni prakticky nejhůř v této zemi. Přesto hnutí Změna pro Liberecký kraj, ačkoliv cena dopravního výkonu byla od roku 2014 snížena minimálně dvakrát a má za následek, že odborové organizace nemohou vést na svých firmách plnohodnotný sociální dialog a podepisovat kolektivní smlouvy s odpovídajícím navyšováním mezd, dále tlačí na snižování ceny.

Pokud ale tlak na nízkou cenu má být pouze umetení cestičky 'predátorským firmám' (slovy našeho předsedy OSD, Luboše Pomajbíka) do našeho kraje, které se svými zaměstnanci podle našich podložených informací nezacházejí dobře, pak nám tento způsob konkurenčního boje přijde velmi nefér. Máme prokazatelné informace, jak se s lidmi v těchto firmách zachází, a toho se opravdu nechceme od krajské politické reprezentace dočkat. A proto se představitelů Změny pro Liberecký kraj ptáme, ať nám jasně řeknou, kde mají dopravní firmy najít peníze pro své zaměstnance?! Když jejich režijní vstupy jsou díky těmto politickým hnutím neustále navyšovány a cena za ujetý kilometr snižována.

Využívání dopravy k předvolebnímu klání je nečestné a nesportovní

Zástupkyně Změny pro Liberecký kraj a kandidátka na hejtmanku, paní Zuzana Kocumová, nám na otázku, jestli jí nevadí, že jejich tlak na snížení ceny povede ke snížení mezd řidičů, odpověděla: „Toto je taková vaše mantra, která není založená na pravdě.“ Je vidět, že někteří politici mají podle všeho názor na všechno, o všem vědí něco, a poté vypouštějí tyto vyložené nesmysly. Všichni tři odboroví předáci přímo na místě konání tiskové konference slíbili Změně pro Liberecký kraj, že pokud se jednou ujme vlády nad tímto krajem a bude tyto své požadavky implementovat do praxe, budou všechny tři dopravní společnosti automaticky ve stávce a budeme nabádat naše členy, aby již nevykonávali zaměstnání řidiče autobusu v tomto kraji.

Znovu zopakujeme, že využívání tématu dopravy k předvolebnímu klání je nečestné a nesportovní, toto téma bude všechny zajímat pouze do voleb a po volbách zůstane veškerá tíha a následky na bedrech řidičů autobusů. Nesmyslů, lží a polopravd jsme se již naposlouchali dost. Velmi nás rozčílila slova, která jsme na tiskové konferenci slyšeli, a velmi nás mrzí postoj Změny pro Liberecký kraj, která jasně říká, že je nezajímá, jakou mzdu budou řidiči autobusů brát, pro ně je nejdůležitějším faktorem nízká cena. Tento jejich postoj považujeme za naprosto scestný a ve své podstatě nejvíc ublíží lidem, kteří v dopravě pracují.

Jiří Kuchynka, předseda ZO OSD Jablonec nad Nisou
Vítězslav Fiala, předseda ZO OSD ČSAD Liberec
Josef Zhorný, předseda ZO OSD ČSAD Česká Lípa

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace