Centra pro uprchlíky? Takhle jsme přece žili na koleji… Místopředseda Senátu nechválí ombudsmanku ani Merkelovou. Zdravý rozum bohužel nemá v uprchlické krizi navrch, říká
07.11.2015
Foto: stránky PS
Popisek: Přemysl Sobotka
Velmi kriticky se o současné politice Evropské unie i české vlády při řešení uprchlické krize vyjadřuje místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Totéž učinil na adresu OSN, naší ombudsmanky Anny Šabatové i německé kancléřky Angely Merkelové. Sobotka společně s dalšími senátory navštívili některé uprchlické tábory a dospěli k názoru, že situace v nich je podobná, jako když studovali a žili na kolejích.
Na svém Facebooku Sobotka kritizoval postoj OSN, podle níž Česká republika špatně zachází s uprchlíky. „Údajně máme pro imigranty nedůstojné podmínky, naše detenční centra nejsou dobrá. Nevím, kde OSN tyto informace vzala. Ale vím, že s podobnými názory vystupuje i ombudsmanka paní Šabatová. Musím se proti těmto názorům vymezit. Jsou nekompetentní, nekvalifikované, poškozují jméno ČR a to zcela bezdůvodně. Jako opoziční politik jsem se nakonec zastal vlády, myslím, že v otázce uprchlické krize jedná racionálně a v rámci možností. Výroky, které přicházejí od paní Šabatové a z OSN, svědčí o tom, že ne všichni pochopili, o co tu jde a svědčí také o tom, že zdravý rozum bohužel zatím nemá v uprchlické krizi navrch.“
Jsou to standardní zařízení
V Interwiew ČT o tomto problému tento týden hovořil i na základě svých vlastních zkušeností po návštěvě uprchlického tábora. „Jsou to standardní zařízení, je to, jako když jsme žili a studovali na kolejích, také jsme neměli na pokoji svůj vlastní záchod, taky jsme museli na chodbu,“ reagoval na dotazy moderátorky Světlany Witowské, týkající se neustálé kritiky uprchlických zařízení u nás. Podle Sobotky mají uprchlíci v našich táborech vše, co potřebují, teplo, jídlo, mají kde spát a je dokonce zajištěna péče o jejich děti. Česká republika dodržuje všechny příslušné zákony. V této souvislosti také on upozornil, že jde o nelegální migranty, kteří u nás ani nepožádali o azyl.
Obrovské chyby kancléřky
Naopak se domnívá, že pozornost by měla směřovat jinam: „Mně se nechce paní Merkelovou příliš kritizovat, ale udělala řadu obrovsky chybných kroků.“ Podle Sobotky by měla, společně s francouzským prezidentem Hollandem, oba jako lídři EU, prosazovat ochranu vnějších hranic Schengenu. Ilegální překročení hranic a vstup do výsostných vod je nelegálním činem a musí se na to najít právní ochrana. A právě to Evropská unie zanedbala. Sobotka je také přesvědčen, že je pouze otázkou času, kdy se ten příliv uprchlíků otočí k nám. Ačkoliv ODS vládu podporuje v některých krocích, na straně druhé ji kritizuje, že není dost razantní, že nebouchla v Bruselu do stolu a nevyslovila své požadavky, týkající se právě nutnosti funkční ochrany vnějších hranic. „V Bruselu je zřejmě nikdo neposlouchá,“ myslí si.
V Česku žije půl milionu imigrantů
Stejně tak se místopředsedovi Senátu nelíbí, že je Česká republika kvůli uprchlíkům neustále kritizována i kvůli kvótám. Při kritice naší země se prý často zapomíná na to, že jsme zvládli balkánskou vlnu a příchod čtyřiceti tisíc Ukrajinců. Připomněl také, že v Česku celkově žije téměř půl milionu imigrantů. „A po nikom jsme nechtěli, aby si je vzal k sobě,“ poznamenal. Především znovu zdůraznil, že současní uprchlíci u nás nechtějí vůbec být: „Ani jeden u nás nechtěl zůstat, ani jeden tady nechtěl pracovat.“
A co Klaus?
Witowskou také zajímalo, co si Sobotka myslí o nynějších postojích zakladatele ODS Václava Klause. Ten hodlá usilovat o to, aby se kvůli povinným kvótám konalo referendum nebo mimořádné parlamentní volby. Sobotku jeho názory překvapily. To, že Klaus chce mimořádné volby, je podle něj nadbytečná záležitost. „Obě komory parlamentu se migrační vlnou zabývají a to dost výrazně,“ zdůraznil.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová