Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou, tak vás postřílí, zněly pro změnu opoziční názory

16.07.2015
Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou, tak vás postřílí, zněly pro změnu opoziční názory

Autor: Oldřich Szaban

Popisek: Účastníci demonstrace Islámu se nebojíme

Nápis Nebojíme se islámu rozvinula asi dvacítka převážně mladých lidí před libereckou radnicí v pondělí vpodvečer. Oficiálně byl název akce širší – kromě islámu se nebojí ani křesťanství, judaismu, buddhismu, hinduismu, taoismu a konfucianismu. „Rádi se připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů. Strach (a bezdůvodný obzvlášť) je katalyzátorem nenávisti a nenávist s jejími projevy není dobrou vstupní investicí korektní debaty. Jsme pro debatu beze strachu a nenávisti. Proto: Nemáme strach - nebojíme se a nebojíme se ani islámu,“ napsali v pozvánce. „Najdou se podobně smýšlející antistrašpytlové z Liberce a okolí? Přijďte se s námi vyfotit. Debatu to třeba rozpoutá,“ dodali.

Debata se skutečně rozpoutala, a to už na facebookové stránce akce. „Jako jeden z pořadatelů této události sleduji komentáře a diskuse a reakce pod ní. Vlastně ani nevím proč, ale překvapila mě ta spousta nenávisti, vulgárního výraziva a pravopisných chyb. Dokonce i nějaká ta hrozba fyzickým násilím se na naše hlavy snesla. A hromada lehce vyvratitelných polopravd nebo rovnou lží (ta o sbírání víček na nemocné děti je má oblíbená). V úvodu jsme napsali, že se rádi „připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů". A takovou debatu tu nenacházím. Škoda,“ napsal Tomáš Zatto.

Jeho povzdech je pochopitelný. Objevovaly se velice „inteligentní“ názory. Například Kryšpín Krutiprásk se domníval: Nával hnědek, který sem z devadesáti procent nejdou za lepším životem, ale jako placená armáda USA za jediným cílem, rozvrácení Evropy.“ Další výtečník Jiří Kožnar jinému diskutérovi popřál: „Přeji ti Jindřichu, ty šašku, aby ti nějakej šmejd islámskej znásilňoval holčičku či ženu.“

Štve nás hromada hoaxů a neinformovanosti. Lidé žijí v bludu

Samotná akce proběhla klidně. Lidé si chvíli povídali a pak se nechali vyfotit s nápisem Nebojíme se islámu před libereckou radnicí. Před sebe si položili symbolicky konvičku. Redaktor ParlamentnichListů.cz se organizátorů zeptal, proč happening uspořádali. „Protože nás štvala ta hromada hoaxů, neinformovanosti. Je statisticky dokázáno, že 83 procent lidí u nás se bojí imigrantů. Což mě osobně vyděsilo. Myslím si, že tohle vysoké číslo způsobené právě tou malou informovaností. Internetová debata, která se na Facebooku rozpoutala pod naší akcí, alespoň z mého pohledu prokázala, že ti, kteří se tu vyjadřují, jsou minimálně hulváti,“ vysvětlil muzikant Tomáš Zatto. Doplnila ho Sára Stuchlíková, která ozřejmila, co ji vyprovokovalo k uspořádání tohoto setkání. „Mám totiž pocit, že lidé se bojí něčeho, co neznají. Je tu televizní a mediální masáž. Lidé žijí v nějakém bludu, vidí nějaké hranice a neví co je za nimi. A protože mi je těch lidí líto.“

Dlouho to vypadalo, že se žádní oponenti neobjeví. Pak však přišli dva mladíci ve středoškolském věku. „Co je to tady za akci,“ ptali se. Když dostali odpověď, začali z nich padat myšlenkové „perly“. Nutno dodat, že přes jejich pronesené výroky vše proběhlo v klidu, pouze s vrtěním hlavou a nevěřícími úsměvy. „Uprchlíky bych sem žádné nepouštěl. Nevím, proč to Evropa dělá,“ tázal se středoškolák. „Měli by je vracet, anebo ještě lépe střílel. Nebo nás postřílí oni,“ pronášel naprosto vážně. Na argument, že alespoň někteří utíkají před válkou, aby je tam nezastřelili, tak proč bychom je měli střílet my, mladý myslitel odvětil. „Tak mají zůstat doma a bojovat.“ A na otázku, ke komu se mají třeba v Sýrii přidat, když na jedné straně je diktátor Asad a na druhé Islámský stát, tvrdil: „Tak si mají založit vlastní jednotku a bojovat proti oběma.“ Velkou trpělivost a pedagogické schopnosti prokázali dva Syřané, vysokoškoláci, kteří už 20 let žijí v Liberci a s radikálními mladíky v poklidu diskutovali a snažili se argumentovat proti pronášeným nesmyslům. Přítomní Češi usoudili, že je to marné a raději odkráčeli pokecat si do hospody.  

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
islám,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace