Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete lepší školu pro své dítě? Liberecká radnice na vás pošle sociálku! Ivan Langr vyzval školy k udávání, Svobodní navrhují lepší řešení

14.01.2016
Chcete lepší školu pro své dítě? Liberecká radnice na vás pošle sociálku! Ivan Langr vyzval školy k udávání, Svobodní navrhují lepší řešení

Foto: Ilustrační koláž liberec.svobodni.cz

Popisek: Ivan Langr ze Změny pro Liberec nedávno obeslal všechny školy s výzvou k udávání některých rodičů pracovníkům sociální péče

Náměstek primátora Ivan Langr ze Změny pro Liberec nedávno obeslal všechny školy s výzvou k udávání některých rodičů pracovníkům sociální péče. Krajské předsednictvo Svobodných s touto praktikou velmi nesouhlásí a nevrhuje ve svém stanovisku lepší řešení.

Za snahu zajistit svým dětem kvalitní vzdělání musí být rodiče potrestáni. To si nejspíš myslí Ivan Langr ze Změny pro Liberec, náměstek primátora pro školství a člen Rady města a Zastupitelstva města Liberce. Upozornilo na to krajské předsednictvo Svobodných. Kvůli špatně nastavenému zákonu dnes platí, že základní školy musí dát při zápisu žáků přednost těm dětem, které mají bydliště ve spádové oblasti školy. Rodiče, kteří chtějí pro své děti přirozeně to nejlepší, proto nemají při výběru školy jinou možnost, jak zvýšit šance svého dítěte na kvalitní vzdělání, než změnit svému dítěti trvalé bydliště. Desítky rodičů ročně to tak dělají a není divu – vždyť základní škola ovlivní dítě na celý život.

Změna pro Liberec je však zřejmě toho názoru, že chtít pro svého potomka to nejlepší možné vzdělání je společensky stejně nebezpečné, jako neposílat ho do školy vůbec nebo ho fyzicky týrat. Otevřeným dopisem Ivana Langra proto vyzývá ředitele základních škol k tomuto:
„Vyzývám vás, kolegyně a kolegové, nebojte se v takových případech využít podnětu k zásahu sociálně-právní ochrany dětí, pokud zjistíte, že budoucí prvňáci mají odlišnou adresu trvalého pobytu od svých zákonných zástupců, a cítíte, že jde o věc abnormální. Pokud jsou rodiče ochotni jít i cestou podvodu, musí být připraveni na to, že jim pracovníci sociální péče mohou klást nepříjemné otázky.“

Ivan Langr by měl okamžitě odstoupit

Takové nabádání ze strany politika, který by měl být zástupcem zájmů občanů, považujují Svobodní za naprosto skandální. Myslí si, že takovéto výroky nejsou slučitelné s funkcí náměstka primátora a Ivan Langr by měl okamžitě odstoupit. Namísto toho, aby přemýšlel nad důvody, proč jsou některé liberecké školy trvale vnímány jako výrazně lepší než ostatní, a snažil se zvýšit kvalitu všech škol, chce náměstek primátora udávat rodiče za to, že chtějí lepší vzdělání pro své děti. Namísto odstranění příčiny problému chce používat nátlak a výhrůžky.

Svobodní jsou v této věci jednoznačně na straně rodičů. Je úkolem města, jakožto zřizovatele, zasadit se o zvyšování kvality svých škol, aby rodiče nemuseli zajišťovat dobré učitele a prostředí složitými procedurami. A je na nás všech, abychom volili ty politiky, kteří se zasadí o zásadní změny školského zákona, které umožní skutečnou rovnoprávnost veřejných a soukromých škol a zajistí svobodnou konkurenci mezi nimi, která povede ke zvyšování jejich kvality i bez zásahů politiků.

Svobodní dlouhodobě prosazují příklon ke svobodnějšímu školství, ve kterém si mohou rodiče pro své děti vybrat takový způsob vzdělávání, který osobně považují za nejlepší. A to včetně domácího vzdělávání nebo vzdělávání v malých skupinách. Pokud by byl systém nastaven takto, byl by kvalitních škol dostatek pro všechny a nikdo by nemusel svým dětem měnit trvalé bydliště.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL