Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou, tak vás postřílí, zněly pro změnu opoziční názory

16.07.2015
Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou, tak vás postřílí, zněly pro změnu opoziční názory

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Účastníci demonstrace Islámu se nebojíme

Nápis Nebojíme se islámu rozvinula asi dvacítka převážně mladých lidí před libereckou radnicí v pondělí vpodvečer. Oficiálně byl název akce širší – kromě islámu se nebojí ani křesťanství, judaismu, buddhismu, hinduismu, taoismu a konfucianismu. „Rádi se připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů. Strach (a bezdůvodný obzvlášť) je katalyzátorem nenávisti a nenávist s jejími projevy není dobrou vstupní investicí korektní debaty. Jsme pro debatu beze strachu a nenávisti. Proto: Nemáme strach - nebojíme se a nebojíme se ani islámu,“ napsali v pozvánce. „Najdou se podobně smýšlející antistrašpytlové z Liberce a okolí? Přijďte se s námi vyfotit. Debatu to třeba rozpoutá,“ dodali.

Debata se skutečně rozpoutala, a to už na facebookové stránce akce. „Jako jeden z pořadatelů této události sleduji komentáře a diskuse a reakce pod ní. Vlastně ani nevím proč, ale překvapila mě ta spousta nenávisti, vulgárního výraziva a pravopisných chyb. Dokonce i nějaká ta hrozba fyzickým násilím se na naše hlavy snesla. A hromada lehce vyvratitelných polopravd nebo rovnou lží (ta o sbírání víček na nemocné děti je má oblíbená). V úvodu jsme napsali, že se rádi „připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů". A takovou debatu tu nenacházím. Škoda,“ napsal Tomáš Zatto.

Jeho povzdech je pochopitelný. Objevovaly se velice „inteligentní“ názory. Například Kryšpín Krutiprásk se domníval: Nával hnědek, který sem z devadesáti procent nejdou za lepším životem, ale jako placená armáda USA za jediným cílem, rozvrácení Evropy.“ Další výtečník Jiří Kožnar jinému diskutérovi popřál: „Přeji ti Jindřichu, ty šašku, aby ti nějakej šmejd islámskej znásilňoval holčičku či ženu.“

Štve nás hromada hoaxů a neinformovanosti. Lidé žijí v bludu

Samotná akce proběhla klidně. Lidé si chvíli povídali a pak se nechali vyfotit s nápisem Nebojíme se islámu před libereckou radnicí. Před sebe si položili symbolicky konvičku. Redaktor ParlamentnichListů.cz se organizátorů zeptal, proč happening uspořádali. „Protože nás štvala ta hromada hoaxů, neinformovanosti. Je statisticky dokázáno, že 83 procent lidí u nás se bojí imigrantů. Což mě osobně vyděsilo. Myslím si, že tohle vysoké číslo způsobené právě tou malou informovaností. Internetová debata, která se na Facebooku rozpoutala pod naší akcí, alespoň z mého pohledu prokázala, že ti, kteří se tu vyjadřují, jsou minimálně hulváti,“ vysvětlil muzikant Tomáš Zatto. Doplnila ho Sára Stuchlíková, která ozřejmila, co ji vyprovokovalo k uspořádání tohoto setkání. „Mám totiž pocit, že lidé se bojí něčeho, co neznají. Je tu televizní a mediální masáž. Lidé žijí v nějakém bludu, vidí nějaké hranice a neví co je za nimi. A protože mi je těch lidí líto.“

Dlouho to vypadalo, že se žádní oponenti neobjeví. Pak však přišli dva mladíci ve středoškolském věku. „Co je to tady za akci,“ ptali se. Když dostali odpověď, začali z nich padat myšlenkové „perly“. Nutno dodat, že přes jejich pronesené výroky vše proběhlo v klidu, pouze s vrtěním hlavou a nevěřícími úsměvy. „Uprchlíky bych sem žádné nepouštěl. Nevím, proč to Evropa dělá,“ tázal se středoškolák. „Měli by je vracet, anebo ještě lépe střílel. Nebo nás postřílí oni,“ pronášel naprosto vážně. Na argument, že alespoň někteří utíkají před válkou, aby je tam nezastřelili, tak proč bychom je měli střílet my, mladý myslitel odvětil. „Tak mají zůstat doma a bojovat.“ A na otázku, ke komu se mají třeba v Sýrii přidat, když na jedné straně je diktátor Asad a na druhé Islámský stát, tvrdil: „Tak si mají založit vlastní jednotku a bojovat proti oběma.“ Velkou trpělivost a pedagogické schopnosti prokázali dva Syřané, vysokoškoláci, kteří už 20 let žijí v Liberci a s radikálními mladíky v poklidu diskutovali a snažili se argumentovat proti pronášeným nesmyslům. Přítomní Češi usoudili, že je to marné a raději odkráčeli pokecat si do hospody.  

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
islám,