Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou tam už dvacet let a jen kradou, politika potřebuje nové lidi! Tvrdí jablonecký lékař, který kandiduje za ANO

22.10.2013
Jsou tam už dvacet let a jen kradou, politika potřebuje nové lidi! Tvrdí jablonecký lékař, který kandiduje za ANO

Foto: ANO

Popisek: Miloš Rejmont

Znechucení z činnosti všech polistopadových vlád vedlo ke vstupu do politiky a kandidatuře do parlamentních voleb lékaře jablonecké nemocnice Miloše Rejmonta. Od června je členem hnutí Ano, předtím v žádné straně nikdy nebyl. „Už téměř 24 let od revoluce stále stejní lidé slibují, že se budeme mít lépe. Zatím se jim podařilo vytvořit systém korupce, ze kterého profitují politici a na ně napojení lobbisté. Politika potřebuje nové lidi, kteří přijmou odpovědnost za svá rozhodnutí, nebudou se schovávat za imunitu a mít strach předložit svá majetková přiznání," vysvětluje.

Ostře kritizuje současný stav ve zdravotnictví. „Hrozí jeho krach jako celku," obává se. Navrhuje výraznou změnu systému regulačních poplatků. „Zásadou bude spravedlnost a solidárnost, aby nebyli znevýhodněni chroničtí a sociálně slabší pacienti," sděluje. Slibuje také zrušení poplatku za recept. „Základní lék by měl být plně hrazen ze zdravotního pojištění," domnívá se. 

ČSSD jako Topka i ODS

Viníky současné politické a ekonomické devastace vidí jablonecký lékař jak u pravicových, tak i levicových stran. „Levice kritizuje, jistě právem, za rozkrádání či obohacování se členy ODS a TOP 09. A levičáci jsou jiní než tyto dvě strany?" ptá se a dává příklady nejkřiklavějších selhání politiků ČSSD. Jako prvního uvádí bývalého premiéra Stanislava Grosse a jeho podivné zbohatnutí těsně po odchodu z politiky při prodeji akcií. „Gross tak získal mnoho desítek milionů korun. Vzniká zde podezření, že ve skutečnosti veškeré transakce bývalého politika byly pouze krycí manévr, kterým chtěl legalizovat černé peníze fakticky získané již během svého působení v politice," míní.

Dalším sociálnědemokratickým výtečníkem - i když už v současnosti ve straně není - je z jeho pohledu bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a ministr Jaroslav Palas, který v roce 2010 financoval stavbu luxusního ubytovacího zařízení v Jeseníkách. „Za pozemek o rozloze okolo půl hektaru zaplatil přibližně 1,4 milionů korun, cena samotné stavby byla však mnohonásobně vyšší, odhadem 30 až 40 milionů. Není jasné, jakým způsobem tyto prostředky získal," upozorňuje Rejmont, který ještě zmiňuje případ dalšího bývalého hejtmana Davida Ratha. Ten se projednává u soudu a je dostatečně známý.

Volby nás doufám nasměrují správným směrem

„Čekají nás předčasné volby, věřím tomu, že právě tyto volby nasměrují naši zemi na tu správnou cestu," doufá. Od června tohoto roku je Rejmont členem ANO. „Před tím jsem nikdy nebyl členem žádné politické strany či hnutí. Do ANO jsem vstoupil na podkladě rozkrádání republiky, přeběhlictví, trafik pro politiky," vyjmenovává.

Hrozí finanční krach zdravotnictví

Nejvíce Rejmonta pochopitelně tíží situace ve zdravotnictví. „Probíhá rušení jednotlivých oddělení v nemocnicích, hrozí finanční krach zdravotnictví jako celku," obává se. Pokud bude trvat současný trend neprůhledných toků financí, bude podle Rejmontova názoru velmi těžké udržet alespoň současnou kvalitu poskytované péče. „Do popředí se dostávají zájmy podnikatelského rázu, které se snaží resort postupně privatizovat," vypozoroval.

Stále dochází k předraženým nákupům

Dlouhodobě nesystémový přístup v úhradách péče dle Rejmonta způsobil problémy s 
financováním nemocnic. „Zdravotnictví začíná být podfinancované, přitom v něm v mnoha případech stále dochází k nákupům předražené zdravotnické techniky a materiálu," podivuje se.

Zrušíme poplatek za recept

Navrhuje změnu systému regulačních poplatků. „Zásadou bude spravedlnost a solidárnost, aby nebyli znevýhodněni chroničtí a sociálně slabší pacienti," sděluje. Slibuje zrušit poplatek za recept. „Základní lék by měl být plně hrazen ze zdravotního pojištění."  

Lékař chce také prosadit kvalitní zákon o zdravotních pojišťovnách. „Cílem je zlepšení systému založeného na principech povinného, veřejného a solidárního zdravotního pojištění s možností připojistit se. A zajištění přehledného toku finančních prostředků z pojišťoven," uvádí. 

Jablonecká nemocnice je politicky aktivní

Miloš Rejmont je na čtvrtém místě kandidátky hnutí Ano. Jako lékař se specializuje na diagnostiku prsou, přes deset let je vedoucím lékařem akutní ambulantní péče jablonecké nemocnice. 

Není však zdaleka jediným politicky aktivním lékařem této moderní a finančně si dobře stojící zdravotní instituce. Za ODS seděl v parlamentu v posledním volebním období její ředitel Vít Němeček, který o totéž usiluje i nyní. Za KDU-ČSL usiluje o hlasy voličů z druhého místa primář chirurgie Michael Vraný, u zemanovců je čtyřkou další primář jablonecké nemocnice - v jeho případě interny -  Ivo Jörg. Dá se tedy předpokládat, že někdo z nich se do parlamentu dostane. 

Oldřich Szaban

 

Vložil: Anička Vančová