Železný křížek postavil Paul Schöler v roce 1822 a až do smrti se o něj staral... I o tyto drobné památky je třeba pečovat, patří k historii místa
09.11.2017
Foto: Jablonec nad Nisou
Popisek: Znovuobnovená boží muka
Jablonec nad Nisou v letošním roce pokračoval v obnově drobných památek na svém území. Obnoveny byly celkem 4 křížky. Jak je již jabloneckým zvykem, budou na svět přivítány malou slavností spojenou s požehnáním. První na řadě je kříž na křižovatce ulic Lesní a Pod Hájem, k jehož požehnání dojde dnes, ve čtvrtek 9. listopadu v 17 hodin.
Železný kříž na kamenném podstavci vztyčil u své usedlosti v Lesní ulici na rozsáhlém rodovém pozemku Paul Schöler v roce 1822 a až do své smrti v roce 1838 se o něj příkladně staral. Rodina Schölerových vlastnila v této lokalitě pozemky táhnoucí se od dnešního autobusového nádraží až nahoru k lesu. Po smrti Paula Schölera byla usedlost i pozemky prodány a pozemek s křížem připadl krejčímu Kiesewetterovi, který v péči o kříž pokračoval a dokonce jej v roce 1868 nechal obnovit. V 90. letech 19. století došlo kvůli výstavbě železnice do Tanvaldu k přemístění kříže na místo, které se později stalo součástí zahrady jednoho z domů v Lesní ulici. Po válce kříž zmizel a v zahradě až do léta 2016 zůstal pouze kamenný, hrubě opracovaný podstavec se sotva znatelným nápisem PS 1822.
Začínali prakticky od nuly
„Na zarostlý kamenný sokl mě upozornil pan Labuda a začali jsme pátrat nejen v historii, ale i v současnosti,“ vypráví Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, která je známá svojí láskou k drobným jabloneckým památkám a nadšením pro jejich obnovu. „Zjistili jsme, že podstavec je v zahradě domu, v němž bydlí naše kolegyně Mirka Rýžaková. Ta s obnovou kříže souhlasila a kamenný sokl městu věnovala. Začali jsme tedy pro obnovený kříž hledat vhodné místo,“ pokračuje Řimnáčová. Úkol to nebyl snadný, jelikož se ukázalo že okolí Lesní ulice je doslova protkáno množstvím inženýrských sítí. Nakonec se podařilo najít vhodné místo a nový kříž na původním kamenném podstavci stojí nedaleko svého původního stanoviště.
Restaurování se ujal pražský kameník
Opravy kamenného soklu a jeho přestěhování se ujal pražský kameník a restaurátor Martin Wagner, který stojí i za obnovou dalších jabloneckých památek. Zrestauroval například barokní kříž v Proseči, který opravoval vloni, a právě pracuje na kokonínské Pyramidě. „Nový kříž s korpusem Krista, v osobitě modernizovaném, ale velmi citlivém pojetí vykoval jablonecký umělecký kovář Jan Nikendey,“ říká Marek Řeháček, tajemník jabloneckého magistrátu a vlastivědný badatel. Předlohou mu byla dochovaná fotografie. Obnova kříže, který dostal nové místo na křižovatce ulic Lesní a Pod Hájem stála jablonecký magistrát necelých 83 tisíc korun.
A další dva kříže se dočkaly oprav
Letos se podařilo opravit či znovu obnovit ještě dva kříže v Rýnovicích a jeden na Tyršově stezce v Kokoníně. Rýnovické kříže se dočkají požehnání ještě letos v adventním čase. Požehnání kříži v ulici Čsl. Armády bude předcházet rozsvěcení rýnovického vánočního stromu u Domu česko-německého porozumění v pátek 8. prosince v 16 hodin. Kříži u zdi kostela svatého Ducha v Rýnovicích děkan Římskokatolické církve požehná ve středu 13. prosince v 15 hodin. Ten kokonínský Jablonečané přivítají na svět v období Velikonoc v příštím roce.
Zdroj: tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb