Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Dodržují radní a ostatní veřejní funkcionáři v Liberci zákon? Tak se ptá občanský demokrat a asi chce odpovědět: Ne. Zápor směřuje například k babišovcům, kteří mají plná ústa transparentnosti...

11.11.2015
Dodržují radní a ostatní veřejní funkcionáři v Liberci zákon? Tak se ptá občanský demokrat a asi chce odpovědět: Ne. Zápor směřuje například k babišovcům, kteří mají plná ústa transparentnosti...

Autor: repro ČT

Popisek: Zuzana Kocumová, na tu měl nyní Petr Židek spadeno, ale jistě není sama.

Petr Židek, který otázku z titulku klade, je člen Regionální rady ODS Libereckého kraje. O co mu vlastně jde? Něco objevil a přemýšlí nad tím, zda je snad jistá politička rovnější než "obyčejný člověk", který leckdy padá pod tíhou neúprosné byrokracie.

Střet zájmu a lhůty...

Jednou z povinností všech „veřejných funkcionářů“, jak je zákon 159/2006 Sb. tedy zákon o střetu zájmů nazývá, je povinnost podat oznámení o osobním zájmu, o činnosti, majetku, příjmech, darech a závazcích. Vedení registru těchto oznámení má v Liberci ve své gesci tajemník magistrátu, který má zároveň na starosti veškerou agendu s tím spojenou.

Ve své podstatě to znamená, že kontroluje správnost a úplnost vyplnění oznámení a dodržení lhůty pro jeho podání. Lhůta je vždy do 30. června následujícího kalendářního roku. „Ve srovnání s lhůtou pro podání daňového přiznání, kterou musí každý drobný živnostník dodržet, je tedy dvojnásobně delší," podotýká občanský demokrat. Kde je zádrhel?

Jedni to činí dobrovolně, ale babišovci?

Přestupkem je podle tohoto zákonu mimo jiné, uvedení nepřesných, nepravdivých nebo neúplných údajů, či nepodání oznámení v zákonné lhůtě. Za porušení zákona hrozí veřejnému funkcionáři pokuta až ve výši 50.000,- Kč. „Příjemným zjištěním pro mne bylo, když jsem si otevřel stránky města a našel u radních za Změnu tato oznámení zveřejněná, ačkoli to není povinností. Trošku nechápu, že to samé neudělají představitelé ANO, jejich koaliční partner. Domníval jsem se, že co se týká transparentnosti, tak jsou ve shodě, proto bych očekával, že je buď zveřejní oba, tedy ANO i Změna, nebo nikdo. Co mně ale překvapilo je to, že se mezi nimi najdou tací, kteří jsou schopni podat ono oznámení se zpožděním měsíc a půl po uplynutí zákonné lhůty, která  je 6 měsíců," uvádí Židek.

Kocumová na paletě. Nebo něco víc než občan?

Například paní radní Kocumová toho má podle Židka asi moc, a proto potřebuje lhůty nadstandardně delší, než kdokoli jiný. „Své oznámení, které zveřejnila, podala totiž až 17. srpna. Nedokáži si představit, co by se dělo, kdyby někdo z ´obyčejných´ občanů nebo živnostníků podal například daňové přiznání s takovým zpožděním. To by ho úřady asi příliš nešetřily a to zcela logicky, jelikož na to prostě měl zákonem stanovenou lhůtu," komentuje konrkétní příklad.

Politik podsouvá, že předpokládá, že s paní radní Kocumovou proběhlo v této věci standardní přestupkové řízení, jak vyžaduje zákon. „Jistě je o tom někde i záznam. Vůbec zde nejde o to, zda byl tento přestupek řešen pokutou, nebo zda byl tento přestupek řešen jinak. Jde především o to, zda vůbec řešen byl! Protože pokud nebyl, tak by to znamenalo, že jsou tu zase rovní a rovnější a zákonné lhůty platí jen pro obyčejné občany," zdvihá objevitel varnovný prst.

Ztrácí se etika

Společenská nebezpečnost tohoto deliktu není jistě podle Židka vysoká. „Troufnu si dokonce tvrdit, že se rovná nule. Nicméně z etického hlediska, na které právě zástupci Změny často a rádi poukazují, jde o situaci, ke které by dojít nemělo. Jako voliče mne to přivádí na myšlenku, jak se mohu spolehnout na proklamovanou pracovitost někoho, kdo se uchází o mou přízeň ve volbách a není ani schopen včas vyplnit a podat jednoduché oznámení," dumá politik z modré partaje. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace