Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať mají kuřáci své podniky, stejně jako třeba boxeři. Tam také můžete dostat pěstí do čenichu, říká Svobodný. Na protikuřácký zákon má ale dost nečekaný názor

18.02.2016
Ať mají kuřáci své podniky, stejně jako třeba boxeři. Tam také můžete dostat pěstí do čenichu, říká Svobodný. Na protikuřácký zákon má ale dost nečekaný názor

Foto: Facebook

Popisek: David Forbelský a „předmět doličný“

ROZHOVOR „Kouření zdravé není v žádném případě. Rozhodně ale lidé nebudou zdravější, když se to zakáže. Zákaz nikdy nic nevyřešil. Koneckonců vraždy jsou zakázané také. A vraždí se pořád. Ať se propaguje, že je kouření nezdravé. Je na každém, ať se rozhodne, jestli chce žít zdravě, nebo ne. Jsem pro to, ať mají kuřáci vyhražené své podniky, kde kouřit mohou. Stejně jako je mají jiní, co dělají něco nebezpečného. Například třeba boxerské kluby. Tam také můžete dostat pěstí do čenichu. Každý je ale s tím srozuměný, kdo tam přijde," říká v rozhovoru kandidát libereckých Svobodných do Senátu David Forby Forbelský.

Zákaz kouření  hospodách Svobodní hodně kritizují. Proč?

Je to hlavně zásah do vlastnických práv majitele hospody. Ten by si měl rozhodnout, jaká jeho hospoda bude. Jestli kuřácká, nebo nekuřácká, vegetariánská  či veganská. To je na jeho rozhodnutí. Pokud bude jasně označena, že je třeba kuřácká, aby tam nekuřák nevlezl. 

Jste proti připravovanému zákonu úplně, a chcete to nechat tak, jak je to teď? 

Co se týče kouření, tak si myslím, že označený prostor - kuřácký či nekuřácký - je plně dostačující pro každého normálního člověka. To znamená, že se může podle toho rozhodnout, zda tam půjde či nikoliv. Takže v podstatě jsem proto, zachovat současný stav. 

Považujete to za omezení podnikání. Ale nějak regulace trhem příliš nefunguje. Když chci jít do restaurace, která je nekuřácká, tak se hodně našlapu. I když nekuřáků je mnohem méně než kuřáků. Co řeknete na tohle? 

Třeba je to tím, že není taková poptávka. Že nekuřáci chodí do hospod méně. To nevím. Nemám hospodu. Kdyby byla opravdu velká poptávka po nekuřáckých restauracích, tak jich asi vyroste mnohem víc. Stejně jako vznikly různé specializované - veganské, vegetariánské, bio jídla a tak podobně. Navíc si myslím, že počet nekuřáckých restaurací roste. 

Je jasné, že trend jde tímto směrem. Ale stále je nekuřáckých restaurací málo oproti těm kuřáckým... 

Nevím, co je málo. O tom podle mě rozhodnou lidi svýma nohama a peněženkami. Nevím, jestli je málo pekáren, očních optik, nekuřáckých restaurací. O tom si lidé rozhodnou sami tím, kam budou chodit. 

Myslíte, že tentokrát protikuřácký zákon projde? 

Záleží, jak se dohodne současná koalice a jaká bude mezi nimi shoda. Zatím vypadá, že jsou v tomto shodní, a že to protlačí. 

Jako Svobodní to berete z ideologického hlediska. Ale není to spíše boj kuřáků a nekuřáků? V poslanecké sněmovně to tak občas vypadá... 

Nechci, aby se to strhlo v boj kuřáků a nekuřáků. Tak to přeci vůbec nestojí. Naopak si myslím, že to přinese jen problémy. Třeba jen nepořádkem před hospodami. Byl jsem v Anglii, kde je kouření komplet v hospodách zakázané. A před nimi je hromada vajglů a postávají tam kouřící hloučky. Když bojujeme proti kouření - ať si kuřáci mají svůj brloh, kam si chodí kouřit. Nikdo mě nemůže donutit, když nechci, abych tam do zakouřené hospody za nimi chodil. Pro mě by bylo lepší - kdybych byl nekuřák - zakázat kouření na ulici. Na chodníku ať se nekouří. To podle mě vadí mnohem víc, když tam jde máma s kočárkem. Protože ona tam po tom chodníku jít musí. Nekuřáci do kuřácké hospody jít nemusí. 

Pokud zákon projde, nezvýší se třeba nezaměstnanost, protože panují obavy, že zaniknou hlavně malé vesnické hospody... 

Před dvěma lety jsem hledal nějaké číslo z Anglie, a tam zkrachovalo hospod poměrně dost po zavedení zákazu kouření. Takže se to na nezaměstnanosti může projevit. Myslím, že některé hospody se kvůli tomu zavřou. Malé vesnické, nebo s uzavřenou klientelou. Nebo se přemění na kluby a přejdou do šedé zóny. Budou tam pouštět jenom známé. Tím potom vyřeší i EET.   

Máte pravdu, jeden mně známý majitel hospody to právě z těchto dvou důvodů chce udělat... 

Lidi si poradí. V Německu to tak v podstatě na vesnicích tak někde funguje.  

Takže si myslíte, že to mnohde vyřeší tímto způsobem, že hlavně na vesnicích, kde se všichni znají, zavedou místo restaurací soukromé kluby? 

Hospodský řekne, já tady bydlím, a koho si pozvu, je moje věc. 

Hlavním argumentem pro nekuřácký zákon ovšem je, že kouření škodí zdraví a ročně v jeho důsledku vymře jedno okresní město... 

Určitě. To nepopírám. Kouření zdravé není v žádném případě. Rozhodně ale lidé nebudou zdravější, když se to zakáže. Tomu nevěřím. Zákaz nikdy nic nevyřešil. Koneckonců vraždy jsou zakázané také. A vraždí se pořád. Ať se propaguje, že je kouření nezdravé. Je na každém, ať se rozhodne, jestli chce žít zdravě, nebo ne.  Jsem pro to, ať mají kuřáci vyhražené své podniky, kde kouřit mohou. Stejně jako je mají jiní, co dělají něco nebezpečného. Například třeba boxerské kluby. Tam také můžete dostat pěstí do čenichu. Každý je ale s tím srozuměný, kdo tam přijde. 

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová