Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Protikorupční komisi v ODS a ČSSD nechtějí. Korytářovi navzdory

07.05.2013
Protikorupční komisi v ODS a ČSSD nechtějí. Korytářovi navzdory

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Jan Korytář

Protikorupční krajská komise má na kahánku. Nápad vzniklý uskupením Změna pro Liberecký kraj pod šéfováním Jana Korytáře se přestává zamlouvat politikům z ODS a ČSSD.

Roztržka na Libereckém kraji kvůli protikorupční komisi asi vyústí v bojkot politiků dvou velkých stran - ODS a ČSSD. Právě ti odmítají se podílet na odhalování kauz v kraji. U zrodu komise stála Změna pro Liberecký kraj, ve které působí i bývalý liberecký primátor Jan Korytář. Právě on tomu všemu předsedá.

Jenže občanští a sociální demokraté se domnívají, že komise má nejasné poslání a cíle. „ Mám pocit, že se komisi připisují kompetence, které ji nepřísluší," řekla novinářům krajská zastupitelka Romana Žatecká (ČSSD). Ta se dokonce obává, že komise by mohla konkrétním lidem uškodit.

Dva miliony na granty

Sociálním demokratům navíc vadí, že komise sama bude hospodařit s dvěma miliony korun na granty. A další peníze mají jít na odměny členů komise. Finance podle opoziční strany (tou je i ODS) lze využít zcela jinak. To ale vládnoucí uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj odmítají, tak jako nařčení, že chtějí chytat korupci z veřejných peněz.

Podle náměstka hejtmana Josefa Jadrného (Změna pro LK) se ČSSD spíše obává toho, aby komise se příliš nezabývala mnoha projekty předchozího vedení, kdy na kraji vládli sociální demokraté. „Mají strach, že se něco odhalí," regoval pro média.

Účelový penězovod?

ČSSD ale přišla ještě se silnějším kalibrem. Krajskou protikorupční komisi označila za možný maskovací penězovod spřáteleným subjektům současné vládnoucí krajské koalice. Sociální demokraté nejvíce poukazují na Jana Korytáře, který je šéfem komise a zároveň protikorupční organizace Čmelák.

S tím ale Jan Korytář nesouhlasí. „Čmelák se grantů letos účastnit nebude. S vyváděním peněz, když o tom ČSSD takto mluví, má asi sama bohaté zkušenosti," kontroval známý liberecký bojovník proti korupci, který si krátce vyzkoušel i libereckého primátora, než ho právě ČSSD na magistrátu sesadila.

Ještě ostřeji se do protikorupční komise opřela ODS, ta v komisi nemá ani jednoho člena. „Je to nesmysl. Ta komise nemá vůbec žádné pravomoci. Připomíná mi to uliční výbory z minulého režimu," nebral si servítky zastupitel občanských demokratů Petr Beitl.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace