Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Missky Váchová a Procházková nejsou z cukru. O víkendu vyrazí na lyžařský závod do Jizerských hor. Na děti tam čeká Čtyřlístek a vysvědčení

09.01.2015
Missky Váchová a Procházková nejsou z cukru. O víkendu vyrazí na lyžařský závod do Jizerských hor. Na děti tam čeká Čtyřlístek a vysvědčení

Foto: ČEZ JIzerská 50

Popisek: Lyžařský závod ČEZ Jizerská 50 má i svou alternativu pro děti. Koná se ve stejném termínu.

FOTOGALERIE Modelky Lucie Váchová a Veronika Procházková nejsou, jak by se mohlo na první pohled zdát, holky z cukru. Za jejich vypracovanými těly, která předvádí na přehlídkovém mole, stojí hodiny tvrdé dřiny. Právě čas strávený v posilovnách a při dalších sportovních aktivitách, se nyní rozhodly zužitkovat tím, že se o víkendu postaví na start štafety 48. ročníku legendárního lyžařského závodu ČEZ Jizerská 50. Pak zvládnou ještě módní přehlídku.

Pořadatelé hovoří o největší události v běhu na lyžích v Česku. Pro obě krásky, které se pyšní tituly z české soutěže krásy, bude start na Jizerské 50 premiérou, i když k tomuto závodu mají velmi kladný vztah. „Můj taťka má za sebou devět ročníků Jizerské 50, kdy se účastnil, já zatím žádný. V deseti letech jsem se účastnila malého závodu pro děti v Granickém údolí, kde jsem porazila i čtrnáctileté kluky,“ smála se Veronika Procházková (dříve Chmelaříková), druhé vicemiss ČR 2007 a Miss Elegance ČR 2007, manželka hokejisty Milana Procházka, která si těsně před startem věří.

Sníh se jí lepil na lyže

Lucie Váchová (provdaná Křížková), Miss  ČR 2003, má zatím s běžkařským závoděním opačné zkušenosti. „Každoročně sleduji výsledky, jelikož se pravidelně účastní spousta mých známých. Na atmosféru se neskutečně těším a vychutnám si ji. V šestnácti letech jsem se účastnila krátkého závodu, ale pamatuji si, že jsme měla špatně namazáno a sníh se mi lepil na lyže. Bylo to velké trápení. Proto se budu pekelně soustředit především na předstartovní přípravu,“ uvedla Lucie.

Kromě avizované štafety se obě dámy také představí v rámci ČEZ Energy Festu, který proběhne v sobotu večer, a to na módní přehlídce sportovní kolekce společnosti SWIX. „Smekám před všemi, kteří odjedou hlavní závod. Módní přehlídka pak pro mě bude třešinkou na dortu jedinečného víkendu,“ řekla Lucie.

Závodit a bavit se mohou i děti

Víkend bude pestrý i pro malé diváky a návštěvníky. Čekají na ně speciální medaile, sportovní vysvědčení, zážitek ze setkání s postavičkami ze Čtyřlístku.

Mini Jizerská se bude konat o druhém lednovém pátku v Bedřichově, stejně jako celá série s téměř padesátiletou tradicí. Start dětských závodů je plánován na 13:30 dle jednotlivých kategorií, které děti rozdělí na 5 různých tratí. V okolí bedřichovského stadionu budou tak připraveny trasy na 300 a 500 m a 1,2 či 3 km. Pro prvních 250 přehlášených malých běžců budou připraveny originální čepice od společnosti KAMA a také zajímavé tričko s tematikou Česko sportuje od Českého olympijského výboru.

V rámci kampaně Českého olympijského výboru na podporu zdravého životního stylu si děti budou po všechny tři dny moct vyzkoušet zábavné disciplíny Sazka Olympijského víceboje. Za dohledu postaviček ze Čtyřlístku si prostřednictvím jednoduchých sportovních aktivit otestují výbušnost, sílu a rovnováhu. Díky analýze SportAnalytik a porovnání s vrstevníky si odnesou zjednodušené sportovní vysvědčení, jehož plnou verzi mohou získat v rámci Sazka Olympijského víceboje ve škole.

Závodů Mini Jizerské se navíc zúčastní děti, které podporuje Česká olympijská nadace. Ta pomáhá sportovat dětem, které by si to jinak z finančních důvodů nemohly dovolit. Příspěvek na vybavení, soustředění nebo například na zaplacení kroužku mohou získat sportovci ve věku 6 až 18 let. Za dva roky své existence podpořila nadace 505 dětí, mezi něž rozdělila téměř tři miliony korun. Zároveň plní přání – děti se mohou setkat se svými vzory.

Ti nejlepší závodníci se mohou těšit na hodnotné ceny a také na zajímavé osobnosti na startu jednotlivých etap.

Další hvězdná jména

Legendární závod bude opět plný hvězdných jmen, a to nejen těch typicky běžkařských. Na startu se objeví zvučná jména úspěšných českých sportovců, která doposud nebyla s běžkami vůbec spojována. Například boxer Lukáš Konečný. „Box je fyzicky náročný sport a musíte být všestranní. Boxeři klasicky hodně běhají, a když to jde, jezdí na běžkách. Myslím si, že běžky jsou celkově dobrá příprava i pro ostatní sporty,“ říká boxerský šampion Konečný a dodává: „Pro mě je to hec.“

Největší zastoupení budou mít na akci rozhodně vodáci. „Pořád jsem závod na 50 km oddalovala a až nyní, když jsem se přidala do Atomic Salomon SkiGo teamu, jsem se rozhodla do toho jít,“ říká skifařka Mirka Knapková. V Atomic Salomon SkiGo teamu budou společně s ní i její kolegové od vody Martin Fuksa, Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. „Pro mě je to něco úplně nového. Nemůžu tedy mluvit o umístění, protože vůbec nemám představu,“ říká Jaroslav Radoň.

Stříbrný medailista z letních olympijských her z roku 1992 Václav Chalupa zakusí Volkswagen Bedřichovskou 30. „Běžky byly součástí mojí veslařské přípravy. Když jsem začal v mládí sportovat, tak jsem pravidelně jezdil na hory a hlavně na běžky, na sjezdovkách jsem si toho moc neužil. Při veslování je to hlavní vedlejší sport, který mě bavil a docela mi i šel,“ usmívá se Chalupa.

Více informací o celé akci lze najít na webu www.jiz50.cz.

Vložil: Lucie Bartoš