Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablonec je už snad konečně bez heren. Od ledna totiž platí nová vyhláška

19.01.2015
Jablonec je už snad konečně bez heren. Od ledna totiž platí nová vyhláška

Autor: Martin Šimák

Popisek: Herna

Na Nový rok nabyla účinnosti vyhláška, která zakazuje provoz veškerých hracích automatů a videoloterijních terminálů na území města Jablonec nad Nisou. V praxi to znamená, že už skoro před třemi týdny musely z heren zmizet všechny automaty, k nimž vydává povolení jablonecký magistrát.

K velké části automatů však vydává povolení Ministerstvo financí ČR, které má nyní na základě vyhlášky povinnost bezodkladně začít odebírat povolení i všem ostatním hracím přístrojům. Během první poloviny roku 2015 by se tak Jablonečané měli dočkat zrušení všech heren a kasín, které jsou nositelem řady negativních společenských jevů - zvýšenou kriminalitou počínaje a nevzhledným okolím provozoven konče - a jsou velkou měrou podepsány pod současným neutěšeným stavem městského centra.

Chceme přednost

„Přestože má Ministerstvo financí povinnost začít odebírat licence pro provozování automatů bezodkladně, v současné době čeká podle našich informací na ukončení hazardu celá řada dalších měst a obcí. Proto jsme jménem občanského sdružení Jablonec bez hazardu o.s. odeslali kompetentním úředníkům ministerstva požadavek na přednostní vyřízení jabloneckého hazardu,“ popisuje situaci Jakub Strnad. „Pevně věřím, že se celou věc podaří dořešit nejpozději do poloviny tohoto roku a druhá polovina tak již bude veselejší – bez heren,“ dodává.

Jablonec ale řekl stop hazardu už v prosinci 2011

V květnu loňského roku byla na radnici doručena petice občanského sdružení Jablonec bez hazardu s 944 podpisy. Zástupce sdružení Jakub Strnad na květnovém zasedání na zastupitele apeloval, aby zrušili herny ve městě, a vymýtili tak v Jablonci gamblerství. „O omezení a vymýcení hazardu v Jablonci jsme rozhodli už v prosinci 2011, kdy jsme přijali obecně závaznou vyhlášku, která stále platí a zakazuje provozovat hazardní hry. Herny, které tenkrát na území města fungovaly, byly na základě pečlivého zvážení buď zrušeny, nebo dostaly tříletou lhůtu, aby se jejich provozovatelé mohli připravit na ukončení činnosti. Herny neustále podléhají kontrole a s jejich provozovateli udržujeme oboustranně korektní vztahy,“ shrnul tehdy stav hazardu v Jablonci primátor Petr Beitl.

Navzdory zmíněné vyhlášce zastupitelé v květnu rozhodli, že na zasedání v červnu budou hlasovat o návrhu uspořádat místní referendum o hazardu. Zástupci sdružení Jablonec bez hazardu požadovali konání referenda v termínu komunálních voleb. Město argumentovalo rizikem zpochybnění platnosti voleb i referenda a také financemi. „Pokud se referendum koná zároveň s volbami, musí být stejně dvoudenní jako volby, běžné referendum je ze zákona jen jeden den. Maximální náklady na dvoudenní referendum jsme vyčíslili na 960 tisíc korun, jednodenní referendum by stálo maximálně zhruba 385 tisíc korun,“ informuje tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Podle ministerstva vnitra se nesmějí směšovat náklady na volby, které hradí stát, a náklady na referendum, které hradí město. „Musí být dvě komise, všechen materiál (urny, zástěny atd.) musí být také dvakrát. V  počtu 49 jabloneckých okrsků to vychází na poměrně značné peníze. Navíc jsou tu náklady na personální zajištění volebních komisí. Rozdíl může činit více než půl milionu korun." Nakonec se tehdy zastupitelé dohodli, že budou deklarovat, že nepřijmou žádné změny obecně závazné vyhlášky č. 4/2011, týkající se čl. 2. Dále uložili primátorovi Petru Beitlovi odeslat dopis na ministerstvo financí s touto informací a požádat, aby byla neprodleně zahájena správní řízení o odebrání povolení. Ve městě v souladu s platnou vyhláškou č. 4/2011 O úpravě provozování loterií a jiných podobných her na území města Jablonec nad Nisou aktuálně fungovalo zhruba kolem padesátky provozoven, v nichž magistrát povolil provoz výherních hracích přístrojů (VHP). Povolení provozu dalších loterií, jako jsou interaktivní videoloterijní terminály, rulety a podobně, povoluje Ministerstvo financí ČR.

Kam plynou prostředky z hazardu?

Například v letech 2010 až 2011 plynulo z hazardu v Jablonci do městské pokladny každoročně zhruba 10,5 milionu korun. V letech 2012 až 2013 se každoroční příjem téměř zdvojnásobil díky jinému systému rozdělování peněz z hazardu a město získalo do rozpočtu 27,3 milionu korun. Předpokládaný příjem za rok 2014 je 20,5 milionu. Platná obecně závazná vyhláška ukončila provoz všech loterií a jiných podobných her na území města Jablonec nad Nisou k datu 31. prosinec 2014. Rozpočtový výhled na rok 2015 je sestaven již bez příjmů z hazardu.

Finanční prostředky z hazardu byly zapojovány do rozpočtu města také jako příspěvky kulturním a zejména sportovním organizacím na podporu mládeže. Nezanedbatelný je také fakt, že peníze z hazardu umožnily městu z rozpočtu zcela pokrýt výstavbu nové onkologie v areálu Nemocnice Jablonec nad Nisou.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace