Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odmítám předhodit kus Česka muslimským kolonizátorům! rozohnil se v Liberci Tomio Okamura. Protestoval tam proti imigrantům. A mezitím o kousek dál akce se zcela jiným posláním...

31.10.2015
Odmítám předhodit kus Česka muslimským kolonizátorům! rozohnil se v Liberci Tomio Okamura. Protestoval tam proti imigrantům. A mezitím o kousek dál akce se zcela jiným posláním...

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Tomio Okamura

REPORTÁŽ V Liberci kousek od náměstí, kde se shromáždili Okamurovci, se sešlo i pár desítek demonstrantů s opačnými preferencemi, jež vystihuje jejich skandování Náckové, táhněte, uprchlíci vítejte a transparenty typu Buřty, pivo, nenávist stop či Nemáme strach, máme mozek.

Jsem tady proto, že nechci, aby státní svátek byl zneužíván k pravicové extremistické hnědé propagandě panem Okamurou a dalšími. Vyjadřují tímto svůj nesouhlas a chci ukázat, že obyčejný slušný člověk by měl stát na této straně, a ne tam mávat praporem a poslouchat hloupou nacionalistickou populistickou propagandu," vyjádřil se jeden z řečníků Cedrik.

Okamura protestoval v Liberci proti imigrantům. A mezitím o kousek dál...

Liberecká protiokamurovská akce měla stejné organizátory i podobné účastníky jako před několika měsíci konaná manifestace s názvem Islámu se nebojíme. Jsme tu jako reakce na to, co se dneska děje. Protestujeme proti xenofobii, která je mezi občany České republiky. Jaká je tu nenávist. Toho se nejvíc bojím. Chceme na to upozornit. Nemáme strach z uprchlíků, ale z lidí, kteří bojují proti nim. Ti totiž vytvářejí největší zlobu," vysvětlila za organizátory Sára Stuchlíková. 

Bála se střetu s druhou skupinou. Doufám, že se nic nestane, z naší strany nic rozhodně nehrozí," sdělila přítomným novinářům. Ke střetu obou skupin nakonec nedošlo, mezi ně se postavila hráz policejních těžkooděnců. Na protiokamurovské demonstraci byly k vidění různé transparenty typu Stop násilí, Solidarita, rovnost, lidskost proti xenofobii, Nacionalismus na světě nechceme, Nemáme strach, máme mozek.

Ubohost na úrovni páté cenové skupiny

Proč sympatizuje s touto demonstrací, prozradil i liberecký komunální politik Roman Šotola. Nechci, aby to znělo pateticky, ale myslím že lidem v nouzi se má pomáhat. Jsem přesvědčen, že převážná část lidí, kteří prchají především ze Sýrie, ve skutečnosti v nouzi je. A pomoc je naší povinností. A proč protestuji zrovna proti Okamurovi a jemu podobným? Jsou to lidé, kteří se populisticky chytili tohoto tématu a hrají na ty nejnižší pudy. Což mi přijde jako ubohost na úrovni páté cenové skupiny."  

Jsem tady proto, že tamhle dál být nemůžu," konstatoval dobrovolník, který mezi 12. až 18. říjnem byl na srbsko-chorvatské hranici. Bylo to tam relativně klidné až do doby, kdy Maďaři zavřeli hranice. To pak byl průšvih, hlavně o víkendu," konstatoval. Potvrdil i informaci, že nejvíc tam působí dobrovolníků z Česka. Je tam spousta mezinárodních organizací, vesměs ale fungují jen přes den. Večer to zavřou a jdou domů. Přes noc tam zůstávali jen Češi. A přes noc chodí nejvíc lidí a je to tam nejkritičtější," upozornil.

Bez Čechů by tam byl chaos

Češi fungují i jako jakýsi komunikační spojovník mezi Srby a Chorvaty, kteří se vzájemně nemusí. Češi to tam začali organizovat, aby se lidé na hranicích předávali po skupinách, předtím tam v tom byl chaos," konstatoval. V našem stanu poskytujeme pomoc nepřetržitě dvacet čtyři hodin v kuse," objasnil. Proč je podle něj mezi dobrovolníky nejvíc Čechů? Nevím. Ale je aspoň vidět, že i u nás je dost lidí, kteří mají rozum. Protože nechat uprchlíky napospas, tak to dopadne špatně," domníval se.

Na demonstraci se objevil i liberecký protikorupční aktivista Jaroslav Tauchmann. Je důležité postavit se proti xenofobním náladám, které hledají xenofobního nepřítele. Minule to byli Židé, dnes lidé utíkající před válkou. Rozhodně to nepomáhá rozvoji demokracie, spíše naopak. Může to být začátek pěkného průšvihu," konstatoval.

Zneužití státního svátku hloupou nacionalistickou propagandou

Během demonstrace skandovali na větší protiimigranskou manifestaci různá hesla, z nichž nejúdernější bylo Náckové, táhněte, uprchlíci, vítejte. Zaznělo i několik projevů, nejrazantnější slova pronesl Cedrik. Jsem tady proto, že nechci, aby státní svátek vzniku Československé republiky byl zneužíván k pravicové extremistické hnědé propagandě panem Okamurou, estébákem Pepou Nosem a dalšími. Vyjadřuji tímto svůj nesouhlas a chci ukázat, že obyčejný slušný člověk by měl stát na této straně, a ne tam mávat praporem a poslouchat hloupou nacionalistickou populistickou propagandu."

Tomio Okamura po "své" demonstraci zveřejnil na Facebooku dvouminutové video:

Odmítám předhodit kus Česka muslimským kolonizátorům!" sdělil mimo jiné přítomným během svého proslova. Zde je celý jeho projev.

Organizátoři ukončili svoji demonstraci proti xenofobii o něco dříve, než skončila ta vedlejší, patrně i na přímluvu policejního antikonfliktního týmu. I díky tomu se předešlo případnému střetu obou skupin.

Oldřich Szaban/red

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš