Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když je někdo líný, má na to svaté právo. Ale my nemáme povinnost ho živit, ať klidně leží v příkopu! Hlavně o Romech senátor a starosta Jablonce

30.04.2015
Když je někdo líný, má na to svaté právo. Ale my nemáme povinnost ho živit, ať klidně leží v příkopu! Hlavně o Romech senátor a starosta Jablonce

Foto: Archiv J. Z.

Popisek: Jaroslav Zeman

ROZHOVOR Ministr Dienstbier nemá s Romy žádné praktické, ani osobní zkušenosti, takže o integraci nemůže hovořit. Dělá odjakživa politika, nikdy „normálně“ nepracoval a ani „normálně“ nežil, říká Jaroslav Zeman (ODS) z Jablonce nad Nisou v reakci na přijetí Strategie romské integrace do roku 2020. A upozornil také na jeden zajímavý rozpor mezi nezaměstnanými a nezaměstnatelnými. I pro Česko jsou ale stále aktuálnější bezpečnostní rizika v podobě Islámského státu. Jaké se podle něj nabízí řešení? A jak zabránit dalšímu přílivu uprchlíků, kteří prchají do Evropy ze zemí ovládaných islamisty?

Po Václavu Klausovi opustil řady ODS i Mirek Topolánek. Čím si vysvětlujete, že ti, co stáli u zrodu strany, ji nyní opouštějí? A domníváte se, že to může ODS pomoci, či naopak?

Nesrovnával bych V. Klause s M. Topolánkem. Václav Klaus byl zakladatel a dlouholetý lídr ODS. Ten mohl mít oprávněně pocit, že ODS jde jinou cestou, než si představoval. U expremiéra Topolánka skončila „doba vládnutí“ a pak se vytratil… Jejich setrvání nebo nesetrvání nemá v současnosti na ODS žádný vliv… Je to normální vývoj.

Jste známý především svými tvrdými postoji vůči Romům. Jak v tomto kontextu nahlížíte na Strategii romské integrace do roku 2020 z dílny ministra Dienstbiera, který tím vlastně prosazuje pravý opak toho, o co se snažíte vy?

Ministr Dienstbier nemá s Romy žádné praktické ani osobní zkušenosti, takže o integraci nemůže hovořit. Dělá odjakživa politika, nikdy „normálně“ nepracoval a ani „normálně“ nežil (myšleno doslova). Já jsem na rozdíl od ministra romskou komunitu zaměstnával a zaměstnávám. Chci, aby pravidla platila pro všechny stejně. Jak pro bílé, černé, žluté i fialové!

Jak jste se vyjádřil pro naše stránky, ani ODS však tento problém neuměla řešit. Byla to ale jedna z priorit Nečasovy vlády. Proč podle vás neuspěla? A nedomníváte se, že řešení problémů komplikuje to, že ti, co se ji snaží řešit, jsou často nazýváni rasisty?

Nečasově vládě se to nedařilo hlavně díky špatně nastaveným zákonům z dílny ministra Drábka. Stále platí: když je někdo líný, má na to svaté právo, tak ho ale nemáme povinnost živit. Takže ten líný ať klidně leží v příkopě. Pomáhejme starým, nemocným – to je naše povinnost. Podívejme se na nezaměstnané, ti se dělí na dvě skupiny: nezaměstnaní a nezaměstnatelní. My u nás zkoušíme v našem regionu ve spolupráci s jedním státním podnikem nabídnout práci za 96 Kč/hod. hrubého. Práce je to nekvalifikovaná, takže dostupná pro každého (i pro Romy). Přesto je problém najít 3–4 nezaměstnané, kteří by „toužili“ po práci. A to jsou zde, u nás na severu Čech, stovky nezaměstnaných. To, že vás někdo nazývá rasistou, nic neznamená. Z těch rádoby „zastánců“ cikánské populace je nikdo nevezme k sobě na Vánoce domů, ani Romům nerozdávají své výplaty, aby jim přilepšili. „Zastánci“ z toho mají pouze živnost.

Vy sám jste v minulosti inicioval několik zákonů, které měly pomoci řešit situaci. Jde například o zavedení veřejné služby, posílení pravomocí obcí regulovat sběrny odpadu či úpravu pravidel vyplácení doplatku za bydlení. Podle současné ministryně práce a sociálních věcí Michaeli Marksové-Tominové by v září mohla znovu začít fungovat veřejná služba, která by měla motivovat nezaměstnané k práci. Kdo se do ní zapojí, může dostávat sociální minimum 3 410 korun, kdo odmítne, spadne na existenční minimum 2 200 korun, což je výrazný rozdíl,“ uvedla Marksová-Tominová. Co vy na to? Může mít podle vás nějaký pozitivní dopad za předpokladu, že bude dobrovolná?

Současný stav je neúnosný. Pokud se „nezaměstnatelným nezaměstnaným“ neznepříjemní život tím, že alespoň 20–30 hodin v měsíci budou muset někde něco dělat, tak z toho začarovaného kruhu nikdy nevylezeme. Podívejte se, jak je zdaněná mzda řádně pracujícího občana, kdy mu stát ze dvou vydělaných korun téměř jednu korunu sebere a přerozdělí dál, například i na sociální dávky našim romským spoluobčanům, kteří je dostávají bez jakékoliv zásluhy – snažení. Ústavní soud se vyjádřil v tom smyslu, že veřejná služba má být víceméně dobrovolná. Tak s tím nic nenaděláme. Tato populace nemá žádné pracovní návyky, jejich děti vidí v rodičích vzor, a tím si vychováváme další generaci, která se bude práci vyhýbat a bude žít z dávek. Jakákoliv změna je lepší než současný stav.

Větší nebezpečí než v konfliktu na Ukrajině shledáváte v radikálním islámu. Doslova jste řekl, že je pro nás smrtelným nebezpečím. Podle čeho tak soudíte?

Islám je pro Evropu smrtelným nebezpečím. Je to celkem snadno pochopitelné. Nepamatuji se, že by v posledních letech křesťané pobili, zmasakrovali nebo vyhnali někde muslimy. Ani v Evropě, ani v Africe, ani v Asii. Masakrování křesťanů muslimy je dnes zcela běžné...

Poměrně zásadním způsobem se rozchází vize prezidenta a ministra zahraničí, jak s Islámským státem bojovat. Ministr zahraničí odmítá vytvoření společných jednotek bojujících proti teroristům, jelikož je přesvědčen, že by to situaci nepomohlo. Na jakou stranu se přikláníte vy sám? A mělo by se podle vás Česko do konfliktu více zapojit? Nehrozí tím, že se vystavíme většímu nebezpečí?

Spíše se kloním k panu prezidentovi. Stejně se konfliktu z IS nevyhneme, ať se bude nazývat jakkoliv.

Aktuálním problémem, kterým se zabývá celá Evropská unie, je stále silnější nápor uprchlíků mířících z Afriky do Evropy. Jak by se podle vás měla EU k problémům postavit?

Evropa v této otázce zcela zaspala. Po tzv. arabském jaru a následném rozvrácení tamějších vlád se dala očekávat „turistika za lepším životem“ do Evropy. Přitom muslimský svět má mnohem bohatší státy, než jsou ty v EU, ať jsou to Kuvajt, Saúdská Arábie, které mají ropu a plyn. Tyto arabské státy by se měly postarat o své arabské bratry. EU by měla zabránit všemi prostředky, aby žádné lodě s uprchlíky z Afriky směrem do Evropy nevyplouvaly. Myslím si, že EU má dostatek finančních a technických prostředků pro to, aby to zařídila. Vyjde to levněji než následné začleňování statisíců těžko začlenitelných uprchlíků.

Erik Best na Facebooku prohlásil, že vzhledem k tomu, že je občanem Spojených států amerických, nese také vinu na smrti tolika obětí ve Středozemním moři, jelikož Západ může za to, že se nyní dějí takové věci, jako je masivní migrace z nebezpečné Afriky. „Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl jako Američan přijmout svůj díl viny na krizi v Libyi. Pošlete uprchlíky ke mně domů. Do Ameriky,“ napsal Erik Best na svém profilu. Co vy na to? Kdo je podle vás za problémy odpovědný? A nedomníváte se, že Evropská unie problém podcenila?

Vinu na tom má jak EU, tak i USA. Nějaký režim v arabském světě fungoval a od roku 2011 je ten svět rozvrácený a nefunkční.

Jste nejen senátor, ale také v komunálních volbách jste také úspěšně obhájil mandát starosty. Co je pro vás nyní prioritou? Jaký problém potřebujete vyřešit?

Těch problémů, které na mě čekají, je celá řada. Mám své zákony, které běží v Senátu a v Poslanecké sněmovně. Doma v Jizerských horách dokončujeme třetím rokem náročnou úpravu kulturní památky České republiky Protržené přehrady, která je hojně navštěvovaným turistickým cílem. V příštím roce 2016 si připomeneme 100 let od této katastrofy (65 mrtvých). Snažíme se také s okolními starosty o lyžařské propojení Albrechtic, Desné a Tanvaldu. Tímto propojením jsme schopni pozitivně ovlivnit sociálně problematickou oblast Tanvaldu. Cestovní ruch je v našem chudém pohraničí jedinou možností nové obživy pro domorodé obyvatelstvo.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš