Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo zapálil Sluneční lázně a zavinil smrt dvou papoušků, zdejších maskotů?

31.08.2022
Kdo zapálil Sluneční lázně a zavinil smrt dvou papoušků, zdejších maskotů?

Foto: HZS Libereckého kraje

Popisek: Sluneční lázně v plamenech

Ve středu 17. srpna v ranních hodinách shořely jablonecké Sluneční lázně u přehrady. Na hašení objektu, který byl v minulosti tématem debat o jeho podobě, se kromě členů Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje podíleli také jablonečtí dobrovolní hasiči. Hrubý odhad škod se blíží částce v řádech milionů korun.

„Objekt Slunečních lázní je majetkem města, a to ho dlouhodobě pronajímá. V těchto dnech radnice činila kroky vedoucí k prodloužení tohoto nájemního vztahu do konce října 2023,“ řekl primátor města Jiří Čeřovský a dodal, že ranní požár situaci mění. Vedení města bude muset v nejbližších dnech rozhodnout o dalším postupu.

Celou středu probíhalo na spáleništi šetření Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a Policie ČR. Ve čtvrtek ráno místo navštívil likvidátor pojišťovny. „Po návštěvě místa bych navrhoval kompletní sanaci zasaženého prostoru a jeho přípravu k dalšímu využití pro budoucí investici. O tom by mělo rozhodnout již nové vedení radnice, které vzejde ze zářijových voleb,“ dodává Čeřovský.

 

Smutný pohled na vyhořelý objekt, foto město Jablonec nad Nisou

Co se vlastně stalo

Na operační středisko byl požár na břehu přehrady ohlášen kolem 4:45. „První jednotka tam byla deset minut před pátou, to už byl požár v plném rozsahu, okolo 5:30 byla lokalizace. Teď ještě na místě vyhledávají skrytá ohniska a dohašují je, už se ani nerozebírají konstrukce, to už je udělané,“ popsal zásah v den požáru pro ČT24 mluvčí hasičů David Kořínek. Vodu brali hasiči z nedaleké přehrady, z objektu také vynesli propanbutanové lahve.

Areál Slunečních lázní byl z hlavní části dřevostavbou. Z ikonické hlavní budovy s vysokou štíhlou střechou zůstala jen část vnitřní zděné zdi a pár ohořelých trámků. „Zachránit se ale podařilo dvě dračí lodě,“ dodal pro ČT24 mluvčí libereckých hasičů. Těm se jako zázrakem nic nestalo. Třistakilogramové lodě vytahovali dobrovolní hasiči ve třech lidech. „Když jsme se je pokoušeli zvednout teď, jsou strašně těžké. Vynést nám je pomohl adrenalin,“ pousmál se pro Jablonecký deník Mirko Šikola z Jednotky dobrovolných hasičů Jablonecké Paseky.

Po požáru se na místě sešlo asi 40 dobrovolníků, kteří pomáhali od soboty 20. do pondělí 22. 8. s úklidem. Výsledkem byly dva plné kontejnery, několik vozíků dovezených na skládku a spousta udělané práce.

 

Hasiči měli plné ruce práce. Foto HZS Libereckého kraje

Při požáru zemřeli zdejší maskoti

Při požáru navíc přišli o život dva papoušci amazoňani, kteří k místu neodmyslitelně patřili. „Hrozně nás to mrzí, nemáme ani sílu vyjádřit, jak moc nám je to líto. Je to strašná bolest. Lórinko, Oskárku, jste naši miláčci navždycky,“ napsali k archivním snímkům papoušků podle serveru iDnes provozovatelé.

„Většinou jsme je vozili domů, ale protože hlásili teplou noc, nechali jsme je tady. Utěšuje mě, že papoušci jistě nezemřeli v plamenech, jsou tak citliví, že je dým uspal,“ dodal pro Jablonecký deník s povzdechem nájemce areálu Luboš Moravec.

Kdo za to může?

Jak uvádí Jablonecký deník, jednou z hlavních stop je video stažené z několika bezpečnostních kamer v okolí s tím, že v samotném areálu lázní několik kamer oheň zničil. Zhruba dvacet minut dlouhé video se objevilo na sociálních sítích jen několik hodin po požáru, poté však bylo třeba z YouTube smazáno. Na Facebooku je ale nadále k dohledání.

 

Po požáru se sešlo na čtyřicet dobrovolníků, kteří po tři dny pomáhali vyklízet sutiny. Foto Facebook Sluneční lázně

„Kamery zaznamenaly činnost dvou mužů, kteří obcházeli stánky v okolí přehrady a prohlíželi si volně uložené věci. Na některé si svítili pomocí zapalovačů. Kamery je zachycují kolem čtvrté hodiny ranní, požár Slunečních lázní pak byl ohlášen před pátou hodinou,” píše Jablonecký deník.

Policisté dosud v tomto případu nezahájili trestní stíhání žádné konkrétní osoby, a to i přes to, že na místě zadržela muže pod vlivem alkoholu. „Po provedených úkonech jsme ho propustili na svobodu. Žádné obvinění v tomto případě nepadlo,“ sdělila iDnes mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

„Prověřujeme veškeré poznatky. Tímto tedy všem, kteří nám jakýkoliv poznatek k dané věci poskytli, děkujeme za spolupráci. A pokud ještě někdo má k dané věci nějaké informace či kamerové záznamy, může je předat policistům na kterékoliv služebně nebo zavolat na bezplatnou telefonní linku 158,“ dodala Sochorová

Areál lázní

Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927. Kromě občerstvení nabízely sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dalo jen přes převlékací kabiny.

Nynější stav budovy byl žalostný. „Před několika lety zpracoval architekt Petr Stolín projekt minimalistické budovy, která měla zchátralé Sluneční lázně nahradit. Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší rozhled na přehradu z horní terasy, vyvolala ale odpor části veřejnosti,” sdělilo ČT24.

 

Sluneční lázně před požárem, foto město Jablonec nad Nisou

„Já už nechal Slunky své kolegyni, ta na ně byla upnutá. Když to vidím úplně v troskách, je mi strašně smutno. Škoda? Celkově počítám tak deset milionů korun,“ vysvětluje pro Jablonecký deník současný nájemce areálu Luboš Moravec. Faktická provozovatelka Lucie Pokorná po prvních informacích o požáru doslova zkolabovala, po pár hodinách ale policistům a hasičům pomáhala při prohlídce požářiště. „Dnes jsem přišla o velký kus mého srdce a já vám všem strašně moc děkuji za to, že jste mě šestnáct let dělali šťastným a lepším člověkem. Bolest, kterou cítím, nedokážu napsat,“ vzkázala přes Jablonecký deník návštěvníkům Slunečních lázní.

Co bude dál?

Areál Slunečních lázní už ale pomalu znovu ožívá. Provozovatelé občerstvení u jablonecké přehrady přeměňují část plochy na další provoz. Pódium i stoly, které přežily řádění živlu, by tak už brzy mohly přivítat první hosty. „Do října máme platnou nájemní smlouvu, tak bychom rádi pokračovali aspoň na tom kousku, který tu zbyl,“ přiblížila své plány pro iDnes Pokorná. „Shořela sice krásná historická budova plovárny, ale areál je zasažen jenom z půlky. Pódium, hřiště a stoly tu zůstaly,“ dodává.

Pokorná také zároveň vyvrací fámy, že byl požár založen úmyslně ze strany provozovatelů. „Spousta lidí nás podezírala z pojišťovacího podvodu. Ale my svůj majetek neměli pojištěný. Nikdo nám ho nechtěl pojistit. Museli bychom enormně investovat do nových dveří, mříží, oken. Ale stavba jako taková patřila městu a my tu měli v posledních letech nájemní smlouvu vždy jen na jeden rok,“ líčí situaci pro iDnes Pokorná.

Zda se občerstvení v části areálu někdejších Slunečních lázní skutečně podaří obnovit, ale zatím není jisté. „V tuto chvíli to záleží na vedení města. Úřednice, které tu byly hned po požáru, to jednoznačně odmítly. Ale rozhodující slovo bude mít rada města,“ uzavírá pro iDnes Petr Mikula, který tu jako barman strávil několik let.

Zdroje: město Jablonec nad Nisou, ČT24, Jablonecký deník, iDnes.cz, Facebook Sluneční lázně

Vložil: Andrea Morkusová