Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Obrkočky ze sklobetonu jsou pro mnohé roztomilým miláčkem, pro jiné... prostě podle Teletubbies. Proč jsou v nich hřebíky a kde jim teď „bude konec“?

16.11.2015
Obrkočky ze sklobetonu jsou pro mnohé roztomilým miláčkem, pro jiné... prostě podle Teletubbies. Proč jsou v nich hřebíky a kde jim teď „bude konec“?

Autor: liberec.cz/Jana Kodymová

Popisek: Liberecké kočky v nadživotní velikosti.

FOTO Sochy tří koček v nadživotní velikosti byly před radnici instalovány v září 2010, kde kralovaly jeden rok. Kočičí rodinka, vytvořena ze sklobetonu, se pro některé děti stala miláčkem. Nyní se přestěhovala - je umístěna k vodotryskům u obchodního centra Plaza.

Zůstanou tu na neurčito

Jelikož se nevědělo, jak kočky přijme veřejnost, byly na svém původním místě jen dočasně. Nyní město rozhodlo instalovat je na dobu neurčitou. „Plácek u vodotrysků před Plazou byl nakonec vybrán jako nejvhodnější místo,“ konstatuje Jitka Mrázková, ředitelka společnosti Spacium, které už řadu let oživuje plastikami veřejný prostor v Liberci.

Vandalům se asi nelíbily

Liberečany oblíbené Kočky prošly renovací. Dostaly nový nátěr a opravena byla drobná poškození. „Sochy poškodili neznámí vandalové také například tím, že do nich zatloukli hřebíky,“ dodala Mrázková. Za renovaci sousoší zaplatilo město Liberec osm tisíc korun, bez DPH.

Šťastný start Kočkám popřál na úterním slavnostním odhalení také náměstek pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu, Ivan Langr: Už se dostatečně ukázalo, že Kočky jsou opravdu krásným lákadlem pro davy dětí s rodiči, takže věřím, že prostor v horní části pěší zóny, který je zatím spíše jen rychle průchozí než odpočinkový, opravdu oživí a alespoň trochu zklidní.“

Autorka sousoší, známá česká sochařka Martina Niubó-Klouzová, o Kočkách říká: „Moje prvotní myšlenka vytvořit sochu pro děti vznikla již před pár lety při sledování seriálu Teletubbies, který vznikl na základě odborných studií dětské psychiky a jejich kritérií. Původní návrh sousoší jsem se rozhodla dotvořit ve spolupráci se svým malým synem. Výsledkem je barevná kočičí rodinka, která, doufáme, přinese radost i ostatním, nejen rodičům a dětem.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace