Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Sehnat strom nebylo vůbec snadné. Nakonec dá jabloneckým Vánocům slavnostního ducha jedenáctimetrová jedle

27.11.2017
Sehnat strom nebylo vůbec snadné. Nakonec dá jabloneckým Vánocům slavnostního ducha jedenáctimetrová jedle

Autor: MěÚ Jablonec nad Nisou

Popisek: Stavění vánočního stromku v Jablonci nad Nisou

Krásná, téměř jedenáctimetrová jedle, zdobí od dnešního poledne jablonecké Mírové náměstí. Strom se bude v příštích dnech zdobit a jeho rozsvícení je naplánováno na neděli 3. prosince po 17. hodině.

Najít letos vánoční strom pro Jablonec nebylo vůbec snadné. Strom, který do města přinese vánoční atmosféru musí být dobře rostlý, správně velký a dalším důležitým aspektem je, aby se k němu dobře dostala technika při kácení a jeřáb při nakládání. Letošní vánoční strom je od soukromých majitelů a vyrostl v ulici Antala Staška nedaleko centra města. Kácení proběhlo bez větších obtíží a vcelku hladce se podařilo rozměrný náklad dopravit na náměstí.

A bude se muzicírovat

Během tohoto týdne dostane vánoční osvětlení a ozdoby a ke slavnostnímu rozsvícení dojde na první adventní neděli 3. prosince. Už od deseti hodin ale Vikýř pořádá v Eurocentru tradiční vánoční dílnu, v 15 hodin bude v kostele sv. Anny zapálena první svíce na adventním věnci a v 16 hodin se tamtéž můžeme těšit na adventní muzicírování v podání souborů Brass a MyJenNěkdy. Program před radnicí začíná v pět hodin odpoledne. Adventní čas ve městě tam budou koledami vítat Vrabčáci a populární zpěvák David Deyl.

Tradice stromku

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Ozdobené větve rozdávali i koledníci. Podle tradice a taky podle první zmínky se stromek také zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z německých měst. Zpočátku nebyl zdoben svícemi. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Do soukromých prostor začal pronikat až v polovině 17. století. Německé prostředí opouští v 19. století. Ujímá se nejprve ve městech, poté na venkově, většinou ho přijímají dříve protestanté než katolíci.

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace