Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zranil se na ledovce a ještě ho málem přejela sanitka. A starosta má ze starého pána leda tak srandu. Smutná story, kterou nám poslal čtenář... Životní K.O.

09.03.2015
Zranil se na ledovce a ještě ho málem přejela sanitka. A starosta má ze starého pána leda tak srandu. Smutná story, kterou nám poslal čtenář...   Životní K.O.

Foto: Ilustrační foto i-senior.cz

Popisek: Na zledovatělých komunikacích přijdou chodci snadno k úrazu. Co ale dělat, když místní zastupitelstvo nechce o nápravě ani slyšet?

Na problém se zimní údržbou senior ze severočeské obce tak dlouho marně upozorňoval, až se nakonec zranil. Podle starosty si ale za úraz může sám! Kde hledat pomoc, když je zastupitelstvo obce ke každodenním trablům svých občanů hluché a slepé?

Chodníky zpravidla obce neznají, a tak jsou občané odkázáni na chůzi po krajnici, která bývá v zimě často zledovatělá. Tím spíš, když žijí v horské obci, jako pětasedmdesátiletý čtenář KrajskýchListů.cz Karel N. Přesto o pravidelnou údržbu komunikace bojoval několik let marně. Nakonec se vážně zranil sám, a ještě si vysloužil pověst rebela.

Dopis ani fotky nezabraly

„Jsem důchodce ve věku 75 let a pokusím se napsat vám svůj příběh, který se týká místní samosprávy a mne," představuje se v úvodu e-mailu, který dorazil do redakce KrajskýchListů.cz, pan Karel N. z obce nedaleko Jablonce nad Nisou. „Bydlím v rodinném domku, který se nachází ve svahu, a kolem něj vede místní komunikace, jejíž povrch je pokryt asfaltovou (živičnou) vrstvou.

V zimě zhruba před čtyřmi roky jsem ze svého okna viděl pády spoluobčanů na zledovatělé a neošetřené místní komunikaci. Poslal jsem proto e-mail starostovi obce, aby se zastupitelé se situací seznámili a rozhodli o posypu. Starosta mi neodpověděl, a proto jsem místní komunikaci, která je majetkem obce, vyfotografoval a obrázky jsem opět zaslal panu starostovi e-mailem, aby viděl, jak je komunikace kluzká. Reakce opět žádná.

Sypalo se jenom jednou

Napsal jsem otevřený dopis zastupitelům a požádal je, aby se situací zabývali, neboť občanům hrozí úraz a obec je podle zákona o pozemních komunikacích zodpovědná za škody, které vzniknou nesjízdností či neschůdností komunikace. Protože jsem opět nedostal od starosty žádnou odpověď, vydal jsem se na nejbližší zasedání zastupitelstva se sousedem, abych zastupitele požádal o nápravu.

Při jednání jsem položil dotaz, zda byl zastupitelům předán můj otevřený dopis, týkající se problematiky schůdnosti místních komunikací. A odpověď? Dopis jim pan starosta nepředal. Požádal jsem zastupitele, aby se věcí zabývali a zajistili nápravu, tedy posyp místních komunikací. Starosta oponoval, že na to nejsou peníze. Po výměně názorů, ve které jsem sdělil své stanovisko, že peníze jsou a záleží jen na zastupitelích, kam je v rozpočtu zařadí, se mi nakonec podařilo, že druhý den byla silnice posypána. Poprvé a naposledy!

Sanitka ho na náledí ještě málem přejela

Počátkem února roku 2013 jsem potřeboval jet autobusem na pobočku Kooperativy v Jablonci nad Nisou zaplatit povinné ručení. Vyšel jsem ze svého domu a směřoval po komunikaci dolů k zastávce. Asi po třiceti metrech jsem uklouzl a upadl za silné bolesti v oblasti kotníku pravé nohy. Chtěl jsem vstát, avšak jak jsem vstal, a došlápl na pravou nohu, opět jsem upadl a noha se mi zkroutila. Okolo šla jedna studentka, kterou jsem požádal o podání zprávy manželce a přivolání sanitky.

Sanita přijela, vyložila dvě záchranářky s nosítky a jela se nahoru na kopec otočit, aby bylo možno snáze mne naložit. Záchranářky mne ošetřovaly a připravovaly k převozu do nemocnice. Ležel jsem na nosítkách na kraji a viděl, jak se sanita přibližuje se zabrzděnými koly ke mně, tak byla pod vrstvou sněhu silnice kluzká. Vůz mne minul jen o centimetry. Když zastavil: řekl mi řidič: „Pane, já se nedivím, že jste upadl, pod tím sněhem je to jedna ledová plotna!“

Po kritice následoval trest

Odvezli mne do nemocnice do Jablonce nad Nisou, kde mne ještě týž den museli operovat. Měl jsem zlomený vnitřní i vnější kotník pravé nohy s hlezenní kostí. Následovala rehabilitace, berle a problémy s pohybem po domě. Vše jsem oznámil starostovi s tím, aby zajistil posyp komunikace, aby se totéž nestalo dalším občanům. Vše jako obvykle zbytečné, nikdo se nepřišel na silnici, kde se úraz stal, ani podívat! Zajistil jsem si svědecké výpovědi od lidí, kteří byli na místě v době mého úrazu. Za čas jsem požádal obec o odškodnění, starosta však ‘zajistil‘, aby zastupitelé odškodnění odmítli postoupit pojišťovně Kooperativa, u níž je obec také pojištěna.

A tak jsem podal na státním zastupitelství v Jablonci nad Nisou trestní oznámení na starostu pro způsobení poškození zdraví. Jenže zastupitelství nic neprošetřovalo a věc odložilo. Navíc mi starosta napsal, že jsem si úraz způsobil sám, protože se to stalo v zimě, kdy to na silnici klouže, a já jsem mohl předpokládat kluzký povrch. Inu protože jsem se chtěl postarat o bezpečnost ostatních občanů a dovolil jsem si kritizovat zastupitele v čele se starostou, stal jsem se v jejich očích rebelem, a mou žádost zamítli z obavy, že by mohli v případě úrazu požadovat odškodnění i další občané.

Posypej si sám

Bojoval jsem však i nadále a nakonec se mi podařilo docílit toho, že obec zakoupila čtyři plastové kontejnery, do kterých se nasype písek, a občané si mohou silnici posypat sami. To jsem letos také letos již udělal.

Ze státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou mi bylo doporučeno, abych se obrátil se svým problémem na soud. Mám ke všemu, o čem píši, doklady, zejména svědecké výpovědi, ale vzhledem ke svému věku i situaci bych potřeboval pomoci. Nevím ale, na koho se obrátit. Sám podat žalobu nemohu, protože bych musel platit soudní poplatky, a vzhledem k tomu, že platím nájemné nezaměstnanému synovi, mi peníze chybějí. Končím svůj příběh konstatováním – přísloví ‘pro dobrotu na žebrotu‘ stále platí," zakončuje smutně starý pán své zkušenosti s demokraticky zvolenými zastupiteli, kteří by se měli o své občany postarat v tak základní věci, jako je bezpečnost. Jenže tak zjevně nečiní a na jednoho starého muže zvysoka kašlou... Smutná pohádka, že?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská