Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uprchlíci? Nemusíme se strašit s těmi legálními. Ale měli bychom mít obavu z těch ilegálních, mnozí jsou radikální islamisté, varuje Přemysl Sobotka

29.07.2015
Uprchlíci? Nemusíme se strašit s těmi legálními. Ale měli bychom mít obavu z těch ilegálních, mnozí jsou radikální islamisté, varuje Přemysl Sobotka

Foto: Facebook

Popisek: Přemysl Sobotka

ROZHOVOR „S Řeckem to dopadne bohužel špatně,“ myslí si místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Vyjádřil se v rozhovoru i k uprchlíkům. „Nemusíme se strašit s těmi legálními. Ale měli bychom mít obavu z těch ilegálních. Když člověk sleduje zprávy, tak se toulají po naší republice. A kolik procent z nich jsou radikální islamisté, nikdo nedovede odhadnout. Je to velké bezpečnostní riziko.“

Nedávnou dohodu eurozóny s Řeckem vidíte kriticky. Kapitulace Řecka znamená podle vás jen odklad katastrofy a za několik měsíců bude krize v daleko horších podmínkách pokračovat. Proč si to myslíte?
Těch důvodů je několik. Ekonomická  a finanční situace Řecka je katastrofální už řadu let. Evropská unie to neřešila, pouze konstatovala. Když v daném okamžiku slyším řeckého premiéra Tsiprase, že on stejně těm dohodám nevěří, tak to jsou momenty, které mě vedou k přesvědčení, že to dopadne špatně, bohužel. S odstupem času to bude ještě dražší. Jak pro Řecko, tak pro Evropskou unii.

Varujete také před dominovým efektem, pokud by převládl názor, že je výhodné dluhy neplatit. Což by si pak mohly říci další země v potížích. Může to případně ohrozit eurozónu či dokonce EU?
Ano. Na tom trvám, i když nejsem ekonom. Když odpustíte jednomu, musíte nakonec odpustit všem. Jižní státy jsou zadlužené, mají obrovské minus. Jestliže se dluhy odpustí Řecku v rámci jakési pseudozáchrany, tak přijde Španělsko, Portugalsko a další země a budou to chtít taky.

Jste tedy pro variantu, aby Řecko opustilo eurozónu?
Jsem pro to, aby opustili eurozónu, protože to je může v rámci staronové drachmy nastartovat. Vzpomeňme si na státní bankrot Argentiny, za pár let se dostali ekonomicky hodně do popředí. Vidím to jako jedinou možnou cestu.

Zaznívají ale i hlasy, že v případě vyhlášení bankrotu v Řecku se země dostane do chaosu. V takovém případě by podle nich hrozilo, mimo jiné, že se Řecko stane otevřenou branou pro imigranty. Nebojíte se tohoto scénáře?
Řecko by neodešlo z Evropské unie ani z NATO. To jsou závazky, které Řecko s pomocí ostatních je schopno plnit. Je to trošku jiné téma. I když ten zvednutý prst od Řeků, kdy možná říkali – Tak my vám teď otevřeme hranice a dělejte si s tím co chcete, když nás teď nezachráníte – to byla vyjednávací pozice, ale myslím, že tímhle bychom se neměli strašit.

Vystrašená je nicméně značná část české veřejnosti ohledně imigrantů. Jak vidíte vy imigrační krizi a její řešení?
Kdy to celé začalo? Vraťme se tři, čtyři roky zpátky. Evropská unie celý problém neřešila. Naopak nadšeně spolu s americkým prezidentem vítali takzvané arabské jaro. Což byl rozvrat – sice diktátorských – ale států jako takových a teď se tam dramaticky bojuje.

Pokud jde o uprchlíky, nemusíme se strašit těmi legálními. Ale měli bychom mít obavu z těch ilegálních. Když člověk sleduje zprávy, tak se toulají po naší republice. A kolik procent z nich jsou radikální islamisté, nikdo nedovede odhadnout. Je to velké bezpečnostní riziko.

S radikálními islamisty souvisí čerstvý silný výrok prezidenta Zemana v odpovědích čtenářům ParlamentnichListů.cz.  V něm sděluje, že v případě ohrožení naší země radikálními islamisty sám vezme zbraň do ruky a půjde bojovat. Neeskaluje tím příliš situaci, anebo to vidíte podobně?
Myslím, že je to řečeno s velkou nadsázkou. Ale toto nebezpečí v daném okamžiku tady existuje. A je potřeba velmi rychle doplnit stavy české armády a policie a připravit se na to, že budeme muset chránit svoje hranice. Nebo tady doma v zapojení zpravodajských služeb řešit eventuální radikální islamisty, kteří jsou schopní všeho.

Takže souhlasíte i s názorem prezidenta, že největší světovou hrozbou je nyní Islámský stát?
Islámský stát, ale i veškerý radikální islamismus. Vezměte si Boko Haram, to je trošku jinde, a také je to obrovské nebezpečí. Je to seriál sebevražedných útoků, neváží si ani vlastního života, natož života druhých. Měli bychom v této chvíli začít uvažovat o aktivitě ze strany NATO jako takového, která by byla posvěcena Radou bezpečnosti.

Myslíte nějaký vojenský úder proti Islámskému státu?
Dnes se odehrává letecky. Každý kdo byl na vojně nebo se tím zabývá, ví, že letecky lze něco připravit, ale pak je potřeba pozemního vojska.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová