Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Až desítky kasin u škol či úřadů! Tohle chcete? Ten váš „nejlepší primátor" otočil o 180 stupňů, upozorňuje Změna pro Jablonec

20.04.2015
Až desítky kasin u škol či úřadů! Tohle chcete? Ten váš „nejlepší primátor otočil o 180 stupňů, upozorňuje Změna pro Jablonec

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Místo města bez hazardu dovolíme neomezený počet kasin kdekoli na území Jablonce nad Nisou. Tak vypadá povolební obrat nejlepšího primátora posledních čtyř let. Alespoň to tvrdí uskupení Změna pro Jablonec, která v tomto duchu rozeslala tiskovou zprávu do médií.

Je to pokrytec, říkají o primátorovi

Před volbami používal slogan: „Dobrý hospodář naslouchá a respektuje své okolí“ a opakovaně se dušoval, že všechny herny a kasina během roku 2015 v Jablonci skončí. „Neuběhly ani čtyři měsíce od 1. ledna 2015, kdy městská vyhláška zakázala provoz všech automatů a hazardních her, a už ji chce pokrytecky změnit," uvádí představitelé Změny.

Ti si nenechají ujít příležitost pošťouchnout čelního představitele města Petra Beitla z ODS, který se nechová v souladu s tím, že podle Svazu měst a obcí je prý nejlepším primátorem v republice za uplynulé volební období a podle výzkumu jednoho z českých deníků je Jablonec nad Nisou pod jeho vedením nejlepším středně velkým městem pro žití v republice.

V úterý 21. dubna bude jablonecké zastupitelstvo projednávat novou obecně závaznou vyhlášku o provozování loterií a jiných podobných her ve městě. 

Přepychově dlouhá předehra

Městskou vyhlášku o regulaci hazardu přijali zastupitelé již 15. prosince 2011. Hlasovala pro ni celá ODS včetně tehdy ještě starosty Beitla a další zastupitelé z různých stran. Provozovatelé dostali přepychové tříleté přechodné období na to, aby se na konec svého podnikání připravili.

Hazardní lobby ale po volbách zapracovalo a vše by mělo být úplně jinak. Vedení města složené z ODS, ČSSD, Domova nad Nisou, TOP 09 a Nové budoucnosti pro Jablonec se vymlouvá, že město s koncem hazardu přišlo o 20 milionů, ale ekonomický náměstek Vele (ODS) podle opozice neučinil žádná opatření, aby byl Jablonec na situaci připravený.

Peníze, to se hodí jako argument

„Koalice poukazuje na to, že během prvních dvou měsíců roku město dostalo od státu na daních o 17 milionů méně, než očekávalo. To se samozřejmě hodí jako argument pro návrat hazardu do města, s čímž ODS evidentně dlouhodobě počítala,“ říká zastupitel a člen finančního výboru Jakub Macek, který se problematikou regulace hazardu dlouhodobě zabývá. Jenže se podle něj říká A a zapomíná se říci B.

Zmíněný propad se podle mých informací z ministerstva financí během roku vyrovná. O tom však primátor i náměstek Vele taktně mlčí. Bohužel také náměstek a poslanec Lukáš Pleticha a náměstek Pavel Svoboda - oba z ČSSD -postup ODS tolerují," dodává Macek nesouhlasně.

Jednou takhle, za chvíli zas jinak?

Změna pro Jablonec trvá na tom, aby se současně platná a účinná vyhláška neměnila. Během roku 2015 by tak skončila správní řízení o odebrání povolení na provoz všech hracích automatů fungujících podle špatně nastaveného zákona o loteriích a jiných podobných hrách.

Až do přijetí nově připravovaného zákona a hazardních hrách by tak město zůstalo úplně bez nejtvrdší formy hazardu. Nový zákon s jasnými a výrazně přísnějšími pravidly bude účinný od 1. ledna 2017. Až poté budeme ochotni diskutovat o budoucnosti hazardu v Jablonci,“ doplňuje za klub Změna pro Jablonec jeho předseda Jindřich Berounský.

Co na to primátor?

Redakce zjišťovala reakci jabloneckého primátora Beitla. Ten k věci vydal prohlášení, které přinášíme v plném znění.


Prohlášení:

Primátor Jablonce nad Nisou: Loňský rok byl pro ODS nejkritičtějším rokem od jejího založení

Primátor Petr Beitl

Názor jsem nezměnil, i nadále si uvědomuji nebezpečí gamblerství, které s sebou nese další potíže. Nicméně, domnívat se, že nulová tolerance je řešením problému, by bylo velmi naivní. Nulová tolerance hazardu povede k jejímu obcházení, vzniknou nelegální herny, lidé budou vyhledávat hazard na internetu nebo za ním jezdit do sousedních měst, která tak radikální nejsou. Vyhláška, která je nyní předkládána zastupitelům, je, dovolím si říci, průlomová v současné české legislativě a jedná se o nejpřísnější regulaci hazardu v České republice.

Důvody k současnému řešení, které předkládám zastupitelům, jsou tři:

  • Dosud není k dispozici avizovaný zákon upravující loterie a hazardní hry
  • Dosud není k dispozici avizovaný zákon upravující financování sportu ze státního rozpočtu
  • Nejsou naplňovány rozpočtové příjmy

Regulace hazardu a omezení jeho negativního společenského dopadu měla podle původně navrhovaného zákona o loteriích a hazardních hrách umožnit rovný přístup ke všem provozovatelům hazardních her ve smyslu rovné soutěže a oprávněného očekávání. V těchto intencích jsme v Jablonci nastavili tříleté ochranné období, během něhož se měli obchodníci a provozovatelé vypořádat s budoucností po 1. lednu 2015.

Příjmy z hazardu rozhodně v uplynulých letech nebyly zanedbatelné, jednalo se o více než 20 milionů korun ročně, které v posledních třech letech plynuly do městské pokladny a pomáhaly tak jabloneckým sportovcům nahrazovat výpadek financování ze struktur bývalé ČSTV a Sazky.

Jen za první čtvrtletí letošního roku jsme pro Jablonec z ministerstva financí obdrželi o 17 milionů korun méně než v roce předchozím a daňové příjmy se pohybují na úrovni roku 2010, kdy byla ekonomika v krizi. S tím nikdo nepočítal, naopak dle predikce ministerstva financí vydané na podzim loňského roku mělo dojít k růstu rozpočtových příjmů o 2,5%. Nyní, díky situaci, kterou jsme sami nezavinili a ani nemohli předvídat, nás čeká škrtání v plánovaných výdajích, nikoli uvolňování peněz.

V této situaci se musíme chovat zodpovědně a ze všech špatných řešení si vybrat to nejméně špatné. Stojíme před otázkou, jak naplnit příjmovou stránku rozpočtu. V boji s větrnými mlýny se snažíme zabránit hazardu, který, stejně jako prostituce, je starý jako lidstvo samo. Domnívám se, že je lepší mít hazard pod kontrolou, držet ho zkrátka a peníze, které do městského rozpočtu přinese, efektivně využít na preventivní opatření omezující jeho škodlivý vliv na společnost. Příspěvky sportovním oddílům a klubům, které pracují s mládeží, takovým prostředkem prevence jsou.

Pro Jablonec, kde působí 49 sportovních oddílů a klubů s více než 9 tisíci členy, což je pětina všech obyvatel, je finanční podpora sportu zásadní téma. Současně si dnes nedokážu představit, že bychom měli dotovat sportovce z rozpočtu města ve výši, na jakou byli zvyklí z ČSTV, protože to je jasná úloha státu a zákonodárců,  aby tato pravidla vymezili a uvolnili příslušnou částku ze státního rozpočtu." 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš