Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize, to je teda hnus. Při Putinově projevu najednou přestali překládat! Muzikant si zoufá nad tím, jak nás manipulují

28.03.2014
Česká televize, to je teda hnus. Při Putinově projevu najednou přestali překládat! Muzikant si zoufá nad tím, jak nás manipulují

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Petr Gros

ROZHOVOR S muzikantem z Jablonecka Petrem Grosem si Parlamentní listy.cz povídaly o situaci na Ukrajině, ale i o Miloši Zemanovi, Karlu Schwarzenbergovi a Miroslavu Kalouskovi. „Toho považuju za nejnebezpečnější kreaturu, kterou na politické scéně máme. Je podlý, prolhaný, ale také velice chytrý. On nedopadne jako expremiéři Gross, nebo Nečas. Nenechá se nachytat na švestkách, protože je chytřejší než oni,“ myslí si.

Pozastavil se také nad postojem intelektuálské elity proti Miloši Zemanovi. „Jde o úplně neuvěřitelnou sprostou a nenávistnou povolební kampaň proti Zemanovi. Intelektuální elita se snižuje k tak trapným urážkám typu ovary Miloše Zemana. A ještě po roce je to nepřestalo bavit. Tu zapšklost a nenávist v nich, tu nechápu,“ kroutí hlavou Gros.

Jak sledujete dramatické dění na Ukrajině?

Má to několik rovin. Jsem v první řadě zoufalý z úrovně, jak se o tom informuje. Jde o největší ukázku manipulativní propagandy ze všech stran. Je neuvěřitelná nouze o jakoukoliv objektivní zprávu. Výrazně pomáhá nyní Facebook, navíc je to blízko a rusky umím. Takže se dostanu i ke zprávám z druhé strany. Což dříve nebývalo tak jednoduché. A také se děsím toho, že jsme takhle manipulovaní už dlouho. Konkrétně Česká televize – to je teda hnus. Při prvním Putinově projevu jeho část najednou přestali překládat. Ve chvíli kdy rozebíral Kyjev a mluvil o násilnostech ze strany majdanistů. To strašně smrdělo manipulativností... Co se týče Kyjeva, zdá se mi, že nikdo nic neví. Jak je možné, že měsíc po tragické střelbě není na západní straně absolutně žádná vůle po vyšetření, kdo tam vlastně střílel. Důležité je, že se z jednoho místa - od Filharmonie - pálilo na všechny strany a oběti byly na obou stranách. U nás politici zaujímají stanoviska, a neví k čemu. Nikdo z nich tam nebyl.

Co si myslíte o státním převratu vynuceném demonstranty na kyjevském Majdanu?

Jak může někdo říci, že tu politickou změnu – státní převrat – způsobil ukrajinský lid. To přece není pravda. Vždyť na Majdanu bylo dvacet tisíc lidí. Pamatuju si půl milionu lidí na Letné v roce 1989. To bylo úplně něco jiného. Netvrdím, že je Janukovyč nějaká Víla Amálka. Ale je to zvolený prezident. Proč ho nedonutili k odstoupení třeba generální stávkou? Protože ta jejich podpora nebyla zdaleka taková, jak se snažili deklarovat. A tady se dostáváme k zamyšlení, jak to bylo legitimní... Snažím se hlášky o fašistech a banderovcích brát s rezervou, i když určité náznaky tu jsou. Ale vím, že tahle rétorika zase pomáhá Rusům, to je jasné. Ale jsem zvědavý na volby na Ukrajině. Tam se pravda ukáže a možná že budeme čumět, jak dopadnou.

Nejhmatatelnějším prozatímním výsledkem ukrajinské krize je, že se Krym dostal pod Rusko...

Ústavním způsobem se takovéto změny nedosáhne. Ale když posoudím krymskou neústavnost s událostmi na Ukrajině, tak mi ta krymská přijde daleko demokratičtější a bezpečnější. Referendum proběhlo v naprostém klidu a bez jakéhokoliv konfliktu. Na rozdíl od toho násilí v Kyjevě. Vadí mi také strašení komunisty. Kdo je Rus, tak je to komunista. Tihle lidé vůbec nepochopili, že jestli se někdo chová jako komunisti, tak je to Evropská unie. Poslouchal jsem teď v televizi českého eurokomisaře Füleho. A něco tak prázdného a bezobsažného jsem už dlouho neslyšel. Připomněl mi Jakeše. Na mě takhle působí celá Unie. Jsou bezzubí, dělají tisícistránkové rozbory na zakřivení okurek. Ale když se má něco rozhodnout, tak koukají jeden na druhého. Podívejme se na NATO, údajně obranné společenství, kterého se Rusko prý nemá obávat. Ale kdo je dneska jeho protipólem, když ne Rusko. Kdybychom ho měli brát jako obranu demokratického světa třeba před komunistickou Čínou, nebo nebezpečným militantním islámským Íránem, tak proč nikdo nenabídl Rusku účast v NATO?

Situace na Ukrajině je názorově vyhrocené téma. Ještě více byla před více než rokem prezidentská volba. Komu vy jste dal hlas?

Volil jsem Miloše Zemana. A i po roce jsem rád, že jsem ho volil. Že přiložil ruku k dílu při skončení vlády soudružky Nagyové, považuju za jediný správný krok. Protože obměnit tehdy vládu paní Němcovou ve chvíli, kdy ODS – jak se později ukázalo i ve volbách – už byla politická mrtvola, a měla by nám potom ještě rok vládnout, to bychom si opravdu nezasloužili. Zeman měl pozici i koule na to, aby tomu udělal přítrž. Což jsem věděl, že se nebude s nikým mazat.

Jak se vám jeví Zemanův soupeř v prezidentské volbě, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg?

Úplně prapůvodně jsem ho bral. Co mu nemůžu odpustit je Kalousek. Toho považuju za nejnebezpečnější kreaturu, kterou na politické scéně máme. Je podlý, prolhaný, ale také velice chytrý. On nedopadne jako expremiéři Gross, nebo Nečas. Nenechá se nachytat na švestkách, protože je chytřejší než oni. Jde na mě z něj strach, jak je neuvěřitelně kluzký. Má na triku věci, které se nikdy neobjasnily. Schwarzenberg propůjčil svůj obličej Topce, kterou Kalousek zakládal, když ho vyštípali od lidovců. Bez toho by nikdy nezískala takový vliv. A to nemůžu Schwarzenbergovi odpustit. A k tomu se přiřadila ještě jedna věc, která mi vadila už v době volby a poté se ukázala ještě markantnější. A to je – kdo a z jakých pohnutek Schwarzenberga volil. Přiznám se, že nesnáším samozvanou intelektuální elitu, na to jsem háklivý. Jako příklad si vzpomínám na nedávný arogantní výrok pana Halíka v jednom rozhovoru – že kdyby celá republika volila jako Praha, že by nám bylo lépe. Protože v Praze žijí chytřejší lidé... Pro mě je to úplně typické pro tuto skupinu. Od té doby, co Schwarzenberg prohrál, jde o úplně neuvěřitelnou sprostou a nenávistnou povolební kampaň proti Zemanovi. Kdyby si bral jenom desetinu z toho, tak už je po něm. Intelektuální elita se snižuje k tak trapným urážkám typu ovary Miloše Zemana. A je to děsně in, každý idiot se otírá o Zemana. A ještě po roce je to nepřestalo bavit. Tu zapšklost a nenávist v nich, tu nechápu... Tohle mi jenom moji volbu utvrdilo.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová