Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nyní je 133 píšťal adoptovaných, některé jsou už rezervované… Město Jablonec dá na varhany milion

08.10.2018
Nyní je 133 píšťal adoptovaných, některé jsou už rezervované…  Město Jablonec dá na varhany milion

Foto: Město Jablonec nad Nisou

Popisek: Varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí

Jablonec nad Nisou daruje jabloneckému děkanství římskokatolické farnosti jeden milion korun na opravu varhan v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí. Zastupitelé o tom rozhodli na svém zářijovém zasedání.

„Finančním darem město přispívá na generální opravu varhan Rieger-Kloss v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova, jejichž stav se v průběhu léta zhoršil tak rapidně, že už nejsou schopné ani omezeného provozu,“ říká náměstek primátora Miloš Zahradník. Po odsouhlasení daru město získalo od Nadačního fondu Jablonecké varhany adopční list k největší píšťale.

Třímanuálový nástroj se 43 hlavními a mnoha dalšími vedlejšími rejstříky je vybaven více než 2800 píšťalami, od několikametrových po nejmenší o délce několika centimetrů. Běžně podobný nástroj prochází velkou opravou po padesáti letech, jablonecké varhany se zásadněji neopravovaly 85 let. Náklady na jejich opravu jsou vyčíslené na 6 milionů korun.

O záchranu varhan se snaží nadační fond

Získat peníze na jejich obnovu si dal za cíl Nadační fond Jablonecké varhany, který vznikl loni na podzim. „Kostel na Horním náměstí je nespornou dominantou města. Nejen my z Jablonce jsme v něm zažili desítky krásných varhanních koncertů, vánočních, velikonočních i dalších mší. Představa, že kostel nebude mít své varhany a že je tento koncertní nástroj odsouzen k postupnému rozpadu, byla pro mne velmi neradostná,“ říká zakladatelka nadačního fondu Irena Kreislová.

Nadační fond proto otevřel transparentní účet a nabízí adopci jednotlivých píšťal. „V současné době je 133 píšťal adoptovaných, některé jsou už rezervované,“ tvrdí Jiří Kreisl z nadačního fondu s tím, že kromě příspěvků z adopcí získal fond také peníze z letních koncertů v rámci cyklu Jablonecké kostely otevřeny. „Jablonecké kulturní a informační centrum nám předalo 35 tisíc korun z prázdninových koncertů a více jak 10 tisíc korun z benefičního koncertu, který proběhl v sobotu 22. září v kostele sv. Anny,“ připomíná Kreisl. V současné době tedy nadace disponuje zhruba 850 tisíci korunami.

Jedinou možností, jak varhany zachránit, je jejich kompletní demontáž. Poté veškeré dřevěné části převézt na ozáření kobaltovou radiací, očistit, napustit ochrannými prostředky, zatmelit a vyplnit otvory po hmyzu. Na závěr natřít, namořit a nalakovat.

Jablonec je varhanní město

Jablonec drží unikát v počtu funkčních varhan v kostelích. Má jich celkem pět včetně těch v kostele na Horním náměstí. A město má zájem na tom, aby všechny varhany byly plně funkční. „Od roku 2002 do roku 2016 město v několika etapách přispělo 290 tisíci korunami na financování opravy třímanuálových varhan Schuster und Sohn v kostele Dr. Farského, v roce 2006 uhradilo 2,3 miliony korun za nové varhany v kostele sv. Anny, jejichž celková cena se rovnala 6,4 mil. korun. V roce 2013 pak šlo z městské pokladny 50 000 korun na opravu dvoumanuálových varhan Schuster a Sohn v kostele Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou,“ vypočítává náměstek Zahradník. Kromě příspěvků na opravy varhan v kostelích Jablonec dlouhodobě podporuje provoz, správu a údržbu věžních hodin kostelů Povýšení sv. Kříže a Dr. Farského.

V České republice je více než 5 700 varhan. Jen některé z nich mají parametry koncertního nástroje. Varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou tyto parametry mají. K milionovému daru z rozpočtu města by měl na opravu varhan v kostele na Horním náměstí v letech 2019-2020 přispět stejnou částkou, tedy jedním milionem korun, také Liberecký kraj.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová