Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš je nebezpečnější než Berlusconi, řekla Němcová a prozradila tajné šokující informace ze zákulisí ANO

10.10.2013
Babiš je nebezpečnější než Berlusconi, řekla Němcová a prozradila tajné šokující  informace ze zákulisí ANO

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Miroslava Němcová

Největší baštou ODS v Libereckém kraji je Jablonec. Mají zde primátora, v minulých parlamentních volbách právě dva jablonečtí kandidáti přeskákali své kolegy až do parlamentu, z tohoto regionu je i senátor Jaroslav Zeman. I proto sem špičky ODS rádi jezdí. Po exministrovi průmyslu Kubovi, který Jablonec poctil svou návštěvou před pár měsíci, se zde v úterý v rámci předvolební kampaně objevila hlavní volební tvář ODS Miroslava Němcová.

Ostře se vymezila proti Babišově straně. „Andrej Babiš si platí některé kandidáty, například pana Komárka nebo paní Jourovou jako zaměstnance, dává jim 150 tisíc," sdělila. O Babišovi řekla, že splňuje parametry při srovnání s bývalým italským premiérem a mediálním magnátem Silvio Berlusconim. „Dokonce si myslím, že je nebezpečnější než on," konstatovala.

V modré kavárně káva za pět korun

Kousek od jabloneckého Eurocentra rozložila svůj stan modrá kavárna ODS. Káva zde byla k mání za pět korun, mladé hostesky v modrém rozdávaly propagační materiály. Pár příznivců postávalo kolem. „V současné době se dají buď zvýšit daně, nebo omezit výdaje. Ale jak šáhnete nějaké profesní skupině na platy, začnou řvát. Ta situace nemá řešení," povzdechla si jedna z pravicových voliček. „Ale budu volit ODS, protože ti budou brzdit výdaje," vysvětlila svůj postoj.

Oranžový program, to je katastrofa

Po chvíli někdo s úsměvem přinesl do modrého tábora oranžové desky s nápisem Prosadíme fungující stát. Konkurenční ČSSD totiž ve stejné době pořádala mítink jen o pár desítek metrů dále. Uchvátila pro sebe ale prestižnější prostor před jabloneckou radnicí. „No to jsou hrozné bláboly, co tady píšou. A pokud je skutečně realizují v praxi, to bude katastrofa," zhrozila se pravověrná odeesačka.

Nechci podléhat skepsi

Okolo šestnácté hodiny v doprovodu jabloneckého primátora  Petra Beitla na místo dorazila i hlavní hvězda programu, volební lídryně ODS v Praze Miroslava Němcová. Novinářům si postěžovala, že kvůli předčasným volbám neměli dostatek času na přípravu voleb. Redaktora Parlamentních  listů.cz zajímalo, co říká zkušená politička při setkáních s často rozladěnými  pravicovými voliči. „Někteří jsou skutečně rozladění. Jediné co můžeme dělat, je s nimi mluvit a vysvětlit jim, že všechno jako v životě má dvě misky vah. Na jedné je to, co funguje, a na druhé co se nepovedlo. Nehodlám se vymlouvat a lakovat věci narůžovo. Ale také nechci podléhat skepsi.  Všechny objektivní data o České republice, ať se jedná o její ekonomickou sílu, nebo zdravotní, sociální či školský systém, hodnotí naši zemi v porovnání se zeměmi Evropské unie i ve světovém měřítku velmi dobře," domnívala se.

Babiš si některé kandidáty platí jako zaměstnance

Němcová zhodnotila i své největší politické soupeře při současných volbách. „Ideově se v každých volbách vymezujeme hlavně proti stranám nalevo, protože  opravdu vidíme svět jinak. Ale v těchto volbách přichází fenomén nových spasitelů. Jde o obdobu Věcí veřejných, až mě mrazí,  když si uvědomím, jak je to jednoduché. Babišova strana jsou podle mě Věci veřejné 2. Tím, jak konstruovali kandidátní listiny, kde jsou jména, která pan Babiš platí jako zaměstnance. Například pan Komárek nebo paní Jourová a někteří další jsou na jeho výplatní listině za 150 tisíc korun. Neumím o nich říci, jestli jsou vpravo, nebo vlevo. Jejich ideové zakotvení je nulové. To se možná dozvíme za rok či dva. Ale mezitím napáchají takovou paseku jako Věci veřejné," okomentovala politické hnutí Ano 2011.

Hrozí nám berlusconizace

Odpověděla i na dotaz, co říká na názor, že je Andrej Babiš  Berlusconi po Česku. „Podle mě splňuje tato kritéria. Disponuje velkou ekonomickou silou. K tomu si koupil část médií. To je první podmínka k berlusconizaci. A jako on si k tomu ještě chce koupit kus politiky. Ovládnout mediální trh a býti dominantním hráčem na hospodářské scéně a ještě k tomu silně ovládnout politiku v 65 milionové Itálii je složitější, ale v desetimilionové zemi to tak složité býti nemusí. Takže skoro vidím, že je Babiš nebezpečnější než Berlusconi," uvedla Němcová.

Ani malé dítě si dvakrát nesedne na rozpálená kamna

Po těchto slovech je samozřejmě pochopitelné, že bývalá předsedkyně poslanecké sněmovny razantně popřela možnost pravicové koalice, ve které by byla Babišova strana. „Ani malé dítě si dvakrát nesedne na rozpálená kamna, natož dospělý člověk. Takže říkám této možnosti jasné ne," zdůraznila Miroslava Němcová a dál popíjela levnou kávu. Přicházeli za ní převážně postarší voličky a potřásali si s ní rukou.

Dva mítinky - dva Plocové

V modré kavárně zevlovali i kandidáti ODS z Libereckého kraje do voleb, českolipská starostka Hana Moudrá, místostarosta Martin Bobek, ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček, nebo frýdlantský starosta  Dan Ramzer. Vidět byla i půvabná tvář exposlankyně Ivany Weberové, kterou její žárliví liberečtí kolegové nejdříve vyštípali z kandidátky, ale nadřízený orgán ji vrátil alespoň na sedmnácté místo. Postával tu i bývalý harrachovský starosta Tomáš Ploc. Právě on byl jediným spojovníkem s mítinkem ČSSD probíhajícím ve vzdálenosti jedné minuty pomalé chůze. Tam se totiž voličům představoval jeho bratr Pavel, jednička sociálních demokratů.

Oldřich Szaban

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová