Češi vytvořili unikát, který nemá ve světě obdobu. Pečlivě ukrytý poslouží po smrti královně, kterou zradil manžel
08.12.2019
Foto: Studio Lhotský (jako v textu)
Popisek: Unikátní sarkofág pro Dánské království
FOTO Čeští skláři se těší ve světě skvělé pověsti a jejich unikátní výrobky zdobí i mnoho královských paláců. Nedávno se však dočkali zakázky, která nemá u nás ani ve světě obdobu. V jedné z našich uměleckých skláren totiž vznikl nádherný skleněný sarkofág, určený pro dánskou královnu Markétu II.
S nápadem vyrobit jej v Česku, přišel známý dánský umělec Bjørn Nørgaard, na nějž se obrátil samotný dánský královský pár s žádostí, aby vyrobil náhrobek, který by byl uložen po jejich smrti v katedrále, umístěné ve městě Roskilde, což je tradiční pohřební místo dánských králů. Sochař zároveň dostal za úkol vytvořit významné umělecké dílo, a tak ho napadlo, že by mohl sarkofág realizovat ze skla. Dlouho však hledal možnosti, kdo by byl schopen tak mimořádně náročné dílo, vážící přes čtyři tuny, vyrobit. Pátral ve vyhlášených firmách a hutích v Japonsku, Čině nebo Spojených státech, avšak marně. Nakonec objevil v Pelechově u Železného Brodu Studio tavené skleněné plastiky a domluvil se na výrobě s jejím majitelem, Zdeňkem Lhotským.
Světový unikát
Umělecký kanál ČT art tento týden odvysílal zajímavý časosběrný dokument režiséra Miroslava Štingla, jenž zrod výjimečného, mimořádně pracného díla zdokumentoval. Zdeněk Lhotský se v něm přiznává, že napřed musel zjistit, zda je vůbec něco podobného možné vyrobit ze skla. „Já jsem vůbec nikdy neviděl – ani neslyšel – o takových kusech skla. Ve světovém měřítku je to úplný unikát. U takové zakázky se člověk moc nevyspí. Celou tu dobu to provází tisíc faktorů, které to mohou zničit,“ nechal se slyšet Zdeněk Lhotský.
Ten přitom velmi dobře ví o čem mluví, jeho Studio tavené skleněné plastiky se totiž na výrobu velkých skleněných artefaktů specializuje a v Pelechově byly vyrobeny například proslulé plastiky Stanislava Libenského. A právě on toto studio založil společně s výtvarníci Jaroslavou Brychtovou. Jejich originální skleněné objekty se staly jednou ze senzací na legendární světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.
Princova zrada
Film, uvedený Českou televizí, je jednou z mála příležitosti, kdy se lze s tak jedinečným skleněným skvostem a mimořádným uměleckým dílem, jež nemá ve světě obdoby, seznámit. Poté, co bylo nainstalováno v katedrále v Roskilde totiž není veřejně přístupné a pečlivě ukryté čeká na dobu, kdy splní svůj plánovaný účel a po smrti v něm spočine tělo současné královny Markéty II. Ta v Dánsku vládne již od roku 1972, v příštím roce by měla oslavit své osmdesáté narozeniny, přičemž se těší velmi dobrému zdraví.
Její manžel, třiaosmdesátiletý princ Henrik, zemřel loni a svým posledním přáním, aby byl zpopelněn, zhatil plány královny, že budou pochováni spolu na tradičním místě. Před smrtí dal totiž najevo svoje zklamání, že se nikdy nestal králem a že zůstal pouze manželem a princem. A právě proto, že nikdy neměl s královnou Markétou rovnoprávné postavení, odmítl spočinout ve společném hrobě po boku své manželky.
Vložil: Adéla Hofmanová